Το γκολ του νεαρού παίκτη στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με την Ουντινέζε χάρισε την τεράστια νίκη στους γηπεδούχους με 1-0 και ταυτόχρονα τους έδωσε την ευκαιρία ν΄ απομακρυνθούν με +3 βαθμούς από την αποψινή τους αντίπαλο και +4 από την 18η Φροζινόνε, που βρίσκεται στη ζώνη του υποβιβασμού, αλλά με ματς λιγότερο (αντιμετωπίζει την Κυριακή 21/04 εκτός έδρας την Τορίνο).

Οι δύο ομάδες έπαιξαν για το τρίποντο στο Μαρκ' Αντόνιο Μπεντεγκόντι, για τον ίδιο ακριβώς λόγο (άλμα παραμονής), με την Βερόνα να πανηγυρίζει στο φινάλε και την Ουντινέζε να φεύγει προβληματισμένη και να αγωνιά για το μέλλον της στην κορυφαία κατηγορία της Ιταλίας.

Οι φιλοξενούμενοι, πάντως, έχους ματς λιγότερο και συγκεκριμένα αυτό της περασμένης αγωνιστικής με την Ρόμα, το οποίο διακόπηκε στο 71ο λεπτό, λόγω της κατάρρευσης του Εντικά, ενώ το σκορ ήταν στο 1-1.

«Φιλί ζωής» στη Βερόνα από τον 20χρονο Κόπολα στο 90+3'!