• 44' Χερόνιμο Μπαράλες
  • 45' Χουάν Μουνάφο
  • 70' Ριέρα
  • 83' Τασουλής

Το αποτέλεσμα είναι αυτό που μετράει και ο Αστέρας Τρίπολης χωρίς να είναι καλύτερος από τον Παναιτωλικό, έφυγε από το Αγρίνιο με τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1), στο παιχνίδι που έγινε το απόγευμα της Κυριακής (3/11).

Οι Αρκάδες μετά τις νίκες με Πανιώνιο και Λαμία, διατηρήθηκαν αήττητοι για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι και πήραν βαθμολογική ανάσα την ώρα που ο Παναιτωλικός εξακολουθεί να αγνοεί τη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα και να παραμένει στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας και συγκεκριμένα στην προτελευταία με τρεις ισοπαλίες και έξι ήττες.

Οι παίκτες του Μάκη Χάβου κρατάνε την καλή εμφάνιση, στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και κυρίως στο α’ ημίχρονο αλλά το αποτέλεσμα δεν τους ικανοποιεί.

Ο Αστέρας από την πλευρά του, παρά την μέτρια έως κακή εμφάνιση, χωρίς να απειλήσει σχεδόν καθόλου - με εξαίρεση το πέναλτι - έφτασε τους 13 βαθμούς και διατήρησε την παράδοση που τον θέλει αήττητο απέναντι στον Παναιτωλικό στους επτά τελευταίους αγώνες.

Το α’ ημίχρονο και κυριότερα μέχρι το 30’ μόνο ο Παναιτωλικός ήταν στον αγωνιστικό χώρο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 17’ με τον Μαρσιάλ, είχαν τον έλέγχο και τις ευκαιρίες και για άλλα γκολ απέναντι σε έναν Αστέρα, σκιά του καλού του εαυτού. Στο 3’ ο Τασουλής, στο 16’ ο Μπαϊροβιτς και στο 32΄ πάλι ο Ντάλσιο δημιούργησαν κινδύνους στην εστία του Αστέρα, ο οποίος στη μοναδική σημαντική επίσκεψη του στα καρέ των γηπεδούχων κέρδισε πέναλτι.

Στο 44’ ο Καπίγια ανατράπηκε από τον Μάρσιαλ, ο Μπαράλες δεν αστόχησε από τα 11 μέτρα και ο Αστέρας που στα πρώτα 45 λεπτά, δεν είχε να επιδείξει κάτι το ιδιαίτερο, με πρόβλημα στην κυκλοφορία της μπάλας και χωρίς επικίνδυνες φάσεις, έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Στο β’ ημίχρονο το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε με τον Παναιτωλικό να δημιουργεί τις ευκαιρίες και τον Αστέρα να προσπαθεί να αιφνιδιάσει.

Στο 47’ ο Μπαϊροβιτς, στο 60’ και στο 73’ ο Ντάλσιο και στις καθυστερήσεις ο Αργίμπι απείλησαν αλλά δεν κατάφεραν να πανηγυρίσουν με τους φιλοξενούμενους να μην απειλούν ουσιαστικά.

• 9

Με 4-2-3-1 ξεκίνησε και τελείωσε το παιχνίδι για τον Παναιτωλικό ο Μάκης Χάβος. Ο Έλληνας τεχνικός δεν αλλαξε σύστημα αν και η ομάδα του στο β’ μέρος δεν μπόρεσε να βρει διαδρόμους παρά την πίεση που άσκησε, στο α’ ήταν καλύτερη και αρκέστηκε σε εσωτερικές αλλαγές όπως την είσοδο του Ντίας στη θέση του Μπαϊροβιτς

• 30

Χωρίς αλλαγές σε σχέση με τα δύο τελευταία νικηφόρα παιχνίδια και με 4-2-3-1 παρέταξε τον Αστέρα Τρίπολης ο Μπόρχα Χιμένεθ. Ο Ισπανός τεχνικός θα πρέπει να έμεινε ιδιαίτερα ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα αφού η απόδοση της ομάδας του δεν ήταν ιδιαίτερα καλή, παρά τις αλλαγές που πραγματοποίησε σε πρόσωπα μόνο και όχι σε σχήμα.

• 3’

Ο Μπαϊροβιτς έβγαλε δεξιά και μέσα στην περιοχή, στον Ντάλσιο, αυτός πλάσαρε αλλά απέκρουσε σε κόρνερ ο πορτιέρο του Αστέρα, Παπαδόπουλος.

• 5’

Μακρινό σουτ του Φερνάντεζ έξω από την περιοχή και αριστερά, ψηλά άουτ από την εστία του Παναιτωλικού, δεν ανησυχεί ο Γιαννακόπουλος.

• 16’

Πλασέ του Μπαϊροβιτς από το ύψος του πέναλτι, μετά από πάσα του Σανιά από δεξιά, κοντράρει και κόρνερ.

• 17’

Ο Λουσέρο από αριστερά εκτελεί το κόρνερ, ο Μαρσιάλ με διπλή προσπάθεια, στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Αστέρα.

• 28’

Φάουλ του Ριέρα από αριστερά, κεφαλιά του Ματρικάρντι στο πρώτο δοκάρι, η μπάλα ψηλά άουτ κανένα πρόβλημα για τον Παναιτωλικό.

• 32’

Πλασέ του Ντάλσιο από τη δεξιά γωνία της μεγάλης περιοχής, με το αριστερό, μπλοκάρει ο πορτιέρο του Αστέρα Παπαδόπουλος.

• 44’

Ο Μαρσιάλ ανατρέπει τον Καπίγια και ο διαιτητής Παπαδόπουλος έπειτα από χρήση VAR, δείχνει πέναλτι. Ο Μπαράλες δεν αστοχεί.

• 45+2’

Σέντρα του Λουσέρο από αριστερά, η μπάλα περνάει, στο δεύτερο δοκάρι ο Ντάλσιο σουτάρει, ο Παπαδόπουλος διώχνει σε κόρνερ.

• 45+5’

Σουτ του Μαρκ Φερνάντεζ λίγο έξω από την περιοχή και αριστερά, πέφτει και μπλοκάρει ο Παπαδόπουλος.

• 47’

Ο Μπαϊροβιτς εκτελεί φάουλ, έξω από την περιοχή και λίγο αριστερά, ελάχιστα άουτ περνάει η μπάλα.

• 60’

Σουτ του Ντάλσιο έξω από την περιοχή και δεξιά, η μπάλα άουτ από το οριζόντιο δοκάρι του Αστέρα.

• 73’

Σέντρα του Λουσέρο, χάνει τη μπάλα ο Παπαδόπουλος στην έξοδο, ο Ντάλσιο δεν μπορεί να σουτάρει.

• 90+2’

Σουτ του Αριγίμπι από καλή θέση, η μπάλα πέρασε άουτ από την εστία του Αστέρα.

Οι παίκτες του Παναιτωλικού μπορεί να μην νίκησαν αλλά μπάλα έπαιξαν... Και στο τέλος χειροκροτήθηκαν και χειροκρότησαν

30
Χερόνιμο Μπαράλες
Ο Χερόνιμο Μπαράλες ήταν καθοριστικός στη σημερινή αναμέτρηση του Παναιτωλικού με τον Αστέρα. Ο επιθετικός του Αστέρα μπορεί να μην εντυπωσίασε σήμερα, αλλά όταν την χρειάστηκε η ομάδα του ήταν εκεί για να βοηθήσει. Είναι το 3ο του γκολ στο πρωτάθλημα και όσο περνάει ο καιρός αποδεικνύει πόσο σημαντικός είναι για την ομάδα του.

37
Βαλεντίνος Βλάχος
Ο Βαλεντίνος Βλάχος ήταν ο χειρότερος παίκτης στη σημερινή αναμέτρηση του Παναιτωλικού με τον Αστέρα. Ο παίκτης του Αστέρα ήταν αρκετά ασταθής καθ΄ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης ενώ το δικό του λάθος διώξιμο στη φάση του γκολ, έδωσε την ευκαιρία στον Μαρσιάλ να ανοίξει το σκορ. Σίγουρα μία εμφάνιση που θα θέλει να ξεχάσει.

18
Αντριάν Λουσέρο
Ο Λουσέρο ήταν αρκετά καλός σήμερα. Βοήθησε πολύ την ομάδα του  από αριστερά και γενικότερα είχε πολύ σωστές τοποθετήσεις. Ο πολύπειρος ποδοσφαιριστής έδειξε γι΄άλλη μία φορά πόσο χρήσιμος είναι για την ομάδα του. Έκλεισε χώρους και βοήθησε και στην αμυντική λειτουργία.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Παπαδόπουλου. Σωστή η υπόδειξη του διεθνή ρέφερι έπειτα από χρήση VAR και υπόδειξη του Τζοβαρά, για το πέναλτι υπέρ του Αστέρα Τρίπολης. Ο Μαρσιάλ με τάκλιν βρήκε το δεξί πόδι του Καπίγια την ώρα που ο τελευταίος έκανε το σουτ. Γενικά, δεν υπήρχαν προβλήματα από την πλευρά της διαιτησίας στο παιχνίδι, στο οποίο με εξαίρεση το πέναλτι του Αστέρα, δεν υπήρχε άλλη δύσκολη φάση.

Γκολάρα - α λα Νίκαια – το παρθενικό buzzer beater του Τσούμπερ (vid)