• 60' Κρίστιτσιτς
  • 70' Λιβάγια
Κοκκινες καρτες
  • 89' Βράνιες

Μετά από αρκετό καιρό, ο Νίκος Κωστένογλου επέλεξε να παρατάξει την ΑΕΚ με σύστημα 3-5-2, κάτι απόλυτα λογικό αν αναλογιστεί κανείς πως ο ΟΦΗ, ειδικά μέσα στο γήπεδό του, είναι μια ομάδα που αν βρει χώρο μπορεί να είναι πολύ επικίνδυνη. Και πράγματι, η τριάδα στην άμυνα προσέδωσε μια ανασταλτική λειτουργία στην ΑΕΚ που μετουσίωνε τον ΟΦΗ σε σχετικά ακίνδυνο. Φυσικά, αυτό ήταν μόνο το μισό ζητούμενο για την Ένωση. Το άλλο μισό ήταν και να απειλήσει την ομάδα της Κρήτης.

Στο δεύτερο σκέλος της απαιτούμενης αγωνιστικής τακτικής της ΑΕΚ δεν λειτούργησε τίποτα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ασύνδετοι, δεν μπορούσαν να κάνουν μια ανάπτυξη της προκοπής ούτε για δείγμα και οι ατομικές προσπάθειες του Λιβάγια δεν έπιασαν τόπο. Ο ΟΦΗ ήταν οριακά καλύτερος και παρά το γεγονός ότι όταν έφτανε στην περιοχή της ΑΕΚ δεν μπορούσε να απειλήσει, οι Τσιλιανίδης, Σεμέδο και Μάνος συγκροτούσαν μια τριάδα που έδειχνε πως θα μπορούσε σε μια φάση να κάνει τη διαφορά.

Κάπως έτσι έγινε το 1-0 στα πρώτα λεπτά της επανάληψης όταν και ο Σεμέδο έκανε την ατομική ενέργεια μπαίνοντας στην περιοχή από τα δεξιά προς τα αριστερά και με διαγώνιο αριστερό σουτ νίκησε τον Μπάρκα ανοίγοντας το σκορ. Παρά το γεγονός ότι το 1-0 έγινε μόλις στο 53', η εικόνα της αναμέτρησης ήταν τέτοια που φαινόταν πως αν έμπαινε γκολ -και ειδικά αν το έβαζε ο κατά πολύ σοβαρότερος ΟΦΗ- δύσκολα θα άλλαζαν τα δεδομένα.

Ο Κωστένογλου γύρισε το σύστημα σε 4-4-2 αλλά η εικόνα της Ένωσης ήταν τόσο θλιβερή και η νοοτροπία παραίτησης τόσο έκδηλη που δεν μπορούσε να απειλήσει τον ΟΦΗ με κανέναν τρόπο. Και αν στο τελευταίο δεκάλεπτο αυξήθηκε κάπως η πίεση των φιλοξενούμενων, αυτό περισσότερο σε νεύρα μεταφράστηκε παρά σε αληθινή απειλή - κάπως έτσι αποβλήθηκε και ο Βράνιες που χτύπησε εκτός φάσης τον Μαρινάκη.

Σπανίως, το ισχνό 1-0 είναι ως τελικό αποτέλεσμα τόσο μα τόσο δίκαιο και καθαρό...

• 19

To 4-3-3 του Γιώργου Σίμου λειτούργησε τόσο καλά που ο ΟΦΗ ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο κομμάτι της αναμέτρησης και φαινόταν πως με την ευκολία που έφτανε στην αντίπαλη περιοχή, κάποια στιγμή θα τον έβρισκε τον δρόμο προς τα δίχτυα, όπως και έγινε.

• 18

Το 3-5-2 του Νίκου Κωστένογλου λειτούργησε σχετικά καλά σε ανασταλτικό επίπεδο αλλά επιθετικά ήταν ακίνδυνο. Παρά την αλλαγή συστήματος στην επανάληψη, η ΑΕΚ συνέχισε να μην απειλεί ούτε με αίτηση: μάλλον το βασικό πρόβλημα της ΑΕΚ δεν είναι αμιγώς αγωνιστικό αλλά αποτέλεσμα προβληματικής νοοτροπίας.

52'

Η φάση που έκρινε το ματς υπέρ των Κρητικών. Ο Νέιρα δημιούργησε για τον Σεμέντο, αυτός απέφυγε τον Βράνιες κι εκτέλεσε τον Μπάρκα για το τελικό 1-0 του ΟΦΗ.

• 3’

Σουτ του Ναμπί έξω από την περιοχή, ψηλά άουτ.

• 18’

Φάουλ του Λιβάγια από πλάγια, καλή κεφαλιά του Μάνταλου, μπλόκαρε ο Σωτηρίου.

• 18’

Ωραίο σουτ του Ναμπί έξω από την περιοχή, λίγο άουτ η μπάλα.

• 43’

O Τσιλιανίδης μετά από κλέψιμο γύρισε τη μπάλα μέσα στην περιοχή για τον Σεμέντο, όμως το σουτ του μεσοεπιθετικού του ΟΦΗ έφυγε λίγο άουτ.

• 52’

Γκολ για τον ΟΦΗ! Εξαιρετική ατομική ενέργεια του Σεμέδο, που ξεκίνησε έξω από την περιοχή της ΑΕΚ, μπήκε μέσα σε αυτή και με αριστερό σουτ άνοιξε το σκορ.

• 75’

Ωραία ενέργεια του Ναμπί έξω από την περιοχή, στρώνει στον Σεμέντο που κάνει το σουτ έξω από την περιοχή και στέλνει τη μπάλα ψηλά άουτ.

• 88’

Εκτός φάσης χτύπημα του Βράνιες στον Μαρινάκη και κόκκινη στον Βόσνιο!

• 1

Το γκολ του Σεμέδο υπήρξε το πρώτο μεγάλο βήμα του ΟΦΗ για τη νίκη, αφού η εικόνα της αναμέτρησης έδειχνε πως δύσκολα θα υπάρξει ανατροπή.

• 2

Το γεγονός ότι η ΑΕΚ παρέμεινε ακίνδυνη και αφού ο Κωστένογλου γύρισε το σύστημα σε 4-4-2 έδειξε πως ουσιαστική αλλαγή στο ρου της αναμέτρησης δεν θα υπήρχε και το 1-0 ήταν το πιθανότερο τελικό αποτέλεσμα.

• 3

Η κόκκινη κάρτα που είδε ο Όγκνιεν Βράνιες υπήρξε η οριστική επικύρωση της νίκης του ΟΦΗ: η Ένωση με δέκα παίκτες δεν υπήρχε περίπτωση να καταφέρει να ισοφαρίσει ούτε για αίτηση.

Η εικόνα της εξέδρα του ΟΦΗ ήταν και σε αυτό το ματς ανάλογη με αυτή της ομάδας στον αγωνιστικό χώρο. Γεμάτη πάθος!

11
Λισάντρο Σεμέδο
Ο άνθρωπος του αγώνα για τον ΟΦΗ. Ο Πορτογάλος εξτρέμ ήταν ο Νο1 κίνδυνος για την εστία της ΑΕΚ από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, έτρεξε ασταμάτητα, πίεσε σωστά την άμυνα της Ένωσης, εκτέλεσε 3-4 φορές από καλή θέση και τελικά πέτυχε και το γκολ της νίκης στο 52'. Στη συνέχεια είχε και άλλες καλές στιγμές για τουλάχιστον ένα ακόμη γκολ.

20
Πέτρος Μάνταλος
Η ΑΕΚ και ο Νίκος Κωστένογλου σίγουρα περίμεναν πολλά περισσότερα από τον αρχηγό της ομάδας σε ένα τόσο δύσκολο ματς. Πολλές λάθος πάσες, κακή δημιουργία γενικότερα και ελάχιστες καλές στιγμές σε ένα ολόκληρο 90λεπτο.

10
Αντίλ Ναμπί
Ο Άγγλος μεσοεπιθετικός ήταν μια σταθερή πηγή κινδύνων για τον αντίπαλο και δημιουργίας για την ομάδα του. Είχε τις τελικές του, έβγαλε αρκετές επικίνδυνες πάσες ενώ έκανε, όπως συνηθίζει και ορισμένες όμορφες ατομικές προσπάθειες.

Κανένα πρόβλημα για τον Τάσο Παπαπέτρου και τους βοηθούς του σε αυτό το ματς, το οποίο ούτως ή άλλως δεν είχε πολλές φάσεις. Σωστή η απευθείας κόκκινη στον Βράνιες στο φινάλε.

Κάρλσον: Επανέρχεται το καλοκαίρι για τον Σουηδό η Γκέτεμποργκ