Manchester United F.C.
MANCHESTER UNITED F.C.
  • 1' Φερνάντες
  • 50' Σο

Σερί ήταν και πάει: Η τρομερή Σίτι του Πεπ Γκουαρντιόλα γνώρισε την ήττα στο ντέρμπι του Μάντσεστερ από την Γιουνάιτεντ εντός έδρας και το απίθανο σερί των 21 αγώνων -στο πρωτάθλημα- μόνο με νίκες έλαβε τέλος. Αντίθετα η ομάδα του Σόλσκιερ παραμένει αήττητη εκτός έδρας σε 22 αγώνες, με τον Νορβηγό να γίνεται ο πρώτος που κερδίζει τους «πολίτες» σε τρία σερί ματς σε όλες τις διοργανώσεις στο Etihad!

Αν κάποιος δει απλά το στατιστικό του αγώνα θα μπορούσε να χαρακτηρίσει το σκορ ξεκάθαρη... ληστεία, καθώς η Σίτι είχε 23 τελικές και 66% κατοχή, όμως...

Όμως η πραγματικότητα είναι διαφορετική. Η Σίτι βρέθηκε πίσω στο σκορ με το «καλημέρα» καθώς στο 2ο λεπτό ο Ζεσούς ανέτρεψε τον Μαρσιάλ μέσα στην περιοχή και ο συνήθης ύποπτος, Μπρούνο Φερνάντες, δεν άφησε το δώρο να πάει χαμένο για το 0-1. Μάλιστα δύο λεπτά μετά, ο Σο εκμεταλλεύτηκε λάθος αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Έντερσον.

Η Σίτι πήρε τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας, ωστόσο δεν είχε μεγάλη ευκαιρία και ο Χέντερσον μπλόκαρε εύκολα σουτ του Γκιντογκάν, με τους «πολίτες» να μην έχουν δημιουργήσει μια γρήγορη και καλή επίθεση -όπως συνηθίζουν- ώστε να ισοφαρίσουν.

Στην επανάληψη η ομάδα του Γκουαρντιόλα είχε την καλύτερη φάση της στο 48ο λεπτό. Ο Ζεσούς έστρωσε στον Ρόντρι, όμως ο κεραυνός του Ισπανού σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Χέντερσον. Εκεί που φάνηκε πως η Σίτι μπήκε δυνατά, ο Σο βγήκε στην αντεπίθεση έκανε το 1-2 με τον Ράσφορντ και με ωραίο πλασέ έγραψε το 2-0.

Η εξαιρετική άμυνα των «κόκκινων διαβόλων» δεν άφησε περιθώριο στους Στέρλινγκ, Μαχρέζ και Ζεσούς καθώς παρά τις ευκαιρίες που δημιουργούσε τόσο ο Ρόντρι αλλά και ο Γκιντογκάν οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το μηδέν. Μάλιστα η Γιουνάιτεντ θα μπορούσε να πετύχει και 3ο τέρμα σε αντεπίθεση στο 66ο λεπτό όταν ο Μαρσιάλ βγήκε απέναντι στον Έντερσον, όμως ο Βραζιλιάνος έδιωξε. Η Σίτι δεν μπόρεσε ποτέ να επιστρέψει στο ματς και γνώρισε την ήττα από την συμπολίτισσα, για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι όμως παραμένει στο +11 δέκα αγωνιστικές πριν το τέλος.

Μάντσεστερ Σίτι - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-2