Δεν τα κατάφερε στην έδρα του ο Παναθηναϊκός Β, με τον Διαγόρα να φεύγει με το «διπλό» από το γήπεδο με σκορ 1-0, στο πλαίσιο του πρώτου ματς που δίνουν οι δύο ομάδες στα play out. Έτσι, το Τριφύλλι παρέμεινε στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας της Super League 2 σε ισοβαθμία με την Παναχαϊκή.

Οι παίκτες του Σωτήρη Αντωνίου έχασαν πολλές ευκαιρίες, δεν εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός ότι είχαν την κατοχή της μπάλας καθ΄ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Παράλληλα, η ομάδα της Ρόδου κατάφερε να σκοράρει στη μοναδική ευκαιρία που δημιούργησε.

Ο Παναθηναϊκός Β΄είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, ενώ ο Διαγοράς από την άλλη προσπαθούσε να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία του Ξενόπουλου με αντεπιθέσεις. Οι Πράσινοι απείλησαν με Μπιλάλ και Κυριόπουλο στο 7΄ και στο 13΄αντίστοιχα, ωστόσο δεν μπόρεσαν να… νικήσουν τον Λαδά. Κόντρα στη ροή του αγώνα οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 16΄. Η ομάδα της Ρόδου έφυγε στην αντεπίθεση, με τον Αρίας να γυρίζει στο δεύτερο δοκάρι και τον Μανιά από κοντά να ανοίγει το σκορ. Ο Παναθηναϊκός Β΄στο 32΄ έχασε τεράστια ευκαιρία για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Ο Κυριόπουλος εκτέλεσε το φάουλ, ο Κάτρης πήρε την πρώτη κεφαλιά, αλλά η κεφαλιά του Σαρδέλη κόπηκε πάνω στην γραμμή από τους αμυντικούς του Διαγόρα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι Πράσινοι απείλησαν εκ νέου, με τον Κυριόπουλο να κάνει το παράλληλο γύρισμα μέσα στην περιοχή, αλλά τον Μπιλάλ να μην προλαβαίνει για λίγο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Οι Πράσινοι συνέχισαν να έχουν την κατοχή της μπάλας, έφταναν με ευκολία έξω από την περιοχή του Διαγόρα, ωστόσο δεν μπορούσαν διασπάσουν την μαζική άμυνα του Διαγόρα. Στο 89ο λεπτό της αναμέτρησης το Τριφύλλι έχασε νέα τεράστια ευκαιρία. Ο Σαρδέλης μπήκε μέσα στην περιοχή, έκανε το παράλληλο γύρισμα, με τον Λιούμη να μην προλαβαίνει την μπάλα και αυτή να περνάει μόλις δίπλα από το δοκάρι του Λαδά. Στις καθυστερήσεις η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νταμπίζα πέρασε μόλις άουτ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Β΄(Σ. ΑΝΤΩΝΙΟΥ): Ξενόπουλος, Σιδεράς, Φικάι, Αθανασακόπουλος, Κάτρης (68΄Καλοσκάμης), Μαντσίνι ( 80΄Λιούμης), Κυριόπουλος, Σαρδέλης, Τουρκοχωρίτης, Φρόκου (80΄Καραμπάς), Μπιλάλ (62΄ Νταμπίζας)

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΡΟΔΟΥ (Ρ. ΝΤΟΣΤΑΝΙΤΣ): Λαδάς, Δημητρίου, Μασούρας, Λεσάι (74΄ Τσάβος), Τσιαντούλας, Παπατόλιος, Σταματούλας, Αρίας (81΄Ματίγεβιτς), Μανιάς, Αντεσίνα (57΄ Βολάκης), Μανωλάκης