Ουνάι Έμερι και πορεία στην Ευρώπη πάνε μαζί και η Άστον Βίλα αφού απέκλεισε στα πέναλτι την Λιλ, θα παίξει στα ημιτελικά ευρωπαϊκής διοργάνωσης για πρώτη φορά από το 1982 όταν και είχε κατακτήσει το Κύπελλο Πρωταθλητριών. Τα χρειάστηκαν κόντρα στους καταπληκτικούς και σούπερ επιθετικούς, Γάλλους, οι Χωριάτες, οι οποίοι έστειλαν το ματς στην παράταση στο 87’ και πήραν την πρόκριση στην ψυχοφθόρο διαδικασία χάρη σε δύο επεμβάσεις του τερματοφύλακα, Μαρτίνες.

Οι γηπεδούχοι φάνηκε από την αρχή ότι θα παίξουν επιθετικά και θα πάρουν ρίσκα και στο 16’ άνοιξαν το σκορ όταν μετά το γύρισμα του Γκούντμουντσον ο Γιαζίτσι με τεχνικό σουτ άνοιξε το σκορ. Το 1-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους και στην επανάληψη και το 67’ οι Γάλλοι πήραν σκορ πρόκρισης με την κεφαλιά του Αντρέ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Το 2-0 έμεινε μέχρι το 87’ όταν ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων, έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του και ο Μάτι Κας με σουτ από το ύψος της περιοχής έκανε το 2-1 που έμεινε στην παράταση για να οδηγηθούν οι ομάδες στη «ρουλέτα».