Η Μπαρτσελόνα με τον Λιονέλ Μέσι στο αρχικό σχήμα... έχασε ένα πρώτο ημίχρονο χωρίς να κάνει την πολύ μεγάλη φάση, έχοντας μεν κατοχή αλλά και... φλυαρία στην επίθεση. Μοναδική καλή στιγμή το σουτ στο δοκάρι από τον Μέσι στο 20ο λεπτό. Στην επανάληψη η Χετάφε που έδειχνε απειλητική στις αντεπιθέσεις κέρδισε πέναλτι στο 56ο λεπτό, μία απόφαση που μπορεί να θεωρηθεί λίγο αυστηρή για μαρκάρισμα του ντε Γιονγκ.

Ο Μάτα δεν έχασε την ευκαιρία και έκανε το 1-0. Η Μπαρτσελόνα ανέβασε ρυθμό και προσπάθησε για την ισοφάριση, έχασε ευκαιρίες αλλά δεν μπόρεσε να πετύχει κάποιο γκολ, με την Χετάφε να έχει δοκάρι στο 83ο και να αμύνεται μαζικά, παίζοντας σκληρά, με αποτέλεσμα ο Πατρίτσιο να αποβληθεί στο 92ο λεπτό του αγώνα. Στο 94ο λεπτό ο Μέσι βρέθηκε μέσα στην μεγάλη περιοχή αλλά το σουτ πέρασε άουτ.

Η Μπαρτσελόνα βρίσκεται στην 9η θέση με 7 βαθμούς σε 4 αγώνες, ενώ η Χετάφε πέρασε στην 3η θέση με 10 βαθμούς σε 5 αγώνες.

Στα... βήματα της Ρεάλ και η Μπαρτσελόνα, «σφαλιάρα» από Χετάφε (vid)