Δεν είναι ένα, δεν είναι δύο, δεν είναι τρία. Μετά και το χθεσινό που έκανε ο διεθνής αμυντικός στον πρώτο προημιτελικό του Κόνφερενς Λιγκ με την Φενέρμπαχτσε, έφτασε πλέον τα πέντε σε συνολικά 38 εμφανίσεις για όλες τις διοργανώσεις! Όταν όλος ο Ολυμπιακός έχει συνολικά εννιά την τρέχουσα περίοδο...

Τα δύο εξ αυτών, ευτυχώς δεν στοίχισαν για τους Πειραιώτες, τα υπόλοιπα όμως το έκαναν, συμπεριλαμβανομένου του χθεσινού, αφού ήταν θα ήταν πολύ ισχυρότερο το προβάδισμά τους αν πήγαιναν με 3-0 ή 3-1 στην Κωνσταντινούπολη, σε σχέση με το οριακό 3-2.

Ο 25χρονος στόπερ έκανε ένα εντελώς αχρείαστο πέναλτι στον Οσαγί-Σάμουελ στο 66ο λεπτό, ενώ είχε ήδη φύγει μπάλα από τα πόδια του παίκτη της Φενέρμπαχτσε, με τον Ελβετό ρέφερι να δείχνει αμέσως την άσπρη βούλα. Όχι μόνο αυτό, αλλά στην ίδια φάση δέχτηκε και κίτρινη κάρτα, με αποτέλεσμα να χάνει τη ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας. Με το πέναλτι αυτό οι Τούρκοι μείωσαν σε 3-1 με τον Τάντιτς και ξαναμπήκαν στο ματς.

Το προηγούμενο ευρωπαϊκό πέναλτι του Ρέτσου ήταν στη ρεβάνς με την Μακάμπι Τ.Α. στη Σερβία. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 0-3 στο ημίχρονο, αλλά στο 56' ο γκρέμισε τον Κανιτσόφσκι από πίσω και οι Ισραηλινοί πήραν ξανά σκορ πρόκρισης (1-3). Εν τέλει ο Ελ Κααμπί με ένα απίθανο γυριστό έκανε το 1-4, το ματς πήγε στην παράταση κι ακολούθησε ο θρίαμβος του 1-6.

Το πρώτο του στην Ευρώπη τη φετινή σεζόν έγινε στον αγώνα με την Φράιμπουργκ στο Φάληρο, εκεί που γκρέμισε τον Ντόαν στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, με το οποίο οι Γερμανοί πήραν εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ (1-2), για να επικρατήσουν τελικά με 2-3 στο 86', στην πρεμιέρα των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ.

Δύο τα πέναλτι που έχει κάνει ο αμυντικός του Ολυμπιακού στη φετινή Σούπερ Λιγκ. Προφανώς εκείνο που πόνεσε περισσότερο ήταν στην αναμέτρηση με τον Βόλο στο Πανθεσσαλικό, αφού σχεδόν καταδίκασε τον Ολυμπιακό, μιας και συνδυάστηκε με την αποβολή του στο 19ο λεπτό, γκρεμίζοντας τον Γκαρσία μέσα στην περιοχή. Με το πέναλτι αυτό οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 1-0, ενώ από τα 11 βήματα ξαναπήραν το προβάδισμα στην επανάληψη. Εν τέλει αρκέστηκαν στον βαθμό (2-2), σε ένα πολύ επεισοδιακό ματς που τελείωσε με... πασούλες, μετά το "ντου" οπαδών του Ολυμπιακού.

Επίσης παιχνίδι με τον ΠΑΣ Γιάννινα (3-1) ο Ρέτσος είχε "χάσει" τον Τούτου που τον ντρίμπλαρε στο όριο της περιοχής κι ακολούθως του έκανε πέναλτι, με το οποίο μείωσαν προσωρινά σε 2-1 οι Ηπειρώτες, παραμένοντας μέσα στο ματς μέχρι τις καθυστερήσεις του αγώνα.

Οι Ερυθρόλευκοι έχουν κάνει ακόμη τέσσερα πέναλτι τη φετινή σεζόν, όλα στο πρωτάθλημα και με διαφορετικούς παίκτες. Συγκεριμένα "δράστες" ήταν οι Μαντί Καμαρά (Πανσερραϊκός, 2-0), Πορόζο (ΠΑΟΚ, 2-4), Μπιανκόν (Κηφισιά, 2-3) και Ιμπόρα (Βόλος, 2-2)

Δεν είναι ένα, δεν είναι δύο: Πέντε πέναλτι φέτος ο Ρέτσος, τα τρία στην Ευρώπη! (vids)