Μαδριλένοι και Καταλανοί μοιράζονται την πρώτη θέση της βαθμολογίας τις τελευταίες αγωνιστικές στην Πριμέρα Ντιβιζιόν, η «βασίλισσα» πήρε διαφορά τριών πόντων μετά τη νίκη της στη Βιτόρια και τώρα οι «μπλαουγκράνα» αγχώνονται για να πάρουν και αυτοί τρίποντο το βράδυ της Κυριακής κόντρα στην Ατλέτικο στη Μαδρίτη.

Με αλλαγές παρέταξε την ενδεκάδα της Ρεάλ ο Ζινεντίν Ζιντάν στο παιχνίδι για την 14η αγωνιστική βάζοντας κάτω από την εστία τον Αρεολά, τον Ίσκο αντί του Ροντρίγκο, ο οποίος έμεινε στον πάγκο (όπως και ο Βαλβέρδε), αλλά και τον Μπέιλ στη θέση του τραυματία Αζάρ.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ήταν στο 10' όταν ο Ίσκο έβγαλε μια σέντρα, η μπάλα βρήκε στον Ναβάρο και κατέληξε στο δεξί δοκάρι της εστίας της Αλαβές με τον τερματοφύλακα Πασέκο να βλέπει τη φάση έχοντας μείνει… άγαλμα!

Το παιχνίδι, που διεξήχθη υπό δυνατή βροχή μετά το πρώτο εικοσάλεπτο, είχε καλό ρυθμό, αλλά γενικά λίγες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Στο 18' οι Μαδριλένοι έγιναν και πάλι απειλητικοί με τον Καρβαχάλ να πασάρει στον Ίσκο κι αυτός να κάνει σουτ με το δεξί με την μπάλα να περνά πάνω από την εστία. Κι άλλο δυνατό δεξί σουτ του Ίσκο στο 30ο λεπτό, μπλόκαρε ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων.

Γενικά πιο επιθετική η «βασίλισσα» στο «Μεντιθορόθα», περίμενε πίσω η Αλαβές προσπαθώντας να… χτυπήσει στις αντεπιθέσεις, στο 50%-50% η κατοχή της μπάλας στο πρώτο ημίχρονο.

Το γκολ για τη Ρεάλ ήρθε τελικά στο 52ο λεπτό με τον Κρόος να εκτελεί φάουλ και τον Ράμος να κινείται εξαιρετικά, να παίρνει την κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Πασέκο για το 0-1.

Ο αρχηγός της Ρεάλ, που σημείωσε το τρίτο γκολ του φέτος στο πρωτάθλημα, ήταν και ο… παραλίγο μοιραίος καθώς στο 64’ έκανε πέναλτι, ο Λούκας Πέρεθ ευστόχησε και ισοφάρισε σε 1-1 για τους Βάσκους.

Αντέδρασε άμεσα η «βασίλισσα» και στο 69ο λεπτό ο Μόντριτς σέντραρε από δεξιά, ο Ίσκο έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα βρήκε το δοκάρι, μετά και την απόκρουση του Πασέκο, και με προβολή ο Καρβαχάλ έκανε το 1-2.

Στη συνέχεια οι Μαδριλένοι «πάγωσαν» τον ρυθμό του αγώνα, οι γηπεδούχοι δεν βρήκαν τρόπο να αντιδράσουν όπως μετά το πρώτο γκολ, έχασαν διπλή ευκαιρία στο 89’ με Ναβάρο και Λούκας Πέρεθ για να ισοφαρίσουν και το 1-2 έμεινε ως το τέλος.

Στους 31 βαθμούς είναι η Ρεάλ, στους 28 η Μπαρτσελόνα που παίζει αύριο βράδυ στο «Wanda Metropolitano» και εκκρεμεί το clasico που θα γίνει στο «Καμπ Νόου» στις 18 Δεκεμβρίου.

Aλαβές (Ασιέρ Γκαριτάνο): Πασέκο, Ντουάρτε, Χοακίν, Σινσέρος, Αγκιρεγκαρμπίρια, Ριόχα (59’ Μπερκ), Γουακάσο (82’ Γκαρθία), Πίνα (76’ Πονς), Βιντάλ, Χοσέλου, Λούκας Πέρεθ.

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζινεντίν Ζιντάν): Aρεολά, Μαρσέλο, Ράμος, Μιλιτάο, Καρβαχάλ, Κρόος, Κασεμίρο, Μόντριτς (80’ Βαλβέρδε), Ίσκο (90' Μεντί), Μπέιλ (67’ Ροντρίγκο), Μπενζεμά.

Photo Credits: Getty Images

Αλαβές - Ρεάλ Μαδρίτης 1-2