• 11' Γιάννης Κιάκος
  • 29' Μπόρις Κλέιμαν
  • 45' Γιάννης Κιάκος
  • 72' Τάσος Δουβίκας

Τουλάχιστον υπάρχει... σφυγμός. Ο ΠΑΟΚ δεν είναι καλά, δεν θα μπορούσε να είναι καλά μετά τα όσα συνέβησαν στις δύο προηγούμενες αγωνιστικές, ωστόσο, ο στόχος των τριών βαθμών απέναντι στο Βόλο, επετεύχθη παρά το γεγονός πως φρόντισε σε ένα ακόμη παιχνίδι να βάλει δύσκολα στον εαυτό του. Στα αξιοσημείωτα του παιχνιδιού, η εμφάνιση Κρμέντσικ με τον Τσέχο να καταγράφει ευκαιρίες και γκολ σε λίγα λεπτά παρουσίας!

Μετά το... στραπάτσο στο Περιστέρι, ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε τον Βόλο εν μέσω τριγμών και εσωτερικών αναταραχών δεδομένης της ψαλίδας που άνοιξε από την κορυφή του πρωταθλήματος. «Μουδιασμένος», ασύνδετος αγωνιστικά, χωρίς αυτοπεποίθηση και ψυχολογία, ο Δικέφαλος έδωσε δικαιώματα και οι φιλοξενούμενοι φρόντισαν να δείξουν από νωρίς τα δόντια τους, όντας εξαιρετικοί στην κόντρα επίθεση.

Μόλις στο 11ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Βόλος έριξε στα σχοινιά τον ΠΑΟΚ, εκμεταλλευόμενος την τρικυμία των «ασπρόμαυρων» στην άμυνα και εκτέλεσαν τον αντίπαλο τους στην πρώτη τους τελική προσπάθεια. Ο Γιάννης Κιάκος εξαργύρωσε τη δεύτερη του συμμετοχή ως βασικός με γκολ, πετυχαίνοντας απέναντι στον Δικέφαλο το πρώτο του τέρμα όχι μόνο στο φετινό πρωτάθλημα, αλλά και στην καριέρα του σε επίπεδο Super League.

Το «καμπανάκι» ήχησε για ακόμη μια φορά στα αυτιά των παικτών του ΠΑΟΚ και στο 16' με Δουβίκα - Ρενάτο, με τους Θεσσαλονικείς να... επιτρέπουν στους φιλοξενούμενους να καταγράψουν έξι τελικές προσπάθειες σε 40 λεπτά αγώνα, την ώρα που ο μέσος όρος τους ανά παιχνίδι κινείται στις οχτώ, ενδεικτικό της κακής λειτουργίας του Δικεφάλου στο α΄ημίχρονο.

Την ισορροπία στο σκορ έδωσε ο Σβαμπ από την άσπρη βούλα λίγο πριν την συμπλήρωση του ημιώρου, με τον Τζήλο να υποδεικνύει πέναλτι για χέρι του Ριένστρα. Οι παίκτες του Πάμπλο Γκαρσία εκμεταλλεύτηκαν προσωρινά το μομέντουμ, ανέβασαν τις γραμμές τους, έβγαλαν κίνηση σε ζωτικό χώρο με τον Ουρουγουανό να προχωρά και σε εσωτερική αλλαγή των Α. Ζίβκοβιτς και Τζόλη, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Ο ΠΑΟΚ έμοιαζε -σε ένα ακόμη παιχνίδι- μακριά από τον καλό του εαυτό, την ώρα που ο Βόλος ήταν αποφασισμένος να ρεφάρει τις κακές εντυπώσεις και την ήττα από την προηγούμενη αγωνιστική. Με το δείκτη του σκορ στο 1-1 οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Θέλοντας να δώσει βοήθειες και δύναμη στις πτέρυγες, η πρώτη παρέμβαση Γκαρσία, άκρως αποτελεσματική βάσει εξέλιξης,  σημειώθηκε στα μπακ με την είσοδο του Βιεϊρίνια στο δεξί άκρο και τη μετατόπιση του Ροντρίγκο στα αριστερά. Δεδομένου πως ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στον άξονα, θέση πήρε και ο Ελ Καντουρί, αφήνοντας εκτός τον Εσίτι. Οι αλλαγές βελτίωσαν αισθητά το πρόσωπο του Δικεφάλου στο β΄, ενεργοποιώντας περισσότερο επιθετικά τους γηπεδούχους αλλά η άμυνα και οι αργές επιστροφές φάνταζαν σταθερά ως... μαύρη τρύπα για τον ΠΑΟΚ.

Η...  εξιλέωση της άμυνας για τους «ασπρόμαυρους» ήρθε με υπογραφή Ίνγκασον, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε μια στατική φάση και με κεφαλιά νίκησε τον πορτιέρε του Βόλου για το 2-1, εγκλωβίζοντας τους φιλοξενούμενους σε έναν παθητικό ρόλο καθώς όσο περνούσε η ώρα αδυνατούσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό του ΠΑΟΚ. Σε αυτό συντέλεσε και η είσοδος του Κρμέντσικ στην κορυφή της επίθεσης του Δικεφάλου, με τον Τσέχο να δημιουργεί πολλά ρήγματα στην άμυνα του Βόλου.

Λίγο πριν το φινάλε του παιχνιδιού, το νέο μεταγραφικό απόκτημα του ΠΑΟΚ εξαργύρωσε την παρουσία του με το πρώτο του γκολ στα «ασπρόμαυρα», νικώντας τον Κλέιμαν για το 3-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα στο γήπεδο της Τούμπας. Εκεί όπου ο Δικέφαλος κέρδισε βαθμούς, Κρμέντσικ αλλά και ηρεμία ενόψει Ολυμπιακού...

• 9

Ενδεκάδα αλλαγών από τον Πάμπλο Γκαρσία, επιλέγοντας -απόντος του Γιαννούλη- τον Περέιρα και τον Ροντρίγκο στα άκρα. Αλλαγή και στο κέντρο της άμυνας, με την επιστροφή Κρέσπο ως παρτενέρ του Ίνγκασον. Το δίδυμο Σβαμπ - Εσίτι δεν απέδωσε και ο Νιγηριανός άφησε τη θέση του με την έναρξη του β΄μέρους στον Καντουρί. Σε ρόλο επιτελικού ο Ουάρντα με τη... γνωστή τριπλέτα επίθεσης. Ο Βιεϊρίνια αποτέλεσε την πρώτη παρέμβαση Γκαρσία για να δώσει ώθηση από τα άκρα, με μετατόπιση του Ροντρίγκο στα αριστερά. Μόλις δύο αλλαγές χρειάστηκε ο ΠΑΟΚ για να παρουσιάσει ένα διαφορετικό και πιο βελτιωμένο πρόσωπο. Συμμετοχή κατέγραψε και ο ορεξάτος Κρμέντσικ.

• 9

Ο Άνχελ Λόπεθ παρέταξε τον Βόλο με 4-2-3-1 με την γνωστή συνταγή της πίεσης ψηλά, προκαλώντας πολλά προβλήματα στην ανάπτυξη του ΠΑΟΚ, βλέποντας τους παίκτες του να εκμεταλλεύονται τα λάθη των παικτών του Δικεφάλου ανοίγοντας το σκορ μετά από εξαιρετική αντεπίθεση. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ισπανός τεχνικός προχώρησε σε διορθωτικές κινήσεις στον χώρο του κέντρου, χωρίς να πάρει το κάτι παραπάνω από τους παίκτες που χρησιμοποίησε στο δεύτερο μέρος, με τον Ισπανό να κρατάει την πολύ καλή εικόνα που παρουσίασαν οι παίκτες του στο πρώτο ημίχρονο.

66'

Οι αλλαγές έδωσαν άλλη ώθηση στον ΠΑΟΚ στο β΄ημίχρονο, με τον Ίνγκασον να δίνει τη λύση με κεφαλιά για την ανατροπή του 2-1 μέσα από στατική φάση.

• 7’

Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ, με τον Ζίβκοβιτς να σεντράρει από τα δεξιά και τον Σφιντέρσκι να πιάνει την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Κλέιμαν.

• 11’

ΓΚΟΛ για τον Βόλο! Αδιανόητη... τρικυμία στην άμυνα του ΠΑΟΚ, η μπάλα κατέληξε στον Κιάκο, που έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα του Πασχαλάκη, με το γκολ να μετράει μετά και από εξέταση του VAR.

• 16’

Τεράστια ευκαιρία για τον Βόλο! Τραγικό λάθος του Ίνγκασον που δίνει το δικαίωμα στον Δουβίκα να βγει τετ α τετ με τον Πασχαλάκη που του βάζει «stop», ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Ρενάτο σούταρε με τον πορτιέρε του ΠΑΟΚ να μπλοκάρει σταθερά.

• 18’

Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Τζόλη να πατάει στην μεγάλη περιοχή του Βόλου, πιάνοντας δυνατό σουτ, όμως ο Κλέιμαν είχε σωστή τοποθέτηση και απομάκρυνε τον κίνδυνο.

• 23’

Νέα καλή στιγμή για τον Βόλο, με τον Ρενάτο να εκτελεί απευθείας φάουλ αναγκάζοντας τον Αλέξανδρο Πασχαλάκη σε εντυπωσιακή επέμβαση.

• 29’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Ο Ριένστρα κάνει χέρι μέσα στην περιοχή του Βόλου, με τον Τζήλο να δείχνει το σημείο του πέναλτι, αφού υπήρξε και εξέταση από το VAR. Ο Στέφαν Σβαμπ ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Κλέιμαν.

• 40’

Καλή στιγμή για τον Βόλο! Χαμηλή σέντρα του Φεράρι από δεξιά, με τον Περέα να κάνει την προβολή και την μπάλα να φεύγει άουτ.

• 45’

Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ, με τον Σβαμπ να κάνει ωραία ατομική ενέργεια και να στρώνει την μπάλα στον Τζόλη, όμως το σουτ του νεαρού μεσοεπιθετικού του ΠΑΟΚ κόντραρε στα σώματα των αμυντικών του Βόλου.

• 56’

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Ζίβκοβιτς ξεφεύγει από τα μαρκαρίσματα και βγάζει την σέντρα από τα αριστερά, με τον Ουάρντα να πιάνει το σουτ από το ύψος του πέναλτι, στέλνοντας την μπάλα δίπλα από τα δοκάρια της εστίας του Κλέιμαν.

• 60’

Ακυρώνεται γκολ του ΠΑΟΚ ως οφσάιντ, αφού ο Ίνγκασον έστειλε την μπάλα στα δίχτυα όμως ήταν εκτεθειμένος, με τον Τζήλο να ακυρώνει το γκολ που σημείωσε ο Ισλανδός στόπερ.

• 61’

Μεγάλη ευκαιρία για τον Βόλο! Εξαιρετική σέντρα του Μπαρτόλο από αριστερά, σουτ στην κίνηση από τον αμαρκάριστο Ρενάτο, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από τα δοκάρια του Πασχαλάκη!

• 66’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Εκτέλεση κόρνερ στο πρώτο δοκάρι, ο Σφιντέρσκι πήγε πρώτος στην μπάλα, αυτή κατέληξε στον προωθημένο Ίνγκασον, ο οποίος με κεφαλιά δίνει το προβάδισμα στον Δικέφαλο

• 73’

Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ, με τον Κρμέντσικ να κοντρολάρει και να κατεβάζει την μπάλα όμως έχασε τον βηματισμό του και το πλασέ του κατέληξε στην αγκαλιά του Κλέιμαν.

• 74’

Νέα ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ και πάλι με τον Κρμέντσικ! Ο Τσέχος επιθετικός έκανε γυριστό σουτ από το ύψος της περιοχής όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από τα δοκάρια της εστίας του Κλέιμαν.

• 82’

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Κρμέντσικ με εξαιρετική ατομική ενέργεια τράβηξε δύο αμυντικούς πάνω του και την κατάλληλη στιγμή σέρβιρε στον Μουργκ, όμως το πλασέ του Αυστριακού ήταν αδύναμο και αποκρούστηκε από τον Κλέιμαν.

• 90’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Ο Κρμέντσικ φεύγει στην πλάτη της άμυνας του Βόλου και με ψύχραιμο πλασέ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, σημειώνοντας το πρώτο του γκολ με την φανέλα του Δικεφάλου.

• 1

Ενδεικτικό της κακής λειτουργίας του ΠΑΟΚ αποτελεί το γεγονός πως ο Βόλος κατέγραψε μόλις σε 40 λεπτά παιχνιδιού έξι τελικές προσπάθειες (σ.σ. καταγράφοντας και γκολ), την ώρα που ο μέσος όρος του ανά παιχνίδι κυμαίνεται στις οχτώ.

• 2

Οι αλλαγές του Πάμπλο Γκαρσία στο ημίχρονο. Βιεϊρίνια και Καντουρί άλλαξαν την εικόνα του ΠΑΟΚ, με την είσοδο του Πορτογάλου να ενεργοποιεί Α. Ζίβκοβιτς και Τζόλη, δίνοντας άλλη ώθηση και δύναμη από τα άκρα και τον Μαροκινό να ανακτά τον έλεγχο του παιχνιδιού στον άξονα.

• 3

Μπορεί να αντιμετωπίζει πολλά προβλήματα, να έχει κενά ανάμεσα στις γραμμές του και να ψάχνει σταθερές στα πρόσωπα, ωστόσο, ο ΠΑΟΚ έχει βάλει στο ρεπορτόριο του τις στατικές φάσεις, κάτι που του χάρισε και το γκολ νίκης με τη κεφαλιά του Ίνγκασον.

20
Αντελίνο Βιεϊρίνια
Ο αρχηγός του ΠΑΟΚ μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης και έδωσε αμέσως ώθηση στις πτέρυγες του ΠΑΟΚ αγωνιζόμενος στα δεξιά, με τον Βιεϊρίνια μαζί με τον Καντουρί να συντελούν στην εντυπωσιακή αλλαγή της εικόνα του Δικεφάλου.

24
Άντερσον Εσίτι
Ο Νιγηριανός χαφ του ΠΑΟΚ πήρε την ευκαιρία του από τον Πάμπλο Γκαρσία παίρνοντας θέση βασικού, όμως δεν κατάφερε να δικαιώσει την εμπιστοσύνη του προπονητή του, αφού έκανε κακό ματς και ανάγκασε τον Ουρουγουανό να τον αλλάξει στο ημίχρονο.

17
Ρενάτο Σάντος
Ο Πορτογάλος εξτρέμ του Βόλου έκανε το ματς της ζωής του, αφού προκάλεσε πάρα πολλά προβλήματα στην άμυνα του ΠΑΟΚ με τις συνεχείς ατομικές του ενέργειες, χάνοντας μοναδικές ευκαιρίες για να σκοράρει, αποτελώντας τον καλύτερο παίκτη της ομάδας του.

Εύκολο απόγευμα για τον Τζήλο και τους βοηθούς του στο γήπεδο της Τούμπας, με τον Έλληνα ρέφερι να περνά απαρατήρητος. Δεν είχε δύσκολο έργο στην αναμέτρηση ΠΑΟΚ - Βόλος. Σωστό το πέναλτι που καταλόγισε, ακόμη και χωρίς τη βοήθεια VAR.

Ολυμπιακός: Τι «παίζει» με Τζολάκη και Μπράγκα