• Σπυρίδων Ζαμπάλας (Ηπείρου)
  • 20' Μπρούμα
  • 65' Βρουσάι
  • 85' Σισέ

Τι κι αν είχε 8 αλλαγές στο αρχικό σχήμα του σε σχέση με το τελευταίο ματς πρωταθλήματος και 4 παιδιά από τις ακαδημίες στον πάγκο, ο Ολυμπιακός του Πέδρο Μαρτίνς ήταν η... γνωστή ομάδα επί των ημερών του Πορτογάλου σε αυτό το πρώτο ματς με τον Παναιτωλικό, για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι «ερυθρόλευκες» ρεζέρβες έπιασαν καλή απόδοση κατά διαστήματα και πέρασαν νικηφόρα (0-2) από το Αγρίνιο, καθαρίζοντας ουσιαστικά την υπόθεση πρόκριση πριν τη ρεβάνς του Καραϊσκάκη στις αρχές Φεβρουαρίου.

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, ο ρυθμός ήταν αρκετά καλός από τα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να κάνουν ελεύθερο παιχνίδι. Ο Παναιτωλικός ξεκίνησε καλά στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο γρήγορα οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τα ηνία του αγώνα και έκαναν το γνωστό παιχνίδι τους, παρά τις πολλές αλλαγές στο αρχικό σχήμα τους. Σε γενικές γραμμές και τηρουμένων των συνθηκών, η ομάδα του Μαρτίνς έκανε αυτά που συνήθως κάνει μέσα στο γήπεδο, ένα παιχνίδι κατοχής, με γρήγορη κυκλοφορία και πολύ καλό πρέσινγκ όταν χανόταν η μπάλα. Κάπως έτσι, δεν επέτρεψε στον Παναιτωλικό να κάνει με τη σειρά του παιχνίδι και να πλησιάσει την περιοχή του Κρίστινσον, αναγκάζοντας παράλληλα τους παίκτες του Δέλλα να υποπίπτουν και σε πολλά λάθη.

Πέρα από αυτό, ο Ολυμπιακός είχε σαν συστατικό του παιχνιδιού του και τις πολλές διαγώνιες μπαλιές στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας που ταλαιπώρησαν πολύ τους γηπεδούχους, έχοντας προφανώς διαγνώσει κάποιο πρόβλημα για την ομάδα του Δέλλα σε αυτές τις αντιδράσεις. Με δύο τέτοιες μπαλιές ο Ολυμπιακός έφτιαξε ισάριθμες κλασικές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο το γκολ που τελικά έκανε τη διαφορά στα πρώτα 45', ήρθε από ένα έξοχο σουτ του Μπρούμα, ο οποίος ήταν και ο κορυφαίος του γηπέδου. Μετά το 0-1 του 20ου λεπτού, οι Πειραιώτες κυριάρχησαν πλήρως στον αγωνιστικό χώρο και παρότι δεν είχαν πολλές φάσεις, διατήρησαν εύκολα τον έλεγχο του αγώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο πια, ο Παναιτωλικός και πάλι ξεκίνησε αρκετά καλά, όμως ούτε αυτή τη φορά κατάφερε να απειλήσει τον Κρίστινσον. Ο Ολυμπιακός με τη σειρά του έριχνε τους ρυθμούς όσο περνούσε η ώρα, κρατώντας τον έλεγχο του αγώνα με σχετική άνεση παρά το «εύθραυστο» σκορ. Έχοντας και πάλι υπομονή στο παιχνίδι τους, οι «ερυθρόλευκοι» κυκλοφορούσαν τη μπάλα με καλές συνεργασίες, ψάχνοντας έτσι το δεύτερο γκολ. Αυτό ήρθε στο 65' ακριβώς με αυτό τον τρόπο, μετά από ωραία συνεργασία από τα δεξιά και σκόρερ τον Βρουσάι. Τίποτα δεν άλλαξε επί της ουσίας για πολλή ώρα μετά το 0-2 και τις πολλές αλλαγές των δύο προπονητών, πέρα από το τελικό σκορ. Ο Ολυμπιακός βρήκε και τρίτο γκολ με τον Σισέ από μια στημένη μπάλα και πήρε τη νίκη με 0-3 που ουσιαστικά τον στέλνει από το πρώτο ματς στους προημιτελικούς της διοργάνωσης.

• 8

Αλλαγές σε πρόσωπα και δοκιμές σε πρόσωπα και καταστάσεις από τον Δέλλα σε αυτό το ματς, αφήνοντας εκτός αποστολής τους Ντίας, Μάζουρεκ, Ταχάρ, Βέργο και ξεκινώντας παιδιά με λιγότερο χρόνο συμμετοχής, πλην των Λιάβα και Μαλή. Το ματς δεν βοήθησε τον Έλληνα τεχνικό αφού η ομάδα του βρέθηκε γρήγορα πίσω στο σκορ και να κυνηγά έναν αντίπαλο που είναι στην... καλύτερή του όταν προηγείται και ελέγχει τον ρυθμό.

• 9

Μαζικό ροτέισον και από τον Πέδρο Μαρτίνς όπως αναμενόταν, αφού οι περισσότεροι βασικοί έμειναν στην Αθήνα, ενώ και η ενδεκάδα είχε 8 αλλαγές σε σχέση με το ματς με τον ΠΑΣ, με τους Μπουχαλάκη, Σισέ και Μπρούμα να είναι οι τρεις που ξεκίνησαν ξανά το ματς. Η εξέλιξη του αγώνα επέτρεψε στον Πορτογάλο να κάνει γρήγορα και τις 5 αλλαγές του και να τσεκάρει παίκτες με λίγο έως καθόλου χρόνο συμμετοχής.

20'

Η φάση που άνοιξε τον δρόμο για τη νίκη του Ολυμπιακού. Ένα κακό διώξιμο της άμυνας και ένα έξοχο σουτ του Μπρούμα στη γωνία για το 0-1 των «ερυθρόλευκων».

• 5’

Πρώτη φάση στο ματς για τον Παναιτωλικό, με την κεφαλιά του Αζάντι ψηλά άουτ, μετά από εκτέλεση κόρνερ.

• 12’

Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Πέπε και Μπρούμα συνδυάζονται, ο δεύτερος βγάζει έξοχη διαγώνια μπαλιά για τον Χασάν που βγαίνει τετ-α-τετ, όμως ο Μελίσσας σώζει το πλασέ του.

• 14’

Σουτ του Αζάντι εκτός περιοχής, ο Κρίστινσον πέφτει και μπλοκάρει σταθερά.

• 17’

Μακρινό σουτ του Ανδρούτσου, ο Μελίσσας πέφτει στη γωνία του και μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

• 20’

ΓΚΟΛ! Ο Ολυμπιακός ανοίγει το σκορ. Σέντρα του Χολέμπας που κόβεται, η μπάλα φτάνει στον Βρουσάι που δίνει στον Μπρούμα και αυτός με έξοχο σουτ από τα όρια της περιοχής γράφει το 0-1.

• 24’

Μεγάλη ευκαιρία για το 0-2. Πολύ ωραία μπαλιά του Τιάγκο Σίλβα στον κενό χώρο, ο Μπρούμα κάνει το κοντρόλ και βγαίνει ταχύτατα προ του Μελίσσα, όμως το πλασέ καταλήγει ελάχιστα άουτ.

• 36’

Μακρινό, εξαιρετικά φιλόδοξο σουτ του Αζάντι, η μπάλα ψηλά άουτ.

• 50’

Σουτ του Μπρούμα στα σώματα μετά από εκτέλεση φάουλ και δεύτερο σουτ του Τιάγκο Σίλβα ψηλά άουτ, από το ύψος της περιοχής.

• 65’

ΓΚΟΛ! Πολύ ωραία επίθεση του Ολυμπιακού από τα δεξιά, ο Ανδρούτσος βρήκε χώρο και έκανε τη σέντρα, ο Μελίσσας απέκρουσε το γυριστό του Χασάν σε πρώτο χρόνο, όμως ο Βρουσάι πήρε το «ριμπάουντ» από κοντά για το 0-2.

• 72’

Κεφαλιά του Ματσόλα, μπλόκαρε σταθερά ο Κρίστινσον.

• 83’

Καλό, διαγώνιο σουτ του Ντάλσιο με πολύ φάλτσο, η μπάλα λίγο άουτ.

• 85’

ΓΚΟΛ! Ο Ολυμπιακός κάνει το 0-3 με τον Σισέ, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Πέπε.

Η Δημιουργία του Αδάμ: Νωπογραφία του 16ου αιώνα από τον Μιχαήλ Άγγελο, η οποια κοσμεί την οροφή της Καπέλα Σιστίνα - Αναπαράσταση, μετά από σουτ... έργο τέχνης!

Καλή διαιτησία από τον Τσετσίλα με λίγα σχετικά σφυρίγματα, σε ένα ματς που δεν είχε δύσκολες φάσεις, ενώ σίγουρα βοήθησε και η εξέλιξή του.

Στήριξη στον Κουέστα από Σιαμπάνη: «Είσαι δυνατός και επαγγελματίας» (pic)