Στην τελική ευθεία τους μπαίνουν τα πρωταθλήματα και η αγωνία κορυφώνεται!

Αγγλία

Η Λίβερπουλ δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη στο «Ολντ Τράφορντ» όπου αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μετά από ένα ντέρμπι που «έσπασε» καρδιές, γεγονός που επέτρεψε στην Άρσεναλ να βρεθεί εκείνη στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Οι «Κανονιέρηδες» δεν είχαν κανένα πρόβλημα και νίκησαν με 3-0 την Μπράιτον στο «Άμεξ», ενώ η Μάντσεστερ Σίτι, που είναι επίσης στο -1 από την κορυφή, βρέθηκε πίσω στο σκόρ μόλις στο 4' όμως στη συνέχεια ανέβασε στροφές και έφτασε σε ένα επιβλητικό 4-2 επί της Κρίσταλ Πάλας στο Λονδίνο. Η Άστον Βίλα λίγο έλειψε να την «πατήσει» μέσα στο «Βίλα Παρκ» κόντρα στην Μπρέντφορντ και τελικά πρέπει να νιώθει ευχαριστημένη με τον βαθμό της ισοπαλίας (3-3). Η Τότεναμ εκμεταλλεύτηκε την «γκέλα» της Άστον Βίλα στο Μπέρμιγχαμ και με το 3-1 επί της Νότιγχαμ Φόρεστ ανέβηκε στην τέταρτη θέση υπερτερώντας στην ισοβαθμία με τους «χωριάτες». Λίγα 24ωρα μετά το «θρίλερ» με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και τη νίκη που πήρε στις καθυστερήσεις... των καθυστερήσεων (4-3), η Τσέλσι επέστρεψε... στην κανονικότητα, μένοντας στο 2-2 με την ουραγό Σέφιλντ Γιουνάιτεντ. Στο Λονδίνο η Νιούκαστλ κατάφερε στο 82ο λεπτό με το γκολ του Μπρούνο Γκιμαράες να λυγίσει τη σθεναρή αντίσταση της Φούλαμ και να πάρει την πολύτιμη νίκη με 1-0, ενώ η Εβερτον νίκησε στο ντέρμπι της «ουράς» την Μπέρνλι με 1-0 και έκανε αποφασιστικό βήμα για την παραμονή της στην κατηγορία, όπως και η Λούτον, που νίκησε και μάλιστα με ανατροπή (2-1) την Μπόρνμουθ.

Ισπανία

Κυπελλούχος Ισπανίας μετά από 40 χρόνια στέφθηκε η Αθλέτικ Μπιλμπάο. Οι Βάσκοι του Ερνέστο Βαλβέρδε ήταν οι μεγάλοι νικητές στον τελικό του Copa del Rey επί της Μαγιόρκα με 4-2 στη διαδικασία των πέναλτι, σε έναν αγώνα που στην κανονική του διάρκεια και στην παράταση δεν ανέδειξε νικητή (1-1). Η Μαγιόρκα πάλεψε με όλες τις δυνάμεις της, οι παίκτες του Χαβιέ Αγκίρε τα έδωσαν όλα, αλλά λύγισαν στη «ρώσικη ρουλέτα» των πέναλτι, όπου έχασαν δύο (το ένα άουτ και το άλλο απέκρουσε ο Αγκιρεθαμπάλα), με αποτέλεσμα να μην μπορέσουν να επαναλάβουν τον θρίαμβο του 2003, όταν πανηγύρισαν το μοναδικό κύπελλο της Ιστορίας τους με το 3-0 τότε επί της Ουέλβα.

Ιταλία

H Μίλαν υπέταξε στο... ρελαντί τη Λέτσε στο «Σαν Σίρο» με 3-0 και πανηγύρισε τη νίκη για πέμπτη διαδοχική αγωνιστική, ενώ με γκολ του Φεντερίκο Γκάτι στο 21ο λεπτό, η Γιουβέντους πήρε τη νίκη με 1-0 επί της Φιορεντίνα, στο Τορίνο. Η Ρόμα πήρε το ντέρμπι της Ρώμης επικρατώντας της Λάτσιο με 1-0, με το γκολ του Τζιανλούκα Μαντσίνι στο 42ο λεπτό. Με το «τρίποντο» αυτό συνεχίζει την προσπάθεια για μια θέση στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της προσεχούς αγωνιστικής περιόδου. Επιστροφή στις νίκες μετά από ένα μήνα για τη Νάπολι καθώς επιβλήθηκε με το εμφατικό 4-2 στην έδρα της Μόντσα, πανηγύρισε μετά από τρία διαδοχικά αρνητικά αποτελέσματα και ελπίζει για την έξοδο στην Ευρώπη. Άλμα σωτηρίας έκανε στη Σαρδηνία η Κάλιαρι με τη σπουδαία νίκη της, και μάλιστα με ανατροπή, με 2-1 επί της Αταλάντα. Η Μπολόνια είχε τον έλεγχο του αγώνα στην έδρα της Φροζινόνε, έχασε ευκαιρίες, αλλά δεν μπόρεσε να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα της αντιπάλου της και έμεινε στο 0-0, ενώ σε... θρίλερ εξελίχθηκε το τέλος της αναμέτρησης της Έμπολι με την Τορίνο στο «Κάρλο Καστελάνι» που βρήκε τους γηπεδούχους νικητές με 3-2.

Γερμανία

Η Λεβερκούζεν μπορεί να πανηγυρίζει από τώρα την κατάκτηση του φετινού τίτλου, καθώς πέρασε νικηφόρα και από το Βερολίνο επικρατώντας της τοπικής Ουνιόν με 1-0, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής. Έτσι, αύξησε τη διαφορά της στους 16 βαθμούς, καθώς την ίδια ώρα η Μπάγερν Μονάχου γνώριζε ταπεινωτική ήττα στην έδρα της Χαϊντενχάιμ με 3-2, μολονότι είχε προηγηθεί με 2-0! Η Στουτγκάρδη έβαλε «φωτιά» στη μάχη της τέταρτης θέσης καθώς επικράτησε της Ντόρτμουντ στο «Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ» με 1-0 κι έξι στροφές πριν το φινάλε της σεζόν το ενδιαφέρον για την ομάδα που θα πάρει το εισιτήριο για τα Τσάμπιονς Λιγκ ολοένα και μεγαλώνει. Η Λειψία  πέρασε με το εμφατικό 4-1 από την έδρα της Φράιμπουργκ, ενώ στο 1-1 έμειναν η Άιντραχτ Φρανκφούρτης και η Βέρντερ Βρέμης. Η Χόφενχαϊμ πήρε τη σημαντική νίκη με 3-1 επί της Άουγκσμπουργκ και διατήρησε τις ελπίδες για να είναι στην Ευρώπη την επόμενη περίοδο. Η Γκλάντμπαχ πέτυχε σπουδαία νίκη με 3-1 μέσα στην έδρα της Βόλφσμπουργκ, και ουσιαστικά εξασφάλισε την παραμονή της στην κατηγορία.

Γαλλία

Στον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) αρκέστηκε η πρωτοπόρος της Ligue 1, Παρί Σεν Ζερμέν, στην αναμέτρηση με την ουραγό Κλερμόν, στο «Παρκ ντε Πρενς». Η Μπρεστ απέδειξε ξανά γιατί είναι η φετινή αποκάλυψη στη Γαλλία, καθώς νίκησε με ανατροπή, αλλά με άγχος στο τέλος, τη Μετς με 4-3 και εδραιώθηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Η Μονακό πέτυχε σημαντική νίκη στο πριγκιπάτο επί της Ρεν με 1-0 και ανέβηκε ξανά στην τρίτη θέση. Η Λανς έχασε πολύτιμο έδαφος στη μάχη για τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, καθώς παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στην έδρα της στη μαχητική Χάβρη, ενώ η επιβλήθηκε εντός έδρας της Μαρσέιγ με 3-1. Με δύο γκολ σε ένα δίλεπτο... και κερασάκι το τέρμα του Γκιφτ Όρμπαν στο 90΄+7΄, η Λιόν πέρασε νικηφόρα, με 3-1, από την έδρα της Ναντ. Η Μονπελιέ νίκησε στο ντέρμπι της… ουράς με 2-0 τη Λοριάν και έκανε αποφασιστικό βήμα για τη σωτηρία της, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους, που παραμένουν στο… χείλος του γκρεμού, ενώ η Νις έχασε δύο βαθμούς στην έδρα της Ρεμς (0-0) και πολύτιμο έδαφος στην προσπάθεια της να πάρει ένα εισιτήριο για το Τσάμπιονς Λιγκ.

Όλη η Ευρώπη στο SDNA: φάσεις, γκολ, βαθμολογίες (vids)