Η εκπληκτική πορεία της ομάδας του Σεργκέι Ρεμπρόβ στα προκριματικά του Euro ολοκληρώθηκε με τον καλύτερο τρόπο. Αν και έπαιζε μακριά από το σπίτι της η Ουκρανία πέτυχε και δεύτερη σπουδαία ανατροπή στον τελικό με την Ισλανδία και θα είναι παρούσα σε ακόμα μια μεγάλη διοργάνωση.

Στα ημιτελικά αν και μέχρι το 85’ έχανε από την Βοσνία γύρισε το ματς και πέρασε και τώρα στον αγώνα που έγινε στο Βρότσλαβ της Πολωνίας, ήταν και πάλι πίσω στο σκορ από την Ισλανδία από το πρώτο μέρος, όμως με δύο γκολ στην επανάληψη έκανε νέο comeback και με 2-1 πήρε επάξια το χρυσό εισιτήριο δείχνοντας σκληρό μέταλλο.

Η Tarczynski Arena ήταν γεμάτη από Ουκρανούς που έγιναν μάρτυρες μιας μεγάλης ανατροπής και πρόκρισης στα τελικά του Euro που θα φιλοξενηθεί στην Γερμανία. Ο on-fire, Γκούντμουντσον της Τζένοα άνοιξε το σκορ στο 30’ για τους Ισλανδούς, όμως στην επανάληψη οι παίκτες του Ρεμπρόβ έβγαλαν ξανά ψυχή.

Στο 54’ ο Τσιγκάνκοβ συνέκλινε από δεξιά και βρήκε τη γωνία για το 1-1 και στο 85’ ο Μούντρικ της Χιρόνα βρήκε και αυτός τη γωνία με τρομερό σουτ διαμορφώντας το τελικό 2-1.

Με νέα τεράστια ανατροπή στο Euro η εφτάψυχη Ουκρανία! (vid)