Ιδανική... αυτόχειρας αποδείχθηκε στο Μπέρμιγχαμ η Άστον Βίλα. Έμεινε στο 3-3 με την Μπρέντφορντ αν και βρέθηκε να προηγείται με 2-0 στο 46' με γκολ των Γουότκινς (39') και Ρότζερς (46'). Δέχθηκε τρία γκολ σε διάστημα σχεδόν 10 λεπτών από τους Ζανκά, Εμπεμό και Ουίσα και εν τέλει ισοφάρισε στο 80' με τον Γουότκινς σώζοντας τουλάχιστον τον βαθμό.

Βαθιά ανάσα πήρε στο «Γκούντισον Παρκ» η Έβερτον που νίκησε μετά από 13 στείρες αγωνιστικές με 1-0 την Μπέρνλι με γκολ του Κάλβερτ-Λιούιν στις καθυστερήσεις του πρώτου 45λεπτου με τους φιλοξενούμενους να μένουν με 10 παίκτες από το 67'.

Τέλος, η Λούτον πήρε σημαντική νίκη εντός από την Μπόρνμουθ. Βρέθηκε να χάνει στο 52' με γκολ του Ταβερνιέρ, αλλά αντέδρασε. Ισοφάρισε στο 73' με τον Κλαρκ και βρήκε γκολ νίκης στο 90+1' από τον Μόρις.

Σημαντικό διπλό πήρε εκτός έδρας η Νιούκαστλ που επικράτησε με 0-1 της Φούλαμ. . Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που απείλησαν κατά κύριο λόγο στο πρώτο μέρος και είχαν τις ευκαιρίες για να σκοράρουν, αλλά ο Ντουμπράβκα ήταν εκεί, όταν χρειάστηκε. Στο δεύτερο μέρος οι καρακάξες πέτυχαν γκολ με τον Σχαρ στο 75ο λεπτό, όμως ακυρώθηκε μέσω VAR για επιθετικό φάουλ. Έξι λεπτά μετά όμως το γκολ που πέτυχε ο Μπρούνο Γκιμαράες μέτρησε κανονικά και έδωσε το τρίποντο στην ομάδα του Έντι Χάουϊ που συνεχίζει δυναμικά για το ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Όσο για την Γουέστ Χαμ, πέτυχε σπουδαία νίκη στο «Μολινό» επί της Γουλβς. Με βασικό τον Μαυροπάνο επικράτησε με 1-2. Οι "λύκοι" άνοιξαν το σκορ με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Πάμπλο Σαράμπια στο 33ο λεπτό, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους. Οι Λονδρέζοι πίεσαν για την ανατροπή και στο 63ο λεπτό βρήκαν δίχτυα, όμως το γκολ ακυρώθηκε για φάουλ του Έμερσον. Δέκα λεπτά μετά όμως ο Πακετά νίκησε τον Ζοζέ Σα από την άσπρη βούλα και έφερε το ματς στα ίσια. Η ολική ανατροπή έγινε στο 85ο λεπτό με τον Γουόρντ - Πρόουζ.

Τα αποτελέσματα της 32ης αγωνιστικής:

Κρίσταλ Πάλας - Μάντσεστερ Σίτι 2-4 (4' Ματετά, 86' Εντουάρ / 13' 70' Ντε Μπρόινε, 47' Λιούις, 66' Χάλαντ)
Γουλβς - Γουέστ Χαμ 1-2 (33' πεν. Σαράμπια - 73' πεν. Πακετά, 85' Γουόρντ - Πρόουζ)
Έβερτον - Μπέρνλι 1-0 (45+2' Κάλβερτ - Λιούιν)
Άστον Βίλα - Μπρέντφορντ 3-3 (39', 81' Γουότκινς, 46' Ρότζερς - 59' Ζάνκα, 61' Εμπουεμό, 68' Γουισά)
Φούλαμ - Νιούκαστλ 0-1 (81' Γκιμαράες)
Λούτον - Μπόρνμουθ 2-1 (73' Κλαρκ, 90' Μόρις - 52' Ταβερνιέ)
6/4 19:30 Μπράιτον - Άρσεναλ
7/4 17:30 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Λίβερπουλ
7/4 19:30 Σέφιλντ Γιουνάιτεντ - Τσέλσι
7/4 20:00 Τότεναμ - Νότιγχαμ