Διαβάστε αναλυτικά την κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού:

Γιούρι Λοντίγκιν    8
Κι όμως, σε ένα παιχνίδι που έληξε 0-5, ο Ελληνορώσος πορτιέρο κατάφερε -έστω στο φινάλε- να ξεχωρίσει. Το πήρε προσωπικά ο έμπειρος γκολκίπερ και κράτησε ανέπαφη την εστία του στις ευκαιρίες που δημιούργησε η Λαμία, παίρνοντας και τα συγχαρητήρια του Τσιλούλη.

Χουάνκαρ    7
Δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα ο Ισπανός μπακ. Σοβαρή εμφάνιση, δίχως υπερβολές στο παιχνίδι του. Έκανε τα ανεβάσματά του και μετά από μία ώρα αντικαταστάθηκε.

Τιν Γεντβάι    7
Ακόμα μία καλή εμφάνιση από τον Κροάτη στόπερ, αλλά δεν είχε κανένα λόγο στο φινάλε να πάρει μία εντελώς ανόητη κάρτα που τον έφερε στο όριο πια.

Σαμέτ Ακαϊντίν    8
Συνεχίζει τις υψηλές πτήσεις ο Τούρκος αμυντικός. Απροσπέλαστος σε ακόμη ένα ματς. Ακόμη κι όταν έκανε... μισό λάθος στο β' ημίχρονο, το διόρθωσε ο ίδιος και δεν άφησε τον αντίπαλό του να φανεί επικίνδυνος.

Γιάννης Κώτσιρας    7
Άφησε γρήγορα πίσω του το σοβαρό λάθος της περασμένης εβδομάδας. Χωρίς περιττές ενέργειες, κράτησε σωστά τη θέση του, βοήθησε όποτε χρειάστηκε με τα ανεβάσματά του.

Τάσος Μπακασέτας    9
Το πλέον παραγωγικό παιχνίδι του διεθνούς μεσοεπιθετικού με το Τριφύλλι. Δύο γκολ και δύο ασίστ έγραψε το κοντέρ του Μπακασέτα, που έβαλε φαρδιά-πλατιά τη σφραγίδα του στον θρίαμβο του Παναθηναϊκού.

Άνταμ Τσέριν        7
Σε άλλο ένα παιχνίδι έτρεχε ασταμάτητα, δίνοντας βοήθειες σε άμυνα κι επίθεση. Μεστή εμφάνιση από τον Σλοβένο, που δεν έκανε περιττά πράγματα, αλλά έπαιζε στα σίγουρα.

Γουίλιαν Αράο    7
Στα γνωστά στάνταρ του κινήθηκε ο Βραζιλιάνος μέσος. Έκοβε ό,τι περνούσε από τον χώρο ευθύνης του. Κανονικός... μετρονόμος στον χώρο του κέντροιυ.

Μπερνάρ    -
Ήταν ο μεγάλος άτυχος στην παράσταση που έδωσαν οι Πράσινοι, καθώς στο 20λεπτο αντικαταστάθηκε λόγω τραυματισμού.

Δημήτρης Λημνιός    7
Έκπληξη η παρουσία του στη βασική ενδεκάδα, αλλά στάθηκε πολύ καλά. Από τα δικά του πόδια ξεκλείδωσε το παιχνίδι ο Παναθηναϊκός, ανοίγοντας το σκορ, ενώ βρέθηκε μέσα και στο τέταρτο γκολ των Πρασίνων.

Φώτης Ιωαννίδης    9
Οργίασε ο “πιστολέρο” του Παναθηναϊκού. Από δική του φανταστική ενέργεια προήλθε το δεύτερο γκολ, βγάζοντας ασίστ, ενώ έβαλε άλλα δύο κι ο ίδιος στην επανάληψη, για να φτάσει τα 23 συνολικά στη σεζόν.

ΑΛΛΑΓΕΣ

Μπέντζαμιν Βέρμπιτς    8
Μπήκε στο 22' αντί του Μπερνάρ που τραυματίστηκε και στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, άνοιξε το σκορ για τον Παναθηναϊκό! Συνέχισε με αυτοπεποίθηση ο Σλοβένος, που δημιούργησε και το τέταρτο γκολ του Τριφυλλιού.

Αντράζ Σπόραρ    6
Πέρασε στο παιχνίδι αντί του Ιωαννίδη στο 71', όταν πια το ματς είχε "σβήσει" και δεν φάνηκε ιδιαίτερα.

Ντάνιελ Μαντσίνι    7
Πολύ ορεξάτος ο Αργεντινός εξτρέμ. Αγωνίστηκε στο τελευταίο μισάωρο ως αλλαγή κι έψαξε πάρα πολύ το γκολ, παίρνοντας προσπάθειες, δεν το βρήκε αλλά το πρόσημό του ήταν αναμφίβολα θετικό.

Φίλιπ Μλαντένοβιτς    6
Πέρασε στο 63' αντί του Χουάνκαρ με το σκορ ήδη στο 0-5 και φρόντισε να κάνει τα απολύτως απαραίτητα.