• 39' Χρήστος Τζόλης
  • 30' Ελ Καντουρί
  • 55' Χοσέ Άνγελ Κρέσπο
  • 74' Δημήτρης Γιαννούλης

Για τον ΠΑΟΚ ήταν ματς δίχως αύριο. Για την Ομόνοια, μιας πρώτης τάξεως αντίδραση για να «ρεφάρει» τις κακές εντυπώσεις και να καταλαγιάσει τις φωνές εκνευρισμού που υπήρχαν στα πέριξ της ομάδας. Οι γηπεδούχοι είχαν οριοθετήσει τις προτεραιότητες τους, έχοντας ξεκάθαρο στόχο το πρωτάθλημα, παίζοντας για το πρεστίζ το ευρωπαϊκό παιχνίδι κόντρα στον ΠΑΟΚ. Με την προϋπόθεση πως δεν θα χαριστούν στους Θεσσαλονικείς που «καίγονταν» βαθμολογικά για τη νίκη.

Ο Δικέφαλος μπήκε «μουδιασμένος» στο ΓΣΠ και οι «επισκέψεις» των Κυπρίων στην περιοχή του Ζίβκοβιτς δεν ήχησαν στα αυτιά της άμυνας και του τερματοφύλακα. Και ως εκ τούτου μόλις στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης, η Ομόνοια «σόκαρε» τον ΠΑΟΚ με το γκολ του Κακουλλή που εκμεταλλεύτηκε την κακή αντίδραση των «ασπρόμαυρων» και του Σέρβου τερματοφύλακα. Μέχρι το 20', ο ΠΑΟΚ έμοιαζε αγνώριστος, προχωρώντας σε σωρεία λαθών που έδιναν αυτοπεποίθηση στην Ομόνοια.

Ο ΠΑΟΚ άργησε αλλά βρήκε τα πατήματά του μέσα στο γήπεδο, έχοντας μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου τον απόλυτο έλεγχο του ματς. Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία στόχευσε στα αριστερά της Ομόνοιας, εκεί όπου ο Χρήστος Τζόλης σημάδεψε τον Ουαγκέ και ξεκίνησε ένας τρομερός συνδυαμός των παικτών του Δικεφάλου, με μια έξοχη συνεργασία των Ελ Καντουρί - Ζίβκοβιτς που κατέληξε στον Τζόλη για το 1-1. Και όλα αυτά, την ώρα που τα νέα από το Los Carmenes μόνο ευχάριστα δεν ήταν για τον ΠΑΟΚ καθώς η PSV είχε ανοίξει το σκορ με τον Μάλεν.

Με την έναρξη του β΄μέρους, ο Πάμπλο Γκαρσία προχώρησε σε δύο αλλαγές, ρίχνοντας τον Γιαννούλη στη φυσική του θέση αντί του Ουαγκέ, αλλάζοντας έτσι πλευρά στον Ροντρίγκο ενώ απέσυρε και τον Σβαμπ, δίνοντας έμφαση στο δημιουργικό κομμάτι με την είσοδο του Μουργκ.

Ομόνοια και ΠΑΟΚ μέτρησαν τις δυνάμεις τους και αμφότερες έφτασαν μια «ανάσα» από το δεύτερο γκολ. Την αρχή έκανε ο Ελ Καντουρί καθώς όντας πρόσωπο με την εστία, δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα ενώ η συνέχεια ανήκε στους Κύπριους με τον Τζιωνή να σημαδεύει το δεξί δοκάρι του Δικεφάλου.

Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία αναλώθηκε σε μια ανούσια υπεροχή και παρά τις όποιες ενέργειες του Ουρουγουανού από τον πάγκο, το γκολ της νίκης δεν ήρθε ποτέ. Απεναντίας ένα μοιραίο λάθος του Καντουρί έφερε την Ομόνοια στην άσπρη βούλα, «εκτελώντας» το όνειρο της πρόκρισης για τον ΠΑΟΚ. Ο Γκόμεθ έγραψε το 2-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα στο ΓΣΠ, την ώρα που η PSV έφευγε θριαμβεύτρια από τη Γρανάδα, έχοντας εξασφαλίσει τη δεύτερη θέση του ομίλου.

• 7

Ο Χένινγκ Μπεργκ έκανε κίνηση-ματ παρατάσσοντας πεντάδα στην άμυνα, κλείνοντας τους χώρους στα επιθετικά ατού, με τον Νορβηγό τεχνικό παρά τις αλλαγές που έκανε στην ενδεκάδα του να βλέπει την ομάδα του να βγάζει πάθος και ένταση στον αγωνιστικό χώρο. Στο δεύτερο ημίχρονο και μετά το γκολ της ισοφάρισης από τον ΠΑΟΚ προχώρησε άμεσα σε διορθωτικές κινήσεις βλέποντας τους παίκτες της Ομόνοιας να φτάνουν στο τρίποντο της νίκης.

• 14

4-3-3 από τον Πάμπλο Γκαρσία, με τους Ουαγκέ και Ροντρίγκο να παίρνουν θέση στα άκρα της άμυνας του ΠΑΟΚ. Κεντρικό αμυντικό δίδυμο συνέθεσαν οι Κρέσπο - Βαρέλα που είχαν ένα δύσκολο βράδυ απέναντι στην Ομόνοια όπως και ο Ζίβκοβιτς που επανήλθε κάτω από τα γκολποστ. Τσιγγάρας, Καντουρί και Σβαμπ αγωνίστηκαν στη μεσαία γραμμή, με τον Αυστριακό να δίνει τη θέση του στον Μουργκ στο β΄. Όπως και ο Γιαννούλης που βρέθηκε στη φυσική του θέση, μετατοπίζοντας τον Ροντρίγκο στα δεξιά. Με τον ΠΑΟΚ να ψάχνει το δεύτερο γκολ, πέρασε στο γήπεδο ο Μπίσεσβαρ αλλά η «θυσία» του Τσιγγάρα αποτυπώθηκε στο δεύτερο γκολ της Ομόνοιας.

85'

Ο Ομάρ Ελ Καντουρί κάνει τραγική εκτίμηση στο χώρο του κέντρου, ενώ στη συνέχεια της φάσης κάνει ακόμη ένα λάθος αφού ανατρέπει τον Λοΐζου μέσα στην περιοχή, δίνοντας το δικαίωμα στην Ομόνοια να πάρει τη νίκη με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκόμεθ.

• 2’

Καλή στιγμή για την Ομόνοια, αφού μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Χούμποτσαν βρέθηκε αφύλακτος στην περιοχή του ΠΑΟΚ, όμως το σουτ του Σλοβάκου βρήκε την εξωτερική πλευρά των διχτυών του Ζίβκοβιτς.

• 9’

ΓΚΟΛ για την Ομόνοια! Ο Σένε πιάνει δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, αναγκάζοντας τον Ζίβκοβιτς σε ασταθή απόκρουση, με τον Κακουλή να παίρνει το ριμπάουντ και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του ΠΑΟΚ.

• 23’

Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! O Αντρίγια Ζίβκοβιτς έπιασε δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής της Ομόνοιας, όμως η μπάλα πέρασε εκατοστά δίπλα από το δοκάρια της εστίας του Φαμπιάνο.

• 34’

Δοκάρι για τον ΠΑΟΚ! Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Κρέσπο έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα έγλυψε το οριζόντιο δοκάρι και κατέληξε άουτ.

• 39’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Τρομερή συνεργασία Ελ Καντουρί-Ζίβκοβιτς, με τον Μαροκινό να στρώνει στον Χρήστο Τζόλη ο οποίος με άψογο πλασέ έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Φαμπιάνο ισοφαρίζοντας για τον Δικέφαλο.

• 47’

Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Ελ Καντουρί μετά από εκτέλεση κόρνερ του Αντρίγια Ζίβκοβιτς, να μην μπορεί να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

• 50’

Τρομερή ευκαιρία για την Ομόνοια! Λάθος εκτίμηση του Κρέσπο που βγάζει τετ α τετ τον Σένε με τον Ζίβκοβιτς, ο Σέρβος σώζει την εστία του ΠΑΟΚ και στην συνέχεια της φάσης ο Τζιωνή στέλνει την μπάλα στο δοκάρι!

• 55’

Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Σουτ του Μουργκ έξω από την περιοχή, με τον Φαμπιάνο να κάνει ασταθή απόκρουση, όμως ο Σφιντέρσκι δεν κατάφερε να μπει στην πορεία της μπάλας και να φανεί απειλητικός.

• 68’

Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Ζίβκοβιτς να βγάζει την σέντρα από τα δεξιά και τον Τζόλη να πιάνει σουτ στην κίνηση, όμως η μπάλα κατέληξε πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Φαμπιάνο.

• 84’

ΓΚΟΛ για την Ομόνοια! Τραγικό λάθος του Ομάρ Ελ Καντουρί που ανατρέπει τον Λοΐζου, με τον Κρεγκ Πόουσον να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Ο Ζόρντι Γκόμες ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Ζίβκοβιτς.

• 1

Η Ομόνοια εκμεταλλεύτηκε εξαιρετικά το «μουδιασμένο» πρόσωπο του ΠΑΟΚ και φρόντισε με το... καλημέρα να κάνει αίσθηση στην περιοχή του Δικεφάλου. Το μήνυμα δεν ελήφθη ποτέ και οι Κύπριοι βρήκαν το γκολ από νωρίς, στήνοντας με την πλάτη στον τοίχο την ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία.

• 2

Σε κακή βραδιά αρκετοί παίκτες του ΠΑΟΚ, οι οποίοι υπέπεσαν σε αρκετά λάθη, δίνοντας ακόμη μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση στην Ομόνοια. Δύσκολο βράδυ για το κεντρικό αμυντικό δίδυμο (Κρέσπο - Βαρέλα), από κοντά και ο Ζίβκο Ζίβκοβιτς.

• 3

Με ιδιαίτερο ενδιαφέρον αναμένεται η απάντηση του Πάμπλο Γκαρσία να αποσύρει στο ημίχρονο τον δραστήριο Ουαγκέ, αλλάζοντας πλευρά στον Ροντρίγκο προκειμένου να επανέλθει στη φυσική του θέση ο Γιαννούλης. Με ερωτηματικό η αλλαγή Τσιγγάρα που ήταν ο μοναδικός που διακρίθηκε στα αμυντικά του καθήκοντα και «θυσιάστηκε» προκειμένου να μπει ο Μπίσεσβαρ για να αποκτήσει ο ΠΑΟΚ ένα πιο επιθετικό πρόσωπο. Αντ΄αυτού έγινε το... μοιραίο στο χώρο του κέντρου με τον Καντουρί για το 2-1.

7
Κάλι Σένε
Ο νεαρός επιθετικός της Ομόνοιας, αποτέλεσε μια μόνιμη πηγή κινδύνων για την άμυνα του ΠΑΟΚ, αφού από τα πόδια του προήλθε το πρώτο γκολ των Κύπριων και γενικά ταλαιπώρησε με τα τρεξίματα του, τους αμυντικούς του ΠΑΟΚ.

15
Χοσέ Κρέσπο
Πολύ κακό βράδυ για τον Ισπανό αμυντικό, που σε πολλές περιπτώσεις αποτέλεσε κίνδυνο για την άμυνα του, αφού υπέπεσε σε σοβαρά λάθη, αποτελώντας τον αδύναμο κρίκο του ΠΑΟΚ.

75
Λοΐζος Λοΐζου
Ο Λοΐζος Λοΐζου αποτέλεσε το μηχανάκι της Ομόνοιας στη μεσαία γραμμή με το νεαρό χαφ, να κερδίζει το πέναλτι από το οποίο προήλθε το γκολ της νίκης για τους Κύπριους, με τον Λοΐζου να δίνει αρκετές μάχες στο χώρο του κέντρου.

Υπάρχουν φάσεις που σηκώνουν συζήτηση, ωστόσο, τα παιχνίδια των ομίλων διεξάγονται χωρίς VAR, ως εκ τούτου η ευθύνη ανήκει απόλυτα στο διαιτητή. Η φάση πάντως του πέναλτι που έκρινε το ματς και τη νίκη για την Ομόνοια ήταν σωστή.

Αλόνσο: «Η Αταλάντα είναι μία από τις καλύτερες ομάδες στην Ευρώπη»