• 47' Ελ Αραμπί
  • 83' Μασούρας
  • 14' Ζάχαβι
  • 40' Ζάχαβι

Μετά από ένα 90λεπτο... σκληρού ποδοσφαιρικού ροκ στο Καραϊσκάκη, στο πρώτο ματς για τους «32» του Europa League, Ολυμπιακός ήταν αυτός που όχι απλά βγήκε νικητής απέναντι στην Αϊντχόφεν αλλά βρήκε και σκορ πρόκρισης, με αυτό το 4-2. Πλέον, σε μια εβδομάδα πάει στην Ολλανδία με τεράστιο αβαντάζ για να περάσει για 4η φορά στην ιστορία του στους «16» της διοργάνωσης. Μπουχαλάκης, Εμβιλά, Ελ Αραμπί και Μασούρας τα γκολ των Πειραιωτών.

Η εικόνα του ματς στο Καραϊσκάκη ήταν ακριβώς όπως θα περίμενε κανείς, τουλάχιστον όποιος έχει τα τελευταία... χ παιχνίδια της Αϊντχοφεν. Ένα ποδοσφαιρικό... hard rock, με τους Ολλανδούς να επιτίθενται κατά την προσφιλή τους τακτική κατά κύματα -το μοναδικό παιχνίδι στο οποίο είναι αποτελεσματικοί- ενώ αντίθετα να μην μπορούν να αμυνθούν ούτε για να... σώσουν τη ζωή τους. Η ομάδα του Ρότζερ Σμιντ, ανεξαρτήτως έδρας και αντιπάλου, ούτε ξέρει ούτε και θέλει να παίξει ένα παιχνίδι τακτικής και υπομονής. Παίζει για να σκοράρει και παίζει για να νικήσει. Επομένως, είναι θέμα του εκάστοτε αντιπάλου, εν προκειμένω, του Ολυμπιακού, το πώς θα την σταματήσει και το πόσο αποτελεσματικός θα είναι στην δική του επίθεση, ώστε απλώς να βάλει περισσότερα!

Το μπάσιμο της PSV στο Καραϊσκάκη ήταν αναμενόμενα πιεστικό και με κατοχή μπάλας, ενώ στο δικό του ξεκίνημα ο Ολυμπιακός ήταν πιο συντηρητικός και παθητικός απ' ότι συνήθως. Σταδιακά όμως βρήκε τα πατήματά του και ισορρόπησε. Όπως μάλιστα του συνέβη στο πρόσφατο ντέρμπι αιωνίων, αυτή τη φορά ευτύχησε να είναι αυτός που σκόραρε στην πρώτη του κλασική ευκαιρία, με τον Μπουχαλάκη, εξασφαλίζοντας το γρήγορο τακτικό πλεονέκτημα. Όπως προαναφέρθηκε όμως, το παιχνίδι έμελλε να γίνει πολύ γρήγορα ένα ποδοσφαιρικό ροντέο. Η Αϊντχόφεν βρήκε επίσης γρήγορη ισοφάριση από τον Ζάχαβι με μεγάλη δόση τύχης, ενώ το ματς «άναψε» ξανά μετά από ένα τέταρτο χωρίς υψηλό ρυθμό.

Από το 30' και έπειτα, στο τέταρτο ως το τέλους του πρώτου μέρους, υπήρξαν 3 γκολ και άλλες τόσες φάσεις, με τον Ολυμπιακό να βγαίνει κερδισμένος στο φινάλε του. Ο Εμβιλά έκανε το 2-1 στο 37' με έξοχο σουτ και ένα τρίλεπτο μετά ο Ζάχαβι ισοφάρισε εκ νέου σε φάση που φέρει μεγάλη ευθύνη και ο Σα. Η αναγκαστική αλλαγή του Μποσκαγκλί όμως ήταν που άλλαξε τις ισορροπίες. Αφενός, το 2-1 ήρθε ενώ ακόμη η PSV έπαιζε με 10, ενώ στις καθυστερήσεις ο άνθρωπος που τον αντικατέστησε, ο Μπάουμγκαρτλ έκανε δύο... φονικές γκέλες. Στην πρώτη, ο Ελ Αραμπί έκλεψε και έκανε το 3-2, ενώ στη δεύτερη, στο φινάλε του 45λέπτου, ο Καμαρά δεν κατάφερε να κάνει το ίδιο στο δικό του τετ-α-τετ.

Αντίστοιχο ξεκίνημα και στο δεύτερο ημίχρονο, με την ολλανδική ομάδα να βγαίνει με τέρμα το γκάζι και να έχει δοκάρι με φάουλ του Ζάχαβι στο 48'. Από το 50'-55' και έπειτα ο Ολυμπιακός κατάφερε πάντως να ελέγξει καλύτερα τον ρυθμό, κρατώντας τη μπάλα και τους Ολλανδούς μακριά από τα καρέ του. Για αρκετή ώρα αυτό το πιο ελεγχόμενο στυλ παιχνιδιού απέδωσε, ο ρυθμός έπεσε και πλέον ο Ολυμπιακός πήγε στο κλασικό παιχνίδι του, με την κυκλοφορία της μπάλας και ψάχνοντας ένα τέταρτο γκολ με υπομονή, θέλοντας φυσικά να κρατήσει τουλάχιστον τη νίκη ενόψει της ρεβάνς. Αυτό ακριβώς και συνέβη, με τον Μασούρα να εκμεταλλεύεται ένα ακόμη τραγικό ολλανδικό λάθος στο 83' και να δίνει το σκορ πρόκρισης που έψαχναν οι «ερυθρόλευκοι» (+2 γκολ διαφοράς).

• 28

Παρά τις πολλές διαφορετικές δοκιμές των τελευταίων ημερών, από τη στιγμή που ο Εμβιλά ήταν έτοιμος, η ενδεκάδα του Μαρτίνς ήταν τελικά απολύτως ορθολογική, με αυτό το «ευρωπαϊκό» 4-3-3. Η άμυνα περιελάμβανε και τα τρία νέα μεταγραφικά αποκτήματα του Ιανουαρίου, ωστόσο φάνηκε ότι το δίδυμο Μπα-Σωκράτης έδειξε ότι θέλει δουλειά ακόμη για να δέσει. Κατά τα άλλα, από τη στιγμή που οι «ερυθρόλευκοι» απέφυγαν τα εύκολα λάθη στην άμυνα -με εξαίρεση ίσως την συνολική αντίδραση στο 2-2- επιθετικά είχαν την ποιότητα και τις λύσεις για να σκοράρουν απέναντι σε μια τραγική άμυνα. Σωστές και οι αλλαγές του Μαρτίνς, στα σημεία που χρειάστηκαν, αλλάζοντας και το σχήμα του.

• 27

Ο Ρότζερ Σμιντ παρέταξε στο Καραϊσκάκη το κλασικό ολλανδικό 4-3-3, ενώ από τη στιγμή που η ομάδα του ούτως ή άλλως δεν... ξέρει πώς να αμύνεται, η φουλ επίθεση ήταν μονόδρομος. Βρήκε δύο γκολ, όμως στα μετόπισθεν ήταν η γνωστή... τρικυμία, χωρίς οι παρεμβάσεις του Γερμανού τεχνικού από τον πάγκο να βελτιώνουν κάτι -αν δεν τα έκαναν όλα χειρότερα. Σε γενικές γραμμές, με αυτή την εικόνα της μεσαίας και της αμυντικής γραμμής του, ο Σμιντ μάλλον πρέπει να θεωρεί και επιτυχία ότι έχει μονάχα δύο γκολ διαφοράς να καλύψει στη ρεβάνς.

45+2'

Είναι το σημείο που γέρνει οριστικά η πλάστιγγα σε τακτικό επίπεδο. Ο Ολυμπιακός προηγείται για τρίτη φορά με τον Ελ Αραμπί ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν «βγει» το ημίχρονο και πλέον είχε μπροστά του 45 λεπτά να ψάξει με υπομονή και κοντρολαρισμένο παιχνίδι τη διαφορά που θα του εξασφάλιζε και το πλεονέκτημα για την πρόκριση.

• 9’

ΓΚΟΛ! Ο Ολυμπιακός ανοίγει το σκορ! Έξοχη κομπίνα με εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά για τον Μπουχαλάκη που κάνει διαγώνια κίνηση και με δυνατή κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στο «Γ» του Εμβογκό για το 1-0.

• 14’

ΓΚΟΛ! Η Αϊντχόφεν ισοφαρίζει νωρίς. Ο Ζάχαβι κάνει κίνηση εκτός περιοχής και σουτάρει δυνατά, η μπάλα κοντράρει στον Παπασταθόπουλο και ξεγελά τον Σα, για το 1-1.

• 28’

Καλή στιγμή για την Αϊντχόφεν. Κίνηση του Ντάμφρις από τα δεξιά και γύρισμα στην περιοχή, ο Ζάχαβι βρίσκεται σε καλή θέση, όμως κλείνεται από τον Σωκράτη και καθυστερεί, σουτάροντας άουτ.

• 30’

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Ελ Αραμπί υποδέχεται μπαλιά, μένει όρθιος, βγάζει κάθετη μπαλιά για τον Λαλά ο οποίος βγαίνει τετ-α-τετ, όμως αντί να σουτάρει στην κενή γωνία, «σημαδεύει» τον Εμβογκό.

• 37’

ΓΚΟΛ! Ο Ολυμπιακός προηγείται ξανά. Κίνηση και σέντρα του Μπρούμα, οι αμυντικοί διώχνουν και ο Εμβιλά με υπέροχο σουτ στην κίνηση, γράφει το 2-1.

• 40’

ΓΚΟΛ! Ακόμη μια σχεδόν ακαριαία ισοφάριση της Αϊντχόφεν. Κόρνερ του Μαξ, ο Ζάχαβι νικά τους πάντες στον αέρα, ο Σα κάνει πολύ κακή προσπάθεια παρότι η μπάλα πάει σχεδόν πάνω του και γίνεται το 2-2.

• 45+2’

ΓΚΟΛ! Νέο προβάδισμα για τον Ολυμπιακό! Ο Ελ Αραμπί κλέβει από τον Μπάουμγκαρτλ, ντριμπλάρει και τον Εμβογκό και κάνει από κοντά το 3-2.

• 45+3’

Μεγάλη ευκαιρία για το 4-2! Ο Καμαρά κλέβει ξανά από τον Μπάουμγκαρτλ, φεύγει τετ-α-τετ, όμως ο Τέζε πρόλαβε με τάκλιν και του έβαλε την κόντρα.

• 48’

Δοκάρι για την PSV! Ο Ζάχαβι εκτελεί απευθείας φάουλ ένα μέτρο έξω από την περιοχή και η μπάλα σταματά στο αριστερό κάθετο του Σα που είχε πέσει στη γωνία του αλλά δύσκολα θα έφτανε στην πορεία της.

• 51’

Κεφαλιά του Ντάμφρις μετά από κόρνερ, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο του Σα.

• 54’

Μπαλιά του Ελ Αραμπί για τον Ρέαμπτσιουκ που φεύγει δυνατά από τα αριστερά, μπαίνει στην περιοχή, όμως το σουτ, υπό πίεση, είναι αδύναμο και μπλοκάρει ο Εμβογκό.

• 65’

Νέο τραγικό λάθος της ολλανδικής άμυνας, ο Καμαρά φεύγει προς την περιοχή αλλά καθυστερεί και μετά από έναν συνδυασμό των Βαλμπουενά-Μπουχαλάκη, ο Εμβιλά πλασάρει άουτ.

• 67’

Σουτ του Ζάχαβι μέσα από την περιοχή, ο Σα μπλόκαρε σταθερά.

• 83’

ΓΚΟΛ! Ο Ολυμπιακός παίρνει προβάδισμα δύο τερμάτων! Γύρισμα του Φορτούνη από αριστερά, ο Μαξ κάνει κακό διώξιμο, η μπάλα στρώνεται στον Μασούρα ο οποίος με ωραίο δεξί σουτ στέλνει τη μπάλα στη γωνία για το 4-2.

6
Γιάν Εμβιλά
Ο Γάλλος μπορεί να μην ήταν στο 100% έχοντας χάσεις κάποιες προπονήσεις μετά από ενοχλήσεις την περασμένη εβδομάδα, όμως σε όποιο... ποσοστό και να βρίσκεται, η ποιότητα και οι ικανότητές του είναι αρκετές να κάνουν τη διαφορά ανεξαρτήτως επιπέδου αντιπάλου, συνθηκών, έδρας ή διοργάνωσης. Ένα έξοχο γκολ, ένα άψογο κουμάντο στη μεσαία γραμμή της ομάδας του, όσο τρέξιμο χρειάστηκε, βγάζοντας το ματς ουσιαστικά ανίκητος σε προσωπικές μονομαχίες.

5
Τίμο Μπάουμγκαρτλ
Ένα ποδοσφαιρικό... δράμα ήταν στο Καραϊσκάκη ο Γερμανός. Ο 24χρονος στόπερ μπήκε στο ματς ως αναγκαστική αλλαγή και δεν... πέτυχε φάση ούτε για αστείο. Ο Ελ Αραμπί τον έκανε γιο-γιο στη φάση του 3-2, ο Καμαρά επίσης ένα λεπτό μετά, ενώ γενικά κατέγραψε ως θετική ενέργεια σε 60λεπτά αγώνα μονάχα ένα καλό τάκλιν κάποια στιγμή προς το φινάλε του αγώνα σε μια αντεπίθεση.

4
Ανδρέας Μπουχαλάκης
Ο Κρητικός χαφ βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και τα γκολ που πετυχαίνει, όπως αυτό που άνοιξε το σκορ, είναι μονάχα το κερασάκι στις εμφανίσεις του. Αλάνθαστος στις πάσες του, εξαιρετικός στα ανασταλτικά του καθήκοντα ως συνήθως και γενικά μια ακόμη «γεμάτη» εμφάνιση σε ευρωπαϊκό επίπεδο.

Ο άπειρος Σουηδός ρέφερι δεν είχε ιδιαίτερο πρόβλημα στο Καραϊσκάκη, ωστόσο αυτή ακριβώς η απειρία του φάνηκε σε φάσεις πειθαρχικού ελέγχου. Όπως σε μαρκαρίσματα των Σανγκαρέ και Μπα, στα οποία θα μπορούσε να είχε δείξει και στους δύο δεύτερη κίτρινη.

Πρώτη φορά μετά τη σεζόν 2014-15 η Αγγλία χωρίς ομάδα στα ημιτελικά Champions ή Europa League

0

Παράπονα της Γουέστ Χαμ για τη διαιτησία κόντρα στη Λεβερκούζεν: «Σαν να παίζαμε 11 εναντίον 14»

0
PREMIER LEAGUE

Κλοπ: «Ο αποκλεισμός από την Ευρώπη μπορεί να βοηθήσει τη Λίβερπουλ να επικεντρωθεί στο πρωτάθλημα»