• Τσολακίδης (Αθηνών)
  • Ανδριανός (Αχαϊας)
  • 90+4 Τζοβάρας
  • 18 Άλεξιτς

Το παιχνίδι απέκτησε γρήγορο ρυθμό στα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να δείχνουν τη διάθεση να παίξουν επιθετικά και χωρίς σκοπιμότητες.

Ο Ατρόμητος είχε την κατοχή της μπάλας και δύο σουτ με τους Κουέν (4΄) και Ντιρκς (13΄) που δεν βρήκαν στόχο, ενώ οι φιλοξενούμενοι στην πρώτη τους καλή στιγμή άνοιξαν το σκορ.

Γκολ ο Άλεξιτς (0-1)

Στο 18΄ο Ουάρντα με φάουλ από πλάγια θέση σημάδεψε τον ανενόχλητο Άλεξιτς, ο οποίος με δυνατή κεφαλιά βρήκε δίχτυα (0-1).

Μετά το πρώτο εικοσάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε σε μεγάλο βαθμό. Ένα σουτ του Μπετανκόρ (23΄) για τον Πανσερραϊκό κι ένα του Κιβρακίδη (35΄) ήταν οι δύο φάσεις που «ξύπνησαν» τους θεατές.

Με την έναρξη του β΄ημιχρόνου ο τεχνικός του Ατρομήτου, Σάσα Ίλιτς, προχώρησε σε τρεις μαζεμένες αλλαγές στην προσπάθειά του να ανεβάσει τις…στροφές των Περιστεριωτών. Οι Βρακάς, Βαλένσια, και Γκονζάλες μπήκαν στο ματς και αποχώρησαν οι Ντιρκς, Έρλινγκμαρκ και Φριτζόνσον.

Δοκάρι ο Ρομπάιγ

Στο 47΄οι γηπεδούχοι «άγγιξαν» το γκολ της ισοφάρισης με διαγώνιο σουτ του Ρομπάιγ μέσα από την περιοχή που έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Οι Περιστεριώτες είχαν την υπεροχή, χωρίς όμως να έχουν τελικές προσπάθειες προς την αντίπαλη εστία σε ένα κακό ματς από πλευράς θεάματος στο β΄ημίχρονο.

Ο Ουάρντα στο 85΄ έχασε μεγάλη ευκαιρία να ζευγαρώσει τα τέρματα των Σερραίων με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής, ενώ στο 91΄ο Βαλένσια δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή έπειτα από σέντρα - σουτ του Βρακά.

Ισοφάριση στο 93΄

Στο 93΄μετά από τραγικό λάθος του τερματοφύλακα Χοβάν, ο Τζοβάρας πήρε την κεφαλιά και ισοφάρισε (1-1) το σκορ ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, με την ομάδα των Σερρών να χάνει τη νίκη στις καθυστερήσεις σε ένα ακόμα ματς της φετινής σεζόν, όπως είχε συμβεί και στο παιχνίδι με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι στη κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Ο Ατρόμητος έφτασε τους 33 βαθμούς, ο Πανσερραϊκός τους 31 με τις δύο ομάδες να κάνουν ένα ακόμα βήμα προς την άνετη και χωρίς χτυποκάρδια εξασφάλιση της παραμονής.

Ο διαιτητής Πέτρος Τσαγκαράκης (Χανίων) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Πομόνη, Άλεξιτς, Κουέν, Δεληγιαννίδης, Μορέιρα, Τζαβέλλα, Γκονζάλες, Τσακμάκη.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάσα Ίλιτς): Μαρκετζιάνι, Κιβρακίδης, Τσακμάκης, Τζαβέλλας, Πομόνης, Κουέν, Φριτζόνσον (46΄Βαλένσια), Έρλιγνκμαρκ (46΄Γκονζάλες), Ρομπάιγ (62΄Τζοβάρας), Βέργος (69΄Αντζιέλσκι), Ντιρκς (46΄Βρακάς).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Πάμπλο Γκαρσία): Χοβάν, Δεληγιαννίδης, Αυλωνίτης, Μπέργκστρεμ, Πεταυράκης, Ουεντράογκο, Μορέιρα, Τομάς (66΄Γούλερι), Ουάρντα(93' Μασκανάκης), Μπέτανκορ (66΄Χατζηστραβός), Άλεξιτς (85΄Σοφιανός).