Στο πρώτο αγώνα νίκησε ο ΠΑΣ Γιάννινα με 2-1
  • Λάζαρος Δημητριάδης (Μακεδονίας)
  • Βασίλειος Φωτιάς (Πέλλας)
  • 74' Πούγγουρας
  • 2' Παντελάκης
  • 9' Χατζηθεοδωρίδης (αυτ.)

Ταφόπλακα στα όνειρα του Παναθηναϊκού για διάκριση στο θεσμού του Κυπέλλου έβαλε απόψε ο εκπληκτικός ΠΑΣ Γιάννινα του Αργύρη Γιαννίκη που αποδείχθηκε ΠΑΣάς στη Λεωφόρο (1-2) και κατέκτησε πανάξια με δύο νίκες την πρόκριση στην ημιτελική φάση.
Υποτίθεται ότι οι πράσινοι έδιναν τον υπέρ πάντων αγώνα, αλλά οι Ηπειρώτες καθάρισαν το ματς πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας προηγηθεί με 0-2 μόλις στο 9’!
Το τριφύλλι αποδείχθηκε ανήμπορο να αντιδράσει, οι επιλογές του Μπόλονι και η διαχείριση του ματς έμοιαζαν με κακόγουστο ανέκδοτο, την ίδια στιγμή που ο ομόλογός του στον πάγκο των φιλοξενούμενων έδινε ρεσιτάλ.
Ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν η ομάδα που μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια και στην πρώτη του υποσχόμενη ευκαιρία στο ματς ευτύχησε να σκοράρει και να… σοκάρει τους πράσινους. Ο Παντελάκης με κεφαλιά εκμεταλλεύτηκε ιδανικά μία στατική φάση και μόλις στο 2’ άνοιξε το σκορ (0-1).
Σα να μην έφτανε αυτό στο 9’ οι Ηπειρώτες διπλασίασαν τα τέρματά τους και άνοιξαν διάπλατα το δρόμο προς την πρόκριση, με τον Χαρζηθεοδωρίδη να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Μιλιντσεάνου (0-2).
Μετά τη συγκεκριμένη εξέλιξη, ο Παναθηναϊκός ήθελε πλέον τέσσερα γκολ για να πάρει αυτός το εισιτήριο για την ημιτελική φάση του θεσμού. Προσπάθησε να συνέλθει από τα απανωτά χτυπήματα, αλλά ήταν φανερό ότι δυσκολευόταν να φτάσει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή ενόσω ήταν και ευάλωτος σε καταστάσεις τρανζίσιον του ΠΑΣ Γιάννινα.
Η κλασική ευκαιρία στην κεφαλιά του Βιγιαφάνιες που έσωσε στη γραμμή ο Κάργας στο 32’ ήταν η μοναδική κραυγαλέα για το τριφύλλι μέχρι την ανάπαυλα των ημιχρόνων.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός έμοιαζε να έχει παραδοθεί στη μοίρα του, οι αλλαγές του Μπόλονι ήταν τύπου… ροτέισον και τίποτα ουσιαστικό δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Ρώσου διαιτητή, με εξαίρεση το γκολ της τιμή από τον Πούγγουρα στο 74’ (1-2), με τον ΠΑΣ Γιάννινα να κατακτά πανάξια την ιστορική πρόκριση.

• 11

Ο Λάζλο Μπόλονι επέλεξε ως τακτικό σχηματισμό του Παναθηναϊκού το 4-3-3, πραγματοποιώντας αρκετές αλλαγές στα πρόσωπα της ενδεκάδας. Ο Χατζηθεοδωρίδης επιλέχθηκε σε ρόλο αριστερού μπακ, ο Σένκεφελντ επέστρεψε δίπλα στον Βέλεθ, ο Νιάς ήταν ο αμυντικός μέσου, οι Σανκαρέ και Βιγιαφάνιες τα δύο 8άρια και οι Χατζηγιοβάνης και Ιωαννίδης στα δύο πλευρά του Καρλίτος. Οι επιλογές του δεν του βγήκαν και η ομάδα του έδειξε απροετοίμαστη από πάσα άποψη για ένα τόσο κρίσιμο ματς.

• 20

Ο Αργύρης Γιαννίκης παρέταξε στον ΠΑΣ Γιάννινα στη Λεωφόρο με τακτικό σχηματισμό 4-2-3-1 και είχε ως στρατηγική επιλογή να πετύχει ένα γρήγορο γκολ που θα του έδινε σαφές προβάδισμα στη διάρκεια του ματς. Οι παίκτες του πέτυχαν δύο πριν συμπληρωθεί το δεκάλεπτο και άνοιξαν διάπλατα το δρόμο προς την πρόκριση. Στη μεγάλη εικόνα πιστοποίησε για μία ακόμη φορά την εξαιρετική του δουλειά στον πάγκο των Ηπειρωτών και την οδήγησε πανάξια στην ιστορική επιτυχία.

9'

Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο του ματς, ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε δώσει... τέλος στην αγωνία για το ποιος θα προκριθεί, με τον Χατζηθεοδωρίδη να στέλνει με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

• 2’

ΓΚΟΛ! Εκτέλεση φάουλ του Καρτάλη στο δεύτερο δοκάρι, ο Παντελάκης με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα (0-1).

• 6’

Σέντρα του Χατζηγιοβάνη από δεξιά η μπάλα περνάει παράλληλα από την εστία, με τον Καρλίτος να μην την βρίσκει.

• 9’

ΓΚΟΛ! Εξυπνη σέντρα του Μιλιντσεάνου από αριστερά, ο Χατζηθεοδωρίδης στην προσπάθειά του να απομακρύνει τη μπάλα τη στέλνει στα δίχτυα της ομάδας του (0-2).

• 20’

Ενρυπωσιακή ενέργεια του Παμλίδη από δεξιά και πάσα στον Ελευθεριάδη που συνέκλινε προς το ύψος του πέναλτι και σούταρε πάνω στον Διούδη.

• 32’

Ιδανική σέντρα του Χατζηγιοβάνη στον αμαρκάριστο Βιγιαφάνιες που πιάνει την κεφαλιά αλλά ο Κάργας διώχνει σωτήρια προς της γραμμής.

• 41’

Ο Καρλίτος μπαίνει στην περιοχή από πλάγια αριστερά και πραγματοποιεί σέντρα-σουτ όμως ο Σανκαρέ δεν προλαβαίνει να κάνει προβολή στη μπάλα.

• 56’

Σέντρα του Χατζηγιοβάνη από δεξιά ο Καρλίτος εξ επαφής στέλνει τη μπάλα άουτ όντας αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι.

• 61’

Αλλαγή παιχνιδιού του Αϊτόρ στον Χατζηγιοβάνη, που βγάζει σέντρα στο ύψος της μικρής περιοχή αλλά ο Καρλίτος δεν βρίσκει τη μπάλα.

• 74’

ΓΚΟΛ! Σέντρα του Αϊτόρ από αριστερά, ο Πούγγουρας με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα (1-2).

• 92’

Ωραία σέντρα του Μαουρίσιο, ο Νιάς σουτάρει από το ύψος της μικρής περιοχής αλλά η μπάλα σταματάει στο κάθετο δοκάρι του Λοντίγκιν.

• 1

Ο τρόπος προσέγγισης του ματς από τις δύο ομάδες. Ο ΠΑΣ Γιάννινα μπήκε φουριόζος στο γήπεδο και ευτύχησε να πετύχει δύο γκολ πριν καν καταλάβει ο Παναθηναϊκός τι του συνέβη.

• 2

Η διαφορά στον τρόπο αξιοποίησης των χώρων από τις δύο ομάδες. Οι Ηπειρώτες είχαν υποδειγματική ανάπτυξη, οι πράσινοι έδιναν την εντύπωση ότι δεν ήξεραν ποιο είναι το πλάνο τους.

• 3

Οι αλλαγές που έκανε στην ενδεκάδα ο Μπόλονι σε ένα τόσο καθοριστικό ματς, αφενός αποσυντόνισαν την ομάδα του, αφετέρου οι αντικαταστάτες των θεωρητικά βασικών κινήθηκαν σε ρηχά νερά.

Οταν, στη θεωρία, το ματς ήταν ζωής ή θανάτου για τον Παναθηναϊκό, αλλά, στην πράξη, ήταν... 0-2 στο 9ο λεπτό του αγώνα, τότε είναι προφανές ότι κάτι πήγε λάθος στη νοοτροπία και στον τρόπο που μπήκαν στον αγώνα οι πράσινοι.

7
Αλέξανδρος Καρτάλης
Ο δεξιός εξτρέμ του ΠΑΣ Γιάννινα πραγματοποίησε εκπληκτικό ματς και ήταν μακράν του δεύτερου ο κορυφαίος της αναμέτρησης, ανεξάρτητα εάν δεν βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα παρά μόνο εκτέλεσε το φάουλ στη φάση του πρώτου γκολ.

12
Ηλίας Χατζηθεοδωδρίδης
Πήρε την ευκαιρία και βρέθηκε στο αρχικό σχήμα του Παναθηναϊκού, αλλά τα έκανε μαντάρα. Το αυτογκόλ που πέτυχε εκτός από... ταφόπλακα στην προσπάθεια της ομάδας, του... έκοψε τα πόδια για την υπόλοιπη διάρκεια.

4
Νώντας Παντελάκης
Αυτη η φορά δεν γινόταν να μην πανηγυρίσει το γκολ με το οποίο άνοιξε διάπλατα το δρόμο προς την ιστορική πρόκριση για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Ο πρώην στόπερ του Παναθηναϊκού ήταν αψεγάδιαστος στα καθήκοντά του και άκρως καθοριστικός στην έκβαση του αγώνα.

Ρεσιτάλ διαιτησίας από τον Ρώσο ρέφερι που έκανε ένα υποδειγματικό ματς και δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης για τις αποφάσεις του σε καμία στιγμή του ματς.

Πρόστιμο 15.000 στον Άρη για την επίθεση οπαδών του σε παράγοντες του Ολυμπιακού