Τρομερή ήταν η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα στον Άρη, με την Ένωση να σκοράρει δύο φορές, να ανατρέπει το σκορ και να παίρνει τελικώς τη νίκη στο «Κλεάνθης Βικελίδης» με σκορ 2-1.

Ο Δικέφαλος έκανε το... απόλυτο στο δεύτερο ημίχρονο και ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στο ματς, κάτι που δείχνει και η στατιστική απεικόνιση της το Β΄ μέρος της αναμέτρησης. Ο ομάδα του Ματίας Αλμέιδα είχε 63% κατοχή με 17 ευκαιρίες για γκολ και 49 επικίνδυνες επιθέσεις, την ώρα που οι Θεσσαλονικείς ανέβηκαν απειλητικά μόλις τρεις φορές και είχαν αρκεστεί στο ρόλο του κομπάρσου.

Μάλιστα, σε αυτές τις επιθέσεις η ΑΕΚ είχε 2,67 Xgoals και κατάφερε να πετύχει τα δύο που χρειάστηκε για την ανατροπή, ενώ ο Άρης που απλά αμυνόταν είχε 0,00 Xgoals.

Δείτε εδώ τα στατιστικά:

Η στατιστική στο 2ο ημίχρονο του Άρης-ΑΕΚ: 3 vs 49 επιθέσεις, 0 vs 2,67 Xgoals, 1 vs 17 τελικές