• 75' Καρτάλης
  • 90' Παντελάκης
Κοκκινες καρτες
  • 57' Εραμούσπε

Ο ΠΑΣ ήρθε στην Τούμπα, έχοντας «διαβάσει» εξαιρετικά τον ΠΑΟΚ, με την απουσία του Ελ Καντουρί από το βασικό πλάνο του Δικεφάλου να κάνει το έργο των φιλοξενούμενων ακόμη πιο εύκολο. Κάτι που αποτυπώθηκε πλήρως και στο γήπεδο, με τους «ασπρόμαυρους» να κινούνται σε πολύ ρηχά νερά δημιουργικά δεδομένου πως ο Αργύρης Γιαννίκης είχε «μπλοκάρει» τον άξονα του ΠΑΟΚ (σ.σ. στοχεύοντας στον Σβαμπ), οδηγώντας τους Θεσσαλονικείς σε παιχνίδι από τα πλάγια χωρίς αξιώσεις.

Μπορεί ο ΠΑΟΚ να είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και την κατοχή στο α΄ημίχρονο, ωστόσο, οι εντυπώσεις και το γκολ ανήκουν στον ΠΑΣ που κατέθεσε διαπιστευτήρια σε τρεξίματα, αλληλοκαλύψεις και προσήλωση στο τακτικό του πλάνο. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι εξαργύρωσαν και την πρώτη τους ευκαιρία, παίρνοντας με τον Εραμούσπε το προβάδισμα στο 31ο λεπτό της αναμέτρησης. Μια φάση που ξεκίνησε και τελείωσε από τον κεντρικό αμυντικό του ΠΑΣ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε -σε συνεργασία με τον Λέο- την κακή αντίδραση των παικτών του ΠΑΟΚ, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν σημάδια... αφύπνισης μετά το τέρμα που δέχθηκαν, ωστόσο, βρήκαν απέναντί τους τον Χουτεσιώτη, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με το δείκτη του σκορ στο 0-1.

Με την έναρξη του β΄μέρους, ο Πάμπλο Γκαρσία προχώρησε σε τρεις μαζεμένες αλλαγές μεσοεπιθετικά προκειμένου να δώσει περισσότερη ένταση στην ομάδα του, με το Δικέφαλο να βρίσκει μέσα σε εφτά λεπτά το γκολ της ισοφάρισης με τον συνήθη ύποπτο των τελευταίων παιχνιδιών, Σφιντέρσκι, ο οποίος πήρε το... ριμπάουντ από τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς και την ασταθή απόκρουση του Χουτεσιώτη, για το 1-1.

Η συνέχεια ήταν καθαρά υπόθεση... ΠΑΟΚ. Σε αυτό συντέλεσε και η αποβολή του Εραμούσπε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 57', γεγονός που έφερε τον ΠΑΣ σε μια πιο παθητική στάση, προσπαθώντας να αναχαιτίσει τους γηπεδούχους, οι οποίοι κινούνταν διαρκώς στα όρια της περιοχής τους. Μάλιστα, ο Ουρουγουανός δεν δίστασε να τα παίξει όλα γι΄όλα μέχρι τέλους, προχωρώντας σε ένα 3-5-2 με δίδυμο στην κορυφή της επίθεσης τους Τσόλακ - Σφιντέρσκι.

Οι Θεσσαλονικείς σημάδεψαν ακόμη και το δοκάρι της εστίας του ΠΑΣ με το Χρήστο Τζόλη, ωστόσο, αρνήθηκαν να παραδοθούν μέχρι τέλους παρά το γεγονός πως ακόμη και η τύχη έμοιαζε να μην είναι με το μέρος τους. Στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού μίλησε η ποιότητα του Μαροκινού, η είσοδός του οποίου δεν άλλαξε ριζικά την εικόνα του ΠΑΟΚ αλλά έφερε και την υπογραφή της ανατροπής καθώς με γυριστό έγραψε το τελικό 2-1.

• 9

4-2-3-1 για τον ΠΑΟΚ του Πάμπλο Γκαρσία, με τον Περέιρα στη θέση του απόντος Γιαννούλη, τον Βιεϊρίνια έξω αριστερά και τον Εσίτι στα χαφ ως παρτενέρ του Σβαμπ. Ο ΠΑΟΚ κινήθηκε σε ρηχά νερά στο α΄ημίχρονο και ο Ουρουγουανός προχώρησε σε τρεις μαζεμένες αλλαγές από το 46', αλλάζοντας ριζικά την εικόνα της ομάδας του μεσοεπιθετικά ενώ με το δείκτη του σκορ στο 1-1 και έχοντας αριθμητικό πλεονέκτημα έναντι του ΠΑΣ, τα έπαιξε όλα γι΄όλα με δίδυμο Τσόλακ - Σφιντέρσκι σε ένα 3-5-2.

• 12

Ο Αργύρης Γιαννίκης παρέταξε την ομάδα του με 4-4-2 κλείνοντας άριστα τους χώρους στα επιθετικά ατού του ΠΑΟΚ και είδε την ομάδα του σε μια από τις επιθέσεις της να παίρνει το προβάδισμα στο σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΣ προσπάθησε να διατηρήσει το προβάδισμά του, όμως η ποιότητα του ΠΑΟΚ «μίλησε», με τον Έλληνα τεχνικό να βλέπει την ομάδα του να φεύγει άπραγη από το γήπεδο της Τούμπας.

90+1'

Ο Ομάρ Ελ Καντουρί σαν από μηχανής θεός λυτρώνει τον ΠΑΟΚ, χαρίζοντας στον Δικέφαλο το τρίποντο της νίκης με το γκολ που σημείωσε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

• 5’

Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ, με τον Εσίτι να πιάνει την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, όμως ο Χουτεσιώτης με σωστή τοποθέτηση μπλοκάρει την μπάλα.

• 9’

Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Ζίβκοβιτς να συγκλίνει από τα δεξιά πιάνοντας δυνατό σουτ, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από τα δοκάρια του Χουτεσιώτη.

• 31’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΣ! Ο Ιραμούσπε κλέβει από τον Ροντρίγκο, ο Λεό κάνει φοβερή προσπάθεια από αριστερά και κόβει στη μικρή περιοχή στον Αργεντινό που σκοράρει με σουτ από κοντά.

• 38’

Τρομερή επέμβαση του Χουτεσιώτη που βάζει «stop» στον Εσίτι! Ο Νιγηριανός χαφ του ΠΑΟΚ έπιασε δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι όμως ο πορτιέρε του ΠΑΣ με εντυπωσιακό τρόπο απομάκρυνε τον κίνδυνο.

• 44’

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Βιεϊρίνια με ωραία ατομική ενέργεια από τα αριστερά, κάνει το γύρισμα, όμως ο Σφιντέρσκι έπιασε αδύναμο πλασέ με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Χουτεσιώτη.

• 52’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Ο Ζίβκοβιτς θα σουτάρει, ασταθής επέμβαση από τον Χουτεσιώτη, ο Σφιντέρσκι θα πλασάρει από κοντά και θα πετύχει το γκολ της ισοφάρισης.

• 59’

Δοκάρι για τον ΠΑΟΚ! Μετά το γύρισμα του Περέιρα, ο Τζόλης σουτάρει στο κάθετο δοκάρι, η μπάλα βρίσκει σε πλάτη αμυντικού και κόρνερ.

• 86΄’

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Μετά από τη σέντρα του Ζίβκοβιτς, ο Σφιντέρσκι με κεφαλιά αμαρκάριστος έστειλε την μπάλα άουτ.

• 90’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Ο Ομάρ Ελ Καντουρί λυτρώνει τον ΠΑΟΚ στέλνοντας την μπάλα στο βάθος της εστίας του Χουτεσιώτη. Ο Σιδηρόπουλος τσέκαρε την φάση στο VAR και έδειξε σέντρα.

• 1

Πολύ σκληρός για να πεθάνει. Παρά το γεγονός ότι είδε και την τύχη να του γυρνάει την πλάτη, ο ΠΑΟΚ του Πάμπλο Γκαρσία δείχνει πως δεν προτίθεται να παρατήσει κανένα παιχνίδι, αποκτώντας νοοτροπία νικητή, κυνηγώντας μέχρι τέλους το αποτέλεσμα. Το έκανε απέναντι στον ΠΑΣ, δικαιώθηκε στην εκπνοή του παιχνιδιού.

• 2

Σε ένα ακόμη παιχνίδι, ο ΠΑΣ προηγήθηκε, ωστόσο, δεν μπόρεσε να το συνδυάσει με νίκη. Η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη, ωστόσο, έβαλε δύσκολα στον ΠΑΟΚ και απέδειξε πως είναι ένα άκρως δουλεμένο σύνολο με τρεξίματα και τρομερές αλληλοκαλύψεις. Η αποβολή του Εραμούσπε έφερε αναπροσαρμογή πλάνου και εν τέλει την ήττα με αριθμητικό μειονέκτημα.

• 3

Οι αλλαγές Γκαρσία. Ο Ουρουγουανός προχώρησε σε τρεις μαζεμένες αλλαγές στο β΄ημίχρονο και ο ΠΑΟΚ εμφάνισε ένα διαφορετικό πρόσωπο με μεγαλύτερη ένταση. Ο Σβαμπ απελευρώθηκε και ο Καντουρί κατέθεσε -ακόμη μια φορά- διαπιστευτήρια ποιότητας.

7
Ομάρ Ελ Καντουρί
Ο Μαροκινός χαφ του ΠΑΟΚ, πέρασε ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο και αμέσως άλλαξε την εικόνα του Δικεφάλου στην μεσαία γραμμή, ξεδιπλώνοντας τα ποιοτικά του χαρακτηριστικά, με το κερασάκι στην τούρτα να μπαίνει με το νικητήριο γκολ που σημείωσε.

15
Ροντρίγκο Ιραμούσπε
Ο Αργεντινός στόπερ του ΠΑΣ μπορεί να σημείωσε το γκολ της ομάδας του, ωστόσο με δύο γρήγορε κάρτες άφησε τα Γιάννενα με δέκα παίκτες απέναντι στον ΠΑΟΚ, αναγκάζοντας την ομάδα του να κλειστεί και να δεχθεί δύο γκολ.

14
Αντρίγια Ζίβκοβιτς
Καταλυτικός σε ακόμη ένα ματς ο Σέρβος μεσοεπιθετικός του ΠΑΟΚ, απέδειξε για ακόμη μια φορά ότι αποτελεί έναν από τους ηγέτες της ομάδας του Πάμπλο Γκαρσία, όντας ιδιαίτερα δραστήριος και στα 90 λεπτά της αναμέτρησης, προκαλώντας πολλά προβλήματα στην άμυνα του ΠΑΣ.

Όλες οι αποφάσεις μέχρι το 91 δεν σηκώνουν καμία συζήτηση καθώς παρά τη δυσκολία του ματς, τα πολλά σκληρά μαρκαρίσματα και τα νεύρα, ο Σιδηρόπουλος είχε τον απόλυτο έλεγχο και πήρε σωστές αποφάσεις. Ο ΠΑΣ φώναξε στη φάση του 2-1 για επιθετικό φάουλ του Τσόλακ, όμως κανένα ριπλέι δεν αποσαφηνίζει ότι υπήρξε παράβαση και δεν θα μπορούσε να υπάρξει ακύρωση του τέρματος. Το VAR εξέτασε και για περίπτωση οφσάιντ, αλλά ο Τσόλακ ήταν στην ίδια ευθεία.