• 23΄ Δημήτρης Κουρμπέλης
  • 57΄ Γκίας Ζαχίντ
Κοκκινες καρτες
  • 65΄ Γκίας Ζαχίντ

Κανείς δεν έμεινε ευ(Χ)αριστημένος απόψε στην Τρίπολη, με τον τοπικό Αστέρα και τον Παναθηναϊκό να μένουν στο 1-1.

Οι μεν γηπεδούχοι απώλεσαν τη δυνατότητα να προσπεράσουν τον ΟΦΗ στη μάχη για την προνομιούχο 6η θέση, οι δε πράσινοι να πετύχουν τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους στο πρωτάθλημα και να αυξήσουν την απόσταση από τον Αρη.

Αμφότερες οι ομάδες ξεκίνησαν το ματς διστακτικά και αναλώθηκαν σε αναγνωριστικό τρόπο παιχνιδιού, αδυνατώντας να βρουν το ρυθμό που θα ήθελαν σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου.

Το κύριο χαρακτηριστικό στο πρώτο μισό του ματς ήταν τα πολλά λάθη εκατέρωθεν, οι λιγοστές υποσχόμενες ευκαιρίες και το κακό θέαμα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα των ημιχρόνων σε ισορροπία μεν, αλλά με πολλούς προβληματισμούς.

Ο Παναθηναϊκός είχε τεράστιο πρόβλημα στο χτίσιμο του παιχνιδιού και στη μεταφορά της μπάλας προς την επίθεση, την ίδια στιγμή που ο Αστέρας Τρίπολης αρκούνταν στο οργανωμένο του πρέσινγκ ψηλά και σε τυχόν εκμετάλλευση ατομικών λαθών των «πράσινων».

Ως απόρροια των δύο παραπάνω στοιχείων ήταν και η κακή εικόνα του ματς και η απουσία κραυγαλέας ευκαιρίας.

Στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο, το πέναλτι που κέρδισε ο Νατζ από τον Τασουλή στο 47’ (και υπέδειξε ο διαιτητής μέσω VAR) και η εύστοχη εκτέλεση του Μακέντα στο 51’ (0-1) με τη… δεύτερη αφού στην πρώτη ο Παπαδόπουλος είχε βγει πιο γρήγορα από την εστία του, άλλαξε τα δεδομένα στο ματς.

Ο Αστέρας ανέβασε τις γραμμές του και πήρε περισσότερα ρίσκα, ενώ στο 65’ ο Παναθηναϊκός έμεινε με παίκτη λιγότερο εξαιτίας αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Ζαχίντ.

Στο 85’ κατάφερε να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης με τον Χαουρέγκι (1-1) και το ματς έγινε ροκ στις καθυστερήσεις, με τον Περέα να αστοχεί πλασάροντας άουτ σε τετ α τετ με τον Παπαδόπουλο στο 91’.

• 19

Ο προπονητής του Αστέρα Τρίπολης παρέταξε την ομάδα του σε σχηματισμό 4-2-3-1 που σε φάση άμυνας ήταν 4-4-2 και σε φάση ανάπτυξης 4-3-3. Η στρατηγική του ήταν να πρεσάρει ψηλά και να δυσκολέψει την ανάπτυξη του Παναθηναϊκού στη μεσαία ζώνη, γεγονός που του βγήκε σε ικανοποιητικό βαθμό. Μετά το γκολ που δέχθηκε πήρε περισσότερα ρίσκα έκανε το σύστημα 3-5-2 στο 78' και έφτασε στην ισοφάριση.

• 9

Ο τεχνικός του Παναθηναϊκού επέλεξε ως σχηματισμό το 4-2-3-1, που σε φάση άμυνας ήταν 4-4-2 και σε φάση ανάπτυξης 4-3-3. Οι πολλές απουσίες στην τετράδα των μετόπισθεν δυσκόλεψαν τη μεταφορά της μπάλας στο χτίσιμο του παιχνιδιού, με συνέπεια να μην δημιουργούνται υποσχόμενες ευκαιρίες. Μετά τον τραυματισμό του Χατζηθεοδωρίδη (3-4-3) και την αποβολή του Ζαχίντ (5-3-1) τροποποίησε το σχηματισμό του.

91'

Ο Χουάν Χοσέ Περέα ξεχύνεται στην αντεπίθεση και με εντυπωσιακή κούρσα φτάνει μέχρι το ύψος του πέναλτι, αλλά το πλασέ που επιχείρησε έστειλε τη μπάλα να περάσει λίγα εκατοστά δίπλα απ' το δεξί δοκάρι του Παπαδόπουλου.

• 36’

Ο Νατζ αλλάζει το παιχνίδι βρίσκοντας τον Ανουάρ ο οποίος τροφοδοτεί τον Χατζηγιοβάνη που σουτάρει έξω από την περιοχή χωρίς όμως να δημιουργεί πρόβλημα στον Παπαδόπουλο.

• 38’

Σουτ του Μαρκ Φερνάντεθ έξω από την περιοχή, ο Διούδης δεν ανησυχεί ιδιαίτερα και μπλοκάρει τη μπάλα.

• 44’

Εκτέλεση φάουλ με κομπίνα του Ζαχίντ που με συρτή παράλληλη πάσα στρώνει τη μπάλα στον Χατζηγιοβάνη, το πλασέ του οποίου αποκρούει με το κεφάλι ο Σουάρεθ.

• 45+1’

Εκτέλεση φάουλ του Ζαχίντ προς τον προωθημένο Πούγγουρα, που δεν πιάνει καλά την κεφαλιά και στέλνει τη μπάλα άουτ.

• 47’

Ο Ζαχίντ τροφοδοτεί τον Νατζ που μπαίνει στην περιοχή και την ώρα της πάσας προς τον Ζαχίντ ο Τασουλής του βρίσκει το πόδι. Ο διαιτητής καλείται από το VAR βλέπει τη φάση και δίνει πέναλτι.

• 49’

Ο Μακέντα εκτελεί το πέναλτι, αλλά ο Παπαδόπουλος μπλοκάρει τη μπάλα έχοντας μετατοπίσει τη θέση του πριν την εκτέλεση. Ο διαιτητής διατάσσει επανάληψη.

• 51’

ΓΚΟΛ! Ο Μακέντα εκτελεί και πάλι το πέναλτι, ο Παπαδόπουλος μένει όρθιος και ο Παναθηναϊκός ανοίγει το σκορ (0-1).

• 59’

Ο Κώτσιρας επιχειρεί πλασέ μέσα από την περιοχή, αλλά ο Διούδης αποκρούει στην αριστερή του γωνία.

• 85’

ΓΚΟΛ! Σέντρα του Φερνάντεθ από αριστερά, η μπάλα φτάνει στο δεύτερο δοκάρι στον Χαουρέγκι που πλασάρει τον Διούδη και ισοφάρισε (1-1).

• 91’

Αντεπίθεση του Παναθηναϊκού με τον Περέα να βγαίνει τετ α τετ με τον Παπαδόπουλο, αλλά το πλασέ που επιχείρησε πέρασε δίπλα απ' το δοκάρι.

• 1

Το γκολ του Παναθηναϊκού στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου τροποποίησε τα δεδομένα του ματς και έφερε μπόλικο άγχος στους γηπεδούχους, που πάντως έβγαλαν αρκετό πάθος μέχρι το φινάλε.

• 2

Η αφελής αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Ζαχίντ, που είχε πολλά νεύρα στο ματς, άλλαξε τις αριθμητικές ισορροπίες και κόστισε τη νίκη στους πράσινους.

• 3

Το χαμένο τετ α τετ του Περέα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ήταν σε ένα χρονικό σημείο που εάν είχε άλλη κατάληξη δεν θα άφηνε περιθώριο αντίδρασης στους γηπεδούχους.

Περισσότεροι από 2.000 φίλοι του Παναθηναϊκού βρέθηκαν απόψε στο γήπεδο της Τρίπολης παρά τις κακές καιρικές συνθήκες και μεταξύ άλλων δεν παρέλειψαν να φωνάξουν ρυθμικά το όνομα του Γιώργου Δώνη μετά την κρίση με τη διοίκηση. Ο ίδιος ανταπέδωσε με αυτήν τη συμβολική κίνηση.

21
Δημήτρης Κουρμπέλης
Απέναντι στην ομάδα που έκανε τα πρώτα του ποδοσφαιρικά βήματα, ο αρχηγός του Παναθηναϊκού δεν επηρεάστηκε συναισθηματικά και έκανε ένα μεστό και κυριαρχικό ματς στο νευραλγικό χώρο της μεσαίας γραμμής.

10
Γκίας Ζαχίντ
Δεν είχε το καθαρό μυαλό των προηγούμενων εμφανίσεών του και εμφάνισε έντονο εκνευρισμό σε αρκετές στιγμές του ματς. Η αφελής δεύτερη κίτρινη κάρτα που δέχθηκε έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην τελική έκβαση του ματς.

19
Ενέκο Χαουρέγκι
Ο Ισπανός επιθετικός του Αστέρα Τρίπολης ήταν αυτός που διαμόρφωσε το αποτέλεσμα με το γκολ που σημείωσε στο 85' και κράτησε ζωντανή την ομάδα του στην προσπάθειά της να μπει στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας.

Ο διαιτητής Μανούχος (Αργολίδας) έδωσε έμφαση στο γράμμα του νόμου και όχι στο πνεύμα του ματς, συμβουλεύτηκε σε αρκετές περιπτώσεις το VAR και εφάρμοσε με αυστηρότητα τον πειθαρχικό έλεγχο.

Μάντζιος: «Οι παίκτες κατάλαβαν το μέγεθος του Άρη και τη δίψα για το Κύπελλο!»

0

Πίντο Ντα Κόστα: «Ο Ολυμπιακός θα καλύψει τα 17,5 εκατ. ευρώ της οψιόν του Κάρμο»