Η ομάδα του Μάρκο Ρόζε πήρε τα ηνία του αγώνα από νωρίς και προσπάθησε να διασπάσει την άμυνα των γηπεδούχων, αλλά τα κατάφερε μόνο μία φορά με τον Μπένιαμιν Σέσκο.Η Χαϊντενχαϊμ κατάφερε να αποκρούει τις επιθέσεις των φιλοξενουμένων και μάλιστα στο 2ο μέρος ήταν ανώτερη, με περισσότερες τελικές και το γκολ της ισοφάρισης στο 69' από τον Νίκολα Ντόβενταν ένα λεπτό αφότου πέρασε αλλαγή. Την τελευταία λέξη είπε ο Λόις Οπέντα στο 85', δίνοντας κομβικής σημασίας νίκη στη Λειψία, που πλέον μπορεί να αισθάνεται ασφαλής στη μάχη του σεντονιού.

Ανάσανε η Βόλφσμπουργκ. Οι «λύκοι» επικράτησαν εντός έδρας με 1-0 της Μπόχουμ που μπήκε σε νέες περιπέτειες.  Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος και κατάφεραν να μετουσιώσουν σε γκολ τις ευκαιρίες τους στο 43ο λεπτό της αναμέτρησης, με το γκολ του Γιόνας Βιντ. Ένα γκολ που έμελλε να κρίνει το ματς.

Όσο για την Ντάρμσταντ νίκησε μετά από 22 ματς επικρατώντας με 0-2 στην Κολωνία. Τα γκολ που έκριναν την αναμέτρηση πέτυχαν στο 57ο λεπτό ο Κρίστοφ Κλάρερ και ο Βίλχελμσον στο 90’, χαρίζοντας τους τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς στην Ντάρμσταντ.