Κυρίαρχος ήταν καθόλη την διάρκεια του παιχνιδιού ο ΠΑΟΚ Morris, ο οποίος είχε διαρκώς την μπάλα στα πόδια του, κόντρα σ' έναν αντίπαλο, ο οποίος αμυνόταν μαζικά στο δικό του μισό.

Στο 10ο λεπτό, η Χέλμβαλ με πολύ ωραία προσπάθεια έκανε το 1-0, πετυχαίνοντας το 21ο γκολ της στο πρωτάθλημα, «απλοποιώντας» παράλληλα το έργο του Δικεφάλου. Δέκα λεπτά αργότερα, η Ακίντα έπειτα από όμορφη ατομική ενέργεια βρήκε την Στράντζαλη, της οποίας το σουτ έξω από την περιοχή πέρασε λίγο άουτ.

Στο 32ο λεπτό, η Βαρδαλή βρήκε την Ακίντα, η οποία περνώντας δύο αντιπάλους βρέθηκε στο τετ-α-τετ, ωστόσο το τελείωμα της πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Ατρομήτου. Τρία λεπτά αργότερα, η Χέλμβαλ με πολύ ωραία προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε λανθασμένα ως οφσάιντ.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους, ο ΠΑΟΚ Morris δημιούργησε δύο πολύ καλές ευκαιρίες με Παπαδοπούλου και Ακίντα, οι οποίες ωστόσο δεν μετουσιώθηκαν σε γκολ, με το 1-0 να είναι τελικό σκορ για το πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος, ο Δικέφαλος έφτασε πολύ κοντά στο 2-0 στο 47ο λεπτό, ωστόσο η Χέλμβαλ νικήθηκε σε τετ-α-τετ, με την μπάλα να καταλήγει σε κόρνερ.

Στο 56ο λεπτό, η Παπαδοπούλου βρήκε την Βαρδαλή, με την αρχηγό του ΠΑΟΚ Morris να τριπλάρει την αντίπαλο της, και με πολύ όμορφο σουτ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0. Στην αμέσως επόμενη φάση, οι φιλοξενούμενες βρήκαν γκολ, μειώνοντας σε 2-1, ωστόσο στην φάση υπάρχει ξεκάθαρο χέρι της επιτιθέμενης , το οποίο δεν υποδείχθηκε από τον διαιτητή.

Η εικόνα του παιχνιδιού συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο, με τον Δικέφαλο να έχει το προβάδισμα, δημιουργώντας παράλληλα ευκαιρίες, αφού η κατοχή δεν έφευγε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης από τα πόδια του. Το 2-1 διατηρήθηκε έως το τελικό σφύριγμα, με τις «Ισόβιες Πρωταθλήτριες» να συνεχίζουν την αήττητη πορεία τους από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

ΠΑΟΚ - Νέες Ατρομήτου 2-1