• 67' Νίκος Κοροβέσης
  • 85' Μιγκέλ Μεγιάδο
Κοκκινες καρτες
  • 94' Χουάν Νέιρα

Απλά τα πράγματα. Στο προαιώνιο ερώτημα αν η καλύτερη άμυνα είναι η επίθεση, ή αν η καλύτερη επίθεση είναι η άμυνα, έχουμε νικητή. Το επόμενο προαιώνιο ως και σαιξπηρικό ερώτημα, δύσκολα θα έχουμε νικητή: Το ήθελε ή όχι; Ο Γιώργος Μανθάτης έβαλε ένα από τα γκολ του 2021, κι ας είναι μόλις οι πρώτες μέρες του 2021. Ο 23χρονος μέσος, ο οποίος αποκτήθηκε πριν λίγες μέρες από τον Παναιτωλικό άλλαξε τη ροή του αγώνα σε μια απίστευτη σέντρα-σουτ και οδήγησε την ομάδα του Αγρινίου στην ανατροπή και τη νίκη απέναντι στον ΟΦΗ. Μια από τις χειρότερες επιθέσεις στο πρωτάθλημα βρήκε δύο γκολ, είχε ένα χαμένο πέναλτι και η δεύτερο χειρότερη άμυνα του πρωταθλήματος – εκείνη των Κρητικών – τα έκανε πάλι μαντάρα σε ένα ματς που έμοιαζε να ελέγχει.

Βαριά η καλογερική δύο μέρες μετά την Πρωτοχρονιά, βαρύ και το γήπεδο από την βροχή που έπεφτε καταρρακτωδώς πριν το ματς, αλλά και κατά τη διάρκειά του, οπότε τι πιο φυσιολογικό από το να είναι… βαρύ και το θέαμα στο Αγρίνιο; Ο ΟΦΗ αν και παρατάχθηκε με το φαινομενικά συντηρητικό 5-4-1, ουσιαστικά κατόρθωνε να βγαίνει με περισσότερους παίκτες στην επίθεση και να είναι σαφώς πιο απειλητικός από τους γηπεδούχους. Τέσσερις φάσεις υπήρχαν στο πρώτο ημίχρονο, και οι τέσσερις από τους Κρητικούς με τις δύο να είναι κλασικές ευκαιρίες, που σταμάτησαν στις παγίδες του γηπέδου ή στον Κνετ. Ο Παναιτωλικός δεν απείλησε ούτε μια φορά την εστία του Δημήτρη Σωτηρίου, αφού όσες φορές βγήκε με καλές προϋποθέσεις στην επίθεση, του έλειπε η τελική πάσα. Μόνο ένα σουτ βρήκε η ομάδα του Αγρινίου προς την αντίπαλη εστία, με τον κορυφαίο του Βέργο να μην ανησυχεί ιδιαίτερα τον γκολκίπερ των Κρητικών.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε εντελώς διαφορετική μορφή. Ο Παναιτωλικός μπήκε πολύ δυνατά, ο Αριγίγκι εμφανίστηκε με τρομερή διάθεση στο γήπεδο και οι γηπεδούχοι απειλούσαν από τα δεξιά με σαφώς καλύτερες προϋποθέσεις από το πρώτο ημίχρονο. Μόνο που κόντρα στη ροή του αγώνα και στη δική τους ενέργεια, ήρθε ο ΟΦΗ να πετύχει ό,τι δεν είχε καταφέρει στο καλό του ημίχρονο. Ωραία προσπάθεια των Ουές, Στέρτζεον και Στάικου με το πλασέ του τελευταίου να κάνει το 0-1 για τους Κρητικούς. Όσα ακολούθησαν το γκολ των Κρητικών μοιάζει σενάριο βγαλμένο από τα όνειρα του Τραϊανού Δέλλα. Πρώτα ο εφιάλτης που σε ξυπνάει ιδρωμένο, δηλαδή το χαμένο πέναλτι του Μάζουρεκ, και κατόπιν τα δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά που έδωσαν τη νίκη στον Παναιτωλικό.

• 29

Θέλει η ομάδα του να έχει κατοχή, να παίζει ποδόσφαιρο, να δημιουργεί και να μην μένει σε παθητικό ρόλο, αλλά θέλει πολλή δουλειά και αρκετή τύχη για να καταφέρει να δει τον Παναιτωλικό όπως έχει στο μυαλό του. Ο Τραϊανός Δέλλας τα είχε όλα σήμερα. Η ομάδα του ήταν εξαιρετική στο δεύτερο ημίχρονο και οι δύο αλλαγές που έκανε στο ματς, είχαν καθοριστική συμβολή στην ανατροπή του αποτελέσματος και στη νίκη επί του ΟΦΗ.

• 22

Στο 50ο του ματς στη Super League, o Γιώργος Σίμος είχε μια αρκετά ρεαλιστική προσέγγιση στο ματς, ώστε να κατορθώσει να φτιάξει – επιτέλους – λίγο την άμυνά του ο ΟΦΗ και παράλληλα με κοντινές αποστάσεις να μπορούν να βγουν οι παίκτες του στην κόντρα. Το 5-4-1 τού βγήκε, η ομάδα του άξιζε να προηγηθεί στο καλό της πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε κόντρα στη ροή του ματς στην επανάληψη, όμως στο φινάλε μένει με το τι είχες Γιάννη, τι είχα πάντα…

• 10’

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ, αρχικά με τον Στάρτζεον που έφευγε μόνος του και είδε τη μπάλα να κολλάει και μετά με τον Κοροβέση που σούταρε λίγο άουτ.

• 28’

Τετ-α-τετ του Σαρδινέρο με τον Κνετ, ο γκολκίπερ του Παναιτωλικού σώζει και πάλι την ομάδα του.

• 40’

Πρώτο σουτ του Παναιτωλικού, με τον Σωτηρίου να μπλοκάρει την προσπάθεια του Βέργου.

• 55’

Φάση διαρκείας στα καρέ του Παναιτωλικού, με τον Στάρτζεον να βρίσκει ψύχραιμα τον Στάικο κι εκείνος από δύσκολη γωνία ανοίγει το σκορ για τον ΟΦΗ.

• 65’

Ο Γιάννης Παπαδόπουλος κατόπιν συμβουλής του VAR και αφού πήγε και ο ίδιος να το δει, υποδεικνύει πέναλτι το οποίο είχε γίνει έξι λεπτά νωρίτερα στον Αριγίμπι. Ο Μάζουρεκ δεν εκτελεί καλά το πέναλτι και ο Σωτηρίου μπλοκάρει.

• 83’

Απίστευτο γκολ του Γιώργου Μανθάτη, ο οποίος με μια σέντρα σουτ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Σωτηρίου στο πιθανότατα γκολ της αγωνιστικής!

• 86’

Σέντρα του Τζανακάκη, ο Ματζόλα παίρνει την πρώτη κεφαλιά και ο Τζανακάκης στο δεύτερο δοκάρι στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

• 90’

Μόνος του απέναντι στον Κνετ από εκπληκτική πάσα του Νέιρα, ο Σαρδινέρο στέλνει τη μπάλα άουτ και χάνει την ευκαιρία για να ισοφαρίσει ο ΟΦΗ.

Καλύτερα στον αέρα… Οι ποδοσφαιριστές ήθελαν, όμως το νερό που είχε μαζευτεί στο γήπεδο έκανε εξαιρετικά δύσκολο το έργο τους, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα.

Όσο ήρεμο ήταν το πρώτο ημίχρονο για τον Γιάννη Παπαδόπουλο, τόσο του ήρθαν μαζεμένα σε ένα δεκάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο. Χρειάστηκε να δει ξανά και ξανά τη φάση του πέναλτι για να πάρει τη σωστή απόφαση και συνολικά είχε μια καλή διαιτησία. Αξιοσημείωτο ότι καταλογίζει την εσχάτη των ποινών σε τρίτο συνεχόμενο ματς που σφυρίζει.