• Ευστάθιος Γκορτζίλας (Μακεδονίας)
  • 10 Βαλμπουενά
  • 21 Ραντζέλοβιτς
  • 73 Καμαρά

Ο Ολυμπιακός ήταν μεν βαθμολογικά αδιάφορος, ωστόσο δεν θα μπορούσε να μπει αγωνιστικά αδιάφορος σε αυτό το ντέρμπι με την ΑΕΚ, το οποίο θα αποτελούσε το... πρόγευμα πριν τη φιέστα του 45ου τίτλου του. Στο φινάλε των πλέι-οφ και της φετινής Super League, οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο του Καραϊσκάκη με σκοπό να πάρουν τη νίκη και ταυτόχρονα να στείλουν το μήνυμά τους στην Ένωση ενόψει του τελικού Κυπέλλου της επόμενης εβδομάδας. Το τελικό 3-0 και η συνολική εμφάνισή τους, δείχνει φυσικά ότι τα κατάφεραν.

Από τα πρώτα δευτερόλεπτα και το εξαιρετικά πιεστικό ξεκίνημα της ομάδας του Μαρτίνς, φάνηκε ότι Πειραιώτες είχαν σκοπό να κυριαρχήσουν απόλυτα και να μην δώσουν ούτε μέτρο αγωνιστικού χώρου στον αντίπαλο ώστε να πιστέψει πως μπορεί να διεκδικήσει κάτι από το ματς. Αυτό ακριβώς επιβεβαιώθηκε πολύ σύντομα μετά το πρώτο σφύριγμα. Η αφόρητη πίεση του Ολυμπιακού ταλαιπώρησε αφάνταστα την ΑΕΚ, αναγκάζοντας τους παίκτες του Καρέρα σε πάρα πολλά λάθη με τη μπάλα στα πόδια αλλά και να μπει σχεδόν ολόκληρη μέσα στην περιοχή της όταν ήταν σε θέση άμυνας.

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Ολυμπιακός βρήκε αμέσως τρεις κλασικές ευκαιρίες για γκολ και τελικά αξιοποίησε την τρίτη από αυτές με τη συμπλήρωση των 10 λεπτών, με το 1-0 του Βαλμπουενά. Από εκεί και μετά και για περίπου ένα τέταρτο, η κυριαρχία των γηπεδούχων ήταν εμφατική. Πέρα από το γκολ, είχαν ακόμη 4 κλασικές ευκαιρίες στο 20λεπτο, ενώ ένα λεπτό αργότερα ήρθε και το δεύτερο γκολ που ουσιαστικά καθάρισε το ματς. Ο Φορτούνης βρήκε τον Ραντζέλοβιτς στην κόντρα με απίθανη μπαλιά και ο Σέρβος πέτυχε ένα εντυπωσιακό γκολ για το 2-0.

Στο δεύτερο μισό του πρώτου μέρους, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να διαχειριστεί το σκορ και τις δυνάμεις του, δίνοντας χώρο στην ΑΕΚ. Η Ένωση από την πλευρά της πήρε την κατοχή της μπάλας και είχε 2-3 μακρινές τελικές αφού δεν μπορούσε να βρει χώρους κοντά στην περιοχή του Σα. Στη μοναδική φάση που το έκανε, στο φινάλε του πρώτου μέρους, ο Σα έσωσε το κοντινό πλασέ του Βέρντερ και κράτησε το 2-0 ως σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η ΑΕΚ βελτίωσε πολύ την εικόνα της, βγάζοντας περισσότερες φάσεις από οργανωμένο ποδόσφαιρο γύρω από την περιοχή του Σα. Ο Ολυμπιακός είχε αποφασίσει να αφήσει τη μπάλα στον αντίπαλο και να εγκαταλείψει την τακτική του μαζικού πρέσινγκ και κάπως έτσι η Ένωση μπορούσε να πατά περισσότερο το τρίτο μισό του γηπέδου, γύρω δηλαδή από την αντίπαλη περιοχή. Ως το 60' είχε δύο καλές ευκαιρίες με τον Μάνταλο και μια ακόμη τελική με τον Αραούχο, όμως και πάλι οι «ερυθρόλευκοι» εύκολα ή δύσκολα κατάφερναν να αμυνθούν αποτελεσματικά, διατηρώντας τον έλεγχο του αγώνα.

Όταν μάλιστα μετά το 60ο λεπτό ο Μαρτίνς επανέφερε το 4-3-3 βάζοντας τον Μπουχαλάκη στο ματς και με τον Φορτούνη ως σέντερ φορ, ο Ολυμπιακός και πάλι πήρε γρήγορα τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας, καταφέρνοντας να κρατήσει και την ΑΕΚ μακριά από τα καρέ του Σα. Στην πρώτη του μάλιστα φάση στο δεύτερο ημίχρονο, στο 73', μετά από τραγικό λάθος στη μεσαία γραμμή της Ένωσης, βρήκε και το 3-0 με τον Καμαρά που έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του. Τίποτα άλλο δεν άλλαξε ως το φινάλε και έτσι ο Ολυμπιακός έκλεισε ιδανικά τη σεζόν του στο πρωτάθλημα, πανηγυρίζοντας τον 45ο τίτλο του με μια εμφατική νίκη σε ντέρμπι.

• 11

Επιστροφή στο 4-2-3-1 σε ντέρμπι για τον Ολυμπιακό και τον Πέδρο Μαρτίνς στο φινάλε των πλέι-οφ. Ο Πορτογάλος τεχνικός επέλεξε να δώσει ξανά ανάσες σε ορισμένους βασικούς του, όπως ο Μπουχαλάκης, ο Σεμέδο και ο Μασούρας, ξεκινώντας αντίστοιχα Φορτούνη, Σισέ και Ραντζέλοβιτς. Στο αρχικό σχήμα ήταν και ο Γκασπάρ αντί του τραυματία Ομάρ, ενώ οι υπόλοιποι 7 ήταν οι σταθεροί βασικοί του. Το αρχικό πλάνο του Ολυμπιακού ήταν το κλασικό σε εντός έδρας αγώνα και απέδωσε καρπούς. Μετά το γρήγορο 2-0, ο Μαρτίνς έκανε μια τυπική διαχείριση αγώνα, ενώ στο β' μέρος έπαιξε για αρκετή ώρα χωρίς κλασικό σέντερ φορ, με τον Φορτούνη στην κορυφή, ενώ έβαλε και τον Μπουχαλάκη για να «κλειδώσει» τα χαφ στο διάστημα που η ΑΕΚ είχε κατοχή και τελικές. Οι αλλαγές του Πορτογάλου απέδωσαν αφού η ομάδα του πήρε ξανά τον έλεγχο στη μεσαία γραμμή και ανέβασε κι άλλο τον δείκτη του σκορ.

• 11

Ο Μάσιμο Καρέρα επέλεξε να παρατάξει την ΑΕΚ με σύστημα 4-3-3. Ο Αραούχο ξεκίνησε βασικός και οι Ολιβέιρα και Λιβάγια έμειναν στον πάγκο. Προτίμησε να περάσει στον αγωνιστικό χώρο τους δυο βασικούς του επιθετικούς στην επανάληψη όταν ήταν πια αργά και να προσθέσει τρίτο αμυντικό χαφ (Κρίστιτσιτς) έναντι ενός εξτρεμ στις αρχές της επανάληψης. Αυτή του η κίνηση βελτίωσε την άθλια εικόνα του πρώτου μέρους αλλά δεν στάθηκε ικανή για να μειώσει η ΑΕΚ - αντίθετα, ήρθε το 3-0.

21'

Δεν υπάρχει καμία αμφιβολία: η βαθιά μπαλιά του Φορτούνη, η καταπληκτική ντρίπλα του Ραντζέλοβιτς στον Μπακάκη, το τελείωμα με το μυτάκι, όλη η φάση του 2-0 για τον Ολυμπιακό ήταν η πιο εντυπωσιακή της αναμέτρησης.

• 1’

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Τραγικό διώξιμο του Τσιντώτα που έστειλε την μπάλα πάνω στον Ραντζέλοβιτς, αυτός έκανε το γύρισμα αλλά ο Ελ Αραμπί έκανε κακό πλασέ εξ επαφής.

• 3’

Νέα τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά από δεξιά και κεφαλιά του Ελ Αραμπί ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Τσιντώτα.

• 7’

Φάση διαρκείας για τον Ολυμπιακό που ολοκληρώνεται με ένα πλασέ του Βαλμπουενά στην κίνηση, ψηλά άουτ.

• 8’

Πρώτη τελική για την ΑΕΚ. Πλασέ του Σιμάνσκι στην κίνηση μετά από στρώσιμο του Αλμπάνη, λίγο πάνω από το οριζόντιο του Σα.

• 10’

ΓΚΟΛ! Γέμισμα του Καμαρά για τον Φορτούνη στην περιοχή, κεφαλιά-πάσα αυτού για τον Βαλμπουενά και ο Γάλλος με δύσκολο πλασέ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στη γωνία του Τσιντώτα για το 1-0.

• 17’

Νέα ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Γρήγορο βολέ του Σα που βρίσκει τον Ελ Αραμπί, αυτός κατεβάζει και βρίσκει τον Ραντζέλοβιτς στην περιοχή που σουτάρει δυνατά, όμως ο Τσιντώτας σώζει.

• 17’

Νέα κλασική φάση για τους «ερυθρόλευκους». Κόρνερ του Βαλμπουενά και εξ επαφής κεφαλιά του Σισέ που σώζει ενστικτωδώς ο Τσιντώτας.

• 20’

Ευκαιρία και για την ΑΕΚ! Μετά από κακό διώξιμο του Σισέ, η μπάλα στρώθηκε στον Βέρντε που σούταρε από το ύψος της περιοχής και ο Σα απομάκρυνε δύσκολα με το πόδι.

• 21’

ΓΚΟΛ! Απίστευτη μπαλιά του Φορτούνη για τον Ραντζέλοβιτς στην κόντρα, ο Σέρβος ντρίμπλαρε έξοχα τον Μπακάκη και με εντυπωσιακό τελείωμα με το εξωτερικό, έγραψε το 2-0.

• 28’

Πολύ ωραία ατομική προσπάθεια του Μάνταλου από αριστερά, βρήκε χώρο και σούταρε δυνατά, αλλά πολύ άστοχα.

• 38’

Ο Μάνταλος βρίσκει χώρο και δοκιμάζει το πόδι του από μακριά, όμως το σουτ δεν είναι καλό, ψηλά άουτ.

• 43’

Μακρινό σουτ του Σιμάνκσι, ο Σα μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

• 45’

Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Βέρντε απέφυγε τον Σισέ, κέρδισε και την κόντρα, μπήκε στην περιοχή και σούταρε δυνατά προ του Σα, όμως ο Πορτογάλος κατάφερε να διώξει σε κόρνερ.

• 53’

Απειλεί ξανά η ΑΕΚ. Μετά από λάθος στα χαφ του Ολυμπιακού, ο Μάνταλος βρέθηκε στην περιοχή και έκανε το πλασέ από τα αριστερά, όμως η μπάλα πέρασε ένα μέτρο άουτ.

• 56’

Εκτέλεση κόρνερ του Μάνταλου και κεφαλιά του Αραούχο άουτ.

• 59’

Νέα ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ξανά ο Μάνταλος ήταν αυτός που σούταρε δυνατά με το αριστερό από διαγώνια θέση, όμως ο Σα έπεσε και απομάκρυνε, με την άμυνα να διώχνει στη συνέχεια.

• 66’

Μακρινό σουτ του Λιβάγια, η μπάλα άουτ με τον Σα να ελέγχει την πορεία της.

• 73’

ΓΚΟΛ! Τραγικό λάθος του Σιμόες βγάζει τον Ολυμπιακό στην αντεπίθεση, ο Φορτούνης βρίσκει τον Βαλμπουενά στην περιοχή, αυτός αποφεύγει τον Τσιντώτα και σουτάρει, ο Οικονόμου σώζει πάνω στη γραμμή όμως ο Καμαρά παίρνει το «ριμπάουντ» και σε κενή εστία πετυχαίνει το 3-0.

Ποιος κορωνοϊός και ποια πανδημία; Την ημέρα που τελειώνει το πρωτάθλημα και ο πρωταθλητής γιορτάζει, δεν είναι δυνατόν να λείπει ο κόσμος από το πλευρό του. Ναι, οι κερκίδες του «Καραϊσκάκης» μπορεί να ήταν άδειες αλλά έξω από αυτό ο κόσμος είχε αρχίσει να μαζεύεται από πολύ νωρίς.

Ένα πανεύκολο απόγευμα πέρασε ο Αναστάσιος Παπαπέτρου στο «Καραϊσκάκης» καθώς δεν υπήρξε καμία τρανταχτή αμφισβητούμενη φάση. Ταυτόχρονα, κατάφερε να βγάλει το ματς χωρίς να δώσει ούτε μια κίτρινη κάρτα και γενικά, έκανε μια διαιτησία που θα ξεχαστεί γρήγορα και αυτό είναι θετικό για έναν διαιτητή.

ΑΕΚ: Παραμένει εκτός ο Μουκουντί ενόψει Τούμπας