• 20' Χοακίν Τόρες
  • 23' Διαμαντής
  • 71' Μαξ
  • 79' Ζοάο

Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να βρει το γρήγορο γκολ που θα της έδιωχνε το άγχος και τη νευρικότητα παρά το γεγονός ότι μπήκε επιθετικά στο παιχνίδι και έτσι, όσο περνούσε η ώρα ο Βόλος ισορροπούσε με αποτέλεσμα να είναι τελικά, οι φιλοξενούμενοι που άνοιξαν το σκορ «παγώνοντας» την Ριζούπολη. Σκόρερ ήταν ο Μουνίθ με ένα υπέροχο τακουνάκι στην κίνηση (!) αλλά ευτυχώς για την ΑΕΚ, η ισοφάριση ήρθε σχετικά γρήγορα: ήταν ο Λιβάγια που βρέθηκε τετ-α-τετ και ισοφάρισε με εύστοχο πλασέ.

Ο Βόλος έμεινε με δέκα παίκτες με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου όταν ο Τόρες είδε την απευθείας κόκκινη σε σκληρό μαρκάρισμα στον Μάνταλο και μπορεί οι αρχές της επανάληψης να μην βρήκαν την ΑΕΚ να προηγείται αλλά την βρήκαν με αριθμητικό πλεονέκτημα, κάτι που έγινε αντιληπτό από την εικόνα της αναμέτρησης αφού η ΑΕΚ πίεσε και ήταν αισθητά καλύτερη.

Δυο γκολ του Μάνταλου στα μέσα της επανάληψης με πολύ μικρή χρονική απόσταση μεταξύ τους διαμόρφωσαν το 3-1 για την Ένωση: ο αρχηγός της ΑΕΚ έκανε το 2-1 με πέναλτι στο 75' και τρία λεπτά αργότερα με διαγώνιο σουτ έδωσε προβάδισμα δυο τερμάτων στην ομάδα του.

Το παιχνίδι έμοιαζε να τελειώνει τυπικά σε αυτή τη φάση αλλά το απευθείας φάουλ του Δημόπουλου στο 83' έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Τσιντώντα και έγινε το 3-2 κάνοντας το παιχνίδι και πάλι ντέρμπι. Το ματς απέκτησε εκ νέου άγχος για την ΑΕΚ, ο Βόλος πίστεψε στην ισοφάριση αλλά τα... μέτρια καρδιοχτύπια δεν άλλαξε κάτι και το τελικό σφύριγμα επικύρωσε την επιστροφή της ΑΕΚ στις νίκες.

• 18

Ο Νίκος Κωστένογλου παρέταξε την ομάδα του με 4-2-3-1 αλλά επιχείρησε ένα ανακάτεμα της τράπουλας στην επανάληψη και βάζοντας τον Γιακουμάκη στη θέση του Γαλανόπουλου, η Ένωση πήρε μέτρα και εκμεταλλευόμενη το αριθμητικό πλεονέκτημα πίεσε τον Βόλο.

• 26

Το 4-2-3-1 του Χουάν Φεράντο, ένα σύστημα «καθρέφτης» σε αυτό της ΑΕΚ, έκανε τον Βόλο να στέκεται εξαιρετικά στο πρώτο ημίχρονο. Όμως, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες και ο προπονητής τους άργησε πολύ να αντιδράσει με αλλαγές σε αυτή την νέα πραγματικότητα, κάτι που όταν έκανε ήταν πλέον αργά.

24'

24' Ο Βόλος έχει μόλις ανοίξει το σκορ στη Ριζούπολη, με ένα απίθανο γκολ του Τόρες, ο οποίος έπιασε ένα εναέριο... αλα Ζλάταν τακουνάκι και έστειλε τη μπάλα στη γωνία του Τσιντώτα.

• 9’

Ο Λιβάγια έκανε ωραία προσπάθεια και σουτ έξω από την περιοχή όμως ο Γκαραβέλης μπλόκαρε.

• 16’

Ο Χουλτ έκανε σέντρα από τα αριστερά με τη μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι του Γκαραβέλη και να φεύγει άουτ.

• 24’

Γκολ για τον Βόλο! Μετά από ωραία σέντρα του Μουνίθ ο Τόρες με τρομερό τακουνάκι κάνει το 0-1 για το Βόλο!

• 31’

Γκολ για την ΑΕΚ! Ο Μάνταλος εκτέλεσε έξυπνα το φάουλ με τον Λιβάγια να βρίσκεται απέναντι από τον Γκαραβέλη και με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 1-1!

• 40’

Yποδεικνύεται οφσάιντ ο Λιβάγια, που με σουτ μέσα από την περιοχή είχε στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Γκαραβέλη

• 45+2’

Κόκκινη στον Μουνίθ. Ο παίκτης του Βόλου πήγε πάρα πολύ δυνατά με τις τάπες στο γόνατο του Μάνταλου και είδε κόκκινη κάρτα.

• 57’

Ο Χουλτ έδωσε στον Ολιβέιρα που κόπηκε πριν κάνει το σουτ και η μπάλα κατέληξε άουτ.

• 58’

Ο Ολιβέιρα έκανε ωραίο σουτ όμως ο Γκαραβέλης έδιωξε πάνω στη γραμμή σε κόρνερ.

• 65’

Ο Μάνταλος έδωσε στον Λιβάγια που έκανε το γύρισμα αλλά ο Γκαραβέλης μπλόκαρε.

• 74’

Γκολ για την ΑΕΚ! Ο Γιακουμάκης προσπάθησε να βρει τον Ολιβέιρα, ο Γκαραβέλης ανέτρεψε τον Πορτογάλο και ο διαιτητής έδωσε πέναλτι. Ο Μάνταλος ευστόχησε και έκανε το 2-1.

• 78’

Γκολ για την ΑΕΚ! Ο Λιβάγια έπαιξε ωραία με τον Ολιβέιρα που έδωσε στον Μάνταλο και με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 3-1 για την ΑΕΚ.

• 83’

Γκολ για τον Βόλο! Ο Δημόπουλος εκτέλεσε το φάουλ που κόντραρε πάνω στον Σιμόες και κατέληξε στα δίχτυα του Τσιντώτα.

• 1

Η γρήγορη ισοφάριση από πλευράς ΑΕΚ με τον Μάρκο Λιβάγια ήταν ο λόγος που η ψυχρολουσία του 0-1 εξανεμίστηκε πολύ γρήγορα για την Ένωση και το άγχος σχετικοποιήθηκε.

• 2

Η κόκκινη που δέχθηκε ο Μουνίθ με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου έδωσε στην ΑΕΚ την δυνατότητα να πιέσει με αριθμητικό πλεονέκτημα, κάτι που κεφαλαιοποιήθηκε με προβάδισμα δυο τερμάτων πριν το 80'.

• 3

Το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μάνταλου στο 75' έδωσε το προβάδισμα στην ΑΕΚ και ουσιαστικά έκρινε το παιχνίδι καθώς μπορεί να ακολούθησαν άλλα δυο γκολ, ωστόσο η εικόνα της αναμέτρησης έδειχνε πως η ΑΕΚ έπαιρνε κεφάλι στο σκορ, θα νικούσε.

Η πάντα ευαίσθητη σε αυτά τα θέματα κιτρινόμαυρη εξέδρα, δηλώνει τη συμπαράστασή της στον λαό των Κούρδων με δύο πανό που δεν μασάν τα λόγια τους: «Ο Κεμάλ ξαναγεννήθηκε, ο Χίτλερ αναβιώνει και το μόνο που κάνετε όλοι είναι να σωπαίνετε μπροστά σε πτώματα παιδιών. Αλληλεγγύη στους Κούρδους».

20
Πέτρος Μάνταλος
Ο αρχηγός της ΑΕΚ μαζί με τον Μάρκο Λιβάγια είναι αυτοί που οδηγούν την Ένωση φέτος με τις εμφανίσεις, τις ασίστ και τα γκολ τους. Ο 28χρονος μεσοεπιθετικός ήταν και σε αυτό το παιχνίδι καταλυτικός στο δρόμο προς τη νίκη της ομάδας του, με δύο γκολ, μια ασίστ και γενικότερο σωστό κουμάντο της ομάδας στη μεσαία γραμμή.

8
Χουάν Μουνίθ
Μπορεί να είναι αυτός που δημιούργησε το γκολ της ομάδας του για το 0-1, ωστόσο δευτερόλεπτα πριν κλείσει το πρώτο ημίχρονο, ο Ισπανός επιθετικός έκανε ένα παντελώς αχρείαστο σκληρό φάουλ στο κέντρο του γηπέδου και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες σε όλο το β' μέρος.

10
Μάρκο Λιβάγια
Ο Κροάτης επιθετικός έκανε και πάλι το... 1-2 με τον Μάνταλο, με τους δύο να κάνουν και πάλι τη διαφορά στη νίκη στην ομάδα τους. Έβαλε ένα γκολ που μέτρησε, ένα ακόμη που ακυρώθηκε και είχε πάλι τη γνωστή «γεμάτη» και ποιοτική εμφάνιση στην επίθεση της Ένωσης.

Αρκετή δουλειά είχαν οι τρεις διαιτητές στο γήπεδο αλλά και οι δύο στην αίθουσα του VAR σε αυτό το ματς. Η φάση του γκολ το Λιβάγια που ακυρώνεται σηκώνει κουβέντα αφού είναι όσο πιο οριακή μπορεί να είναι, χωρίς το ριπλέι να δείχνει ξεκάθαρα τι συνέβη, αφού το παπούτσι του Κροάτη φαίνεται να είναι στην ίδια ευθεία, αλλά χωρίς να μπορεί κανείς να πάρει... όρκο για αυτό. Έπειτα, στη φάση της αποβολής του Μουνίθ λίγο πριν το ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται θεωρώντας ότι ο Ισπανός τελευταία στιγμή έχει μαζέψει τα πόδια του. Ξεκάθαρα κανονικό είναι αντίθετα το 0-1 του Βόλου, αφού με τη χρήση του VAR διαπιστώθηκε ότι δεν υπάρχει φάουλ στην αρχή της φάσης, ενώ σωστό είναι και το πέναλτι που δίνεται στην ΑΕΚ για το 2-1.

Με Μάρκος Αντόνιο και αλλαγές η 11άδα του ΠΑΟΚ στη Λαμία (pic)