Αν η Εθνική Ελλάδας καταφέρει να περάσει το εμπόδιο του Καζακστάν, τότε για να πάει στην τελική φάση του Euro θα πρέπει να κάνει αυτό που δεν πέτυχε το Λουξεμβούργο.

Να βγει αλώβητη από το κατάμεστο «Μπορίς Παϊχάτζε». Η ομάδα από το Δουκάτο άγγιξε το θαύμα, όμως προδόθηκε από μία στιγμή που κρίθηκε από το VAR.

Η Γεωργία προκρίθηκε στον τελικό της Γ’ κατηγορίας του Nations League χάρη στο 2-0, αλλά η νίκη της βασίστηκε χάρη στην ύπαρξη του VAR.

Στην πραγματικότητα όλα κρίθηκαν στο 53ο λεπτό σε μία φάση που συμβαίνει εξαιρετικά σπάνια. Με το σκορ στο 1-0 από το γκολ του Ζιβζιβάτζε λίγο πριν βγει το ημίχρονο (41’), το Λουξεμβούργο κάνει μία  από τις ελάχιστες επισκέψεις του προς την εστία του Μαμαρντασβίλι.

Ο Ροντρίγκες με ωραίο βολέ κάνει το 1-1, όμως οι πανηγυρισμοί κόβονται απότομα. Από το VAR ειδοποιούν τον διαιτητή, ότι πρέπει να τσεκάρει μία προηγούμενη φάση και η ετυμηγορία είναι καταδικαστική για το Λουξεμβούργο.

Όχι μόνο ακυρώνεται το γκολ, αλλά αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη ο Σανό για ανατροπή του Μικαουτάτζε, από τον οποίο στέρησε καθαρή ευκαιρία για γκολ!

Αυτό ήταν. Λίγο αργότερα, ο Ζιβζιβάτζε με δεύτερο γκολ στην βραδιά (64’) έδωσε τέλος στην σεμνή τελετή, με την ομάδα του Βίλι Σανιόλ να παίρνει την πρόκριση δίχως την ηγετική μορφή του τιμωρημένου Χβίτσα Χβαρατσκέλια, που τελικά δεν στοίχισε.

Οι γηπεδούχοι είχαν δύο δοκάρια με τον κορυφαίο του γηπέδου Ζιβζιβάτζε (13’) και τον Λέβαν Σενγκέλια του Παναιτωλικού (58’) και στο τελευταίο ημίωρο με παίκτη παραπάνω έκαναν και συντήρηση δύναμης ενόψει του τελικού της Τρίτης που μοιάζει με το σημαντικότερο ματς στην ποδοσφαιρική ιστορία της χώρας.

Γεωργία - Λουξεμβούργο 2-0 (vid)