Τα μεγάλα ονόματα έκαναν τη δουλειά τους στον 1ο όμιλο του Champions League, με την Ρεάλ να πετυχαίνει άνετη νίκη σε βάρος της Γαλατασαράι, όπως και η Παρί, με το πιο μαζεμένο, 1-0 σε βάρος της Μπριζ, το οποίο όμως ήταν αρκετό για τη στείλει ήδη στους «16». Η PSG παρέμεινε έτσι στο Νο1 του group, ενώ η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν μπορεί να νιώσει καλύτερα αφού ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της με ήττα και ισοπαλία. Την επόμενη αγωνιστική Ρεάλ και Παρί παίζουν μεταξύ τους στο Santiago Bernabeu.

Απόλυτος πρωταγωνιστής στον αγώνα της Μαδρίτης ήταν ο Βραζιλιάνος μεσοεπιθετικός, Ροντρίγκο, καθώς ο 18χρονος πέτυχε την πιο γρήγορη ντομπλέτα στην ιστορία του Champions League και στις καθυστερήσεις ολοκλήρωσε το χατ-τρικ. Στο 4' πήρε από τον Μαρσέλο και ύστερα από ωραία κίνηση βρήκε τη γωνία με το αριστερό, ενώ στο 9' έπειτα από δεύτερη ασίστ από τον συμπατριώτη του, έκανε με κεφαλιά το 2-0. Στο 14' η Ρεάλ είχε τελειώσει το party καθώς ο Κροος ανατράπηκε και ο Σέρχιο Ράμος με εκτέλεση α λα Πανένκα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Στο 45' ο Ροντρίγκο έδωσε και ασίστ, φεύγοντας από δεξιά και γυρίζοντας πάρε-βάλε στον Μπενζεμά που έγραψε το 4-0 σκοράροντας για 15η σερί σεζόν στην κορυφαία διοργάνωση. Οπως ήταν αναμενόμενο, η Βασίλισσα έκανε διαχείριση στην επανάληψη και χωρίς πολλά-πολλά πέρασε 45 λεπτά με ξεκούραση ενόψει της φορτωμένης συνέχειας στη σεζόν. Το 5-0 έκανε στο 81' με το δεύτερο γκολ του ο Μπενζεμά και στις καθυστερήσεις ο Ροντρίγκο διαμόρφωσε το τελικό 6-0 πετυχαίνοντας χατ-τρικ.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Παρί έκανε τη δουλειά με... ιταλικό τρόπο, επικρατώντας με 1-0 της Μπριζ στο Parc des Princes. Για να το καταφέρει αυτό, η ομάδα του Τόμας Τούχελ χρειάστηκε γκολ από έναν παίκτη που έχει περάσει πολλά χρόνια στην Ιταλία. Στο 22' έπειτα από σέντρα από δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Μάουρο Ικάρντι, ο οποίος από κοντά δεν είχε πρόβλημα να γράψει το 1-0 που έμελλε να μείνει μέχρι το τέλος. Συνεχίζει με «μηδέν» παθητικό το club της γαλλικής πρωτεύουσας.