Στον ορισμό του Πορτογάλου, Μιγκέλ Νογκέιρα, στο ντέρμπι του Ολυμπιακού με τον ΠΑΟΚ προχώρησε η ΚΕΔ. Ο 30χρονος ρέφερι (που ανήκει στη β’ κατηγορία της UEFA) θα διευθύνει το μεγάλο ματς του «Καραϊσκάκη» για την 6η αγωνιστική των playoffs.

Ο Νογκέιρα είχε γράψει ιστορία τον περασμένο Σεπτέμβριο όταν κατά την διάρκεια της αναμέτρησης Πόρτο – Αρούκα χρειάστηκε να τηλεφωνήσει μέσα από τον αγωνιστικό στον VAR!

Ο Πορτογάλος ρέφερι καταλόγισε πέναλτι στις καθυστερήσεις υπέρ της Πόρτο, η οποία βρισκόταν πίσω στο σκορ με 1-0.

Ο VAR τον κάλεσε να επανεξετάσει τη φάση, όμως δημιουργήθηκε πρόβλημα στην ενδοεπικοινωνία. Ο Νογκέιρα αναγκάστηκε να καλέσει στο τηλέφωνο τον βοηθό του, για να πάρει την τελική του απόφαση, σε μια από τις πιο cult στιγμές του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου στην τρέχουσα σεζόν! Η Πόρτο τελικά ισοφάρισε στις καθυστερήσεις σε 1-1.

Νογκέιρα: Ο διαιτητής του Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ πήρε πίσω πέναλτι κάνοντας τηλεφώνημα στο VAR!