Κρυάδα. Μία απόλυτη κρυάδα. Αυτή ήταν η αίσθηση μετά το τέλος του πρώτου ημιχρόνου του ζευγαριού, που παίχτηκε στο «Μάξιμιρ». Μία ανάλογη κρυάδα είχε προσφέρει ο ΠΑΟΚ και στην τελευταία φορά που έφυγε ηττημένος από ευρωπαϊκό γήπεδο, συμπτωματικά ήταν ξανά στα Βαλκάνια, μερικά χιλιόμετρα παραδίπλα, στην Σόφια.

Και τότε ο ΠΑΟΚ είχε εμφανιστεί κατώτερος των προσδοκιών, νόμιζε ότι είχε του χεριού του την Λέφσκι, όμως εκείνο το 2-0 αποδείχθηκε ανυπέρβλητο εμπόδιο στην ρεβάνς.

Ο Δικέφαλος πνιγμένος στο άγχος, ασύνδετος, ανέτοιμος, κόλλησε στο 1-1 στην ρεβάνς της Τούμπας και αποχαιρέτισε την Ευρώπη από τον Ιούλιο κιόλας.

Μία τέτοια αίσθηση έμεινε και μετά την αναμέτρηση του Ζάγκρεμπ. Η Ντινάμο δεν έκανε τίποτα πολύπλοκο, μηδέ κάτι φανταχτερό.

Τα βασικά, όμως, τα έκανε τέλεια. Έκανε ένα υποδειγματικό παιχνίδι τακτικής υπομονής, ακύρωσε με μαεστρία όλα τα ασπρόμαυρα όπλα, περίμενε για την ευκαιρία της και όταν αυτή της δόθηκε (δις), δεν συγχώρεσε χάρη στην εκτελεστική δεινότητα του Μπρούνο Πέτκοβιτς , του πρώτου σκόρερ του φετινού Conference League, ενός τύπου που με δικό του γκολ με την Βραζιλία, έστειλε την Κροατία σε ημιτελικό Μουντιάλ.

Και τώρα; Και τώρα τι; Ο ΠΑΟΚ έχει πια ένα ολόκληρο βουνό να ανέβει στον επαναληπτικό της Πέμπτης. Στην πραγματικότητα, καλείται να κάνει κάτι, που δεν έχει πετύχει ποτέ στην ευρωπαϊκή του ιστορία! Να ανατρέψει σε επαναληπτικό στην Τούμπα, ήττα με τουλάχιστον δύο γκολ διαφοράς στο πρώτο παιχνίδι.

Μία τέτοια συνθήκη δημιουργήθηκε 11 φορές στην ευρωπαϊκή ιστορία του. Και στις 11, ο Δικέφαλος αποκλείστηκε. Το πιο ακραίο; Μόλις σε τρεις από αυτούς τους επαναληπτικούς, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κερδίσει, να πάρει έστω μία νίκη τιμής.

Μία από αυτές τις ρεβάνς, του έφερε πενταετή τιμωρία από την Ευρώπη, με τα αλήστου μνήμης επεισόδια στην αναμέτρηση με την Παρί Σεν Ζερμέν το 1992 που δεν τελείωσε ποτέ.

Μία από αυτές τις ρεβάνς έφερε τραυματικές μνήμες σε μία ολόκληρη γενιά, όταν το 1981 ο ΠΑΟΚ γύρισε από το 2-0 με το οποίο έχασε στην Φρανκφούρτη από την πανίσχυρη τότε Αϊντραχτ, με αποκλείστηκε στα πέναλτι!

Σε μία από αυτές τις ρεβάνς η μπάλα δεν έλεγε να μπει με τίποτα μέσα παρά το κολασμένο μονότερμα (0-0 με την Ρέιντζερς) και σε μία άλλη, τα γκολ έπεφταν σαν βροχή σε εκείνο το αλησμόνητα χορταστικό 4-4 με την λαμπερή Ατλέτικο Μαδρίτης.

Το αποτέλεσμα όμως δεν αλλάζει: 0 στα 11! Σκληρό, αλλά αληθές. Σε μία τέτοια συνθήκη έχει μπλέξει τώρα πια ο ΠΑΟΚ, απέναντι σε έναν αντίπαλο ψημένο στην Ευρώπη, έναν αντίπαλο που δεν του έδωσε τίποτα στο πρώτο παιχνίδι.

ΟΙ 11 ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΕΣ ΑΠΟΠΕΙΡΕΣ ΑΝΑΤΡΟΠΗΣ
ΕΤΟΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΠΡΩΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΡΕΒΑΝΣ
1970 Κύπελλο Εκθέσεων Ντινάμο Βουκουρεστίου - ΠΑΟΚ 5-0 1-0
1973 Κύπελλο Κυπελλούχων Μίλαν - ΠΑΟΚ 3-0 2-2
1976 Κύπελλο Πρωταθλητριών Ντινάμο Κιέβου - ΠΑΟΚ 4-0 0-2
1977 Κύπελλο Κυπελλούχων Βέιλε - ΠΑΟΚ 3-0 2-1
1981 Κύπελλο Κυπελλούχων Αϊντραχτ Φρανκφούρτης - ΠΑΟΚ 2-0 2-0 (4-5 στα πέναλτι)
1985 Κύπελλο Πρωταθλητριών Βερόνα - ΠΑΟΚ 3-1 1-2
1992 Κύπελλο ΟΥΕΦΑ Παρί Σεν Ζερμέν - ΠΑΟΚ 2-0 0-3 (λόγω διακοπής)
1997 Κύπελλο ΟΥΕΦΑ Ατλέτικο Μαδρίτης - ΠΑΟΚ 5-2 4-4
1999 Κύπελλο ΟΥΕΦΑ Ρέιντζερς - ΠΑΟΚ 2-0 0-0
2000 Κύπελλο ΟΥΕΦΑ Αϊντχόφεν - ΠΑΟΚ 3-0 0-1
2022 Conference League Λέφσκι Σόφιας - ΠΑΟΚ 2-0 1-1

Υπάρχει κάπου που μπορεί να ποντάρει ο ΠΑΟΚ εκτός από την αποδεδειγμένη φετινή του ποιότητα; Υπάρχει. Αυτή τη φορά δεν υπάρχει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ, που έκοβε τα πόδια όσων είχαν να ανατρέψουν ένα «καθαρό» 2-0. Ακόμα κι αν σκοράρουν σε κάποια στιγμή οι Κροάτες, θα ψάχνει μία νίκη με δύο γκολ διαφορά για να στείλει το παιχνίδι σε παράταση, στην οικονομία ενός επαναληπτικού δεν είναι καθόλου μικρή υπόθεση.

Κι έπειτα είναι και κάτι άλλο. Οι Κροάτες έχουν αποτύχει να υπερασπιστούν νίκη με δύο γκολ στο πρώτο παιχνίδι. Όχι, παλιά. Φέτος! Η μνήμη είναι πρόσφατη. Λίγο μετά τον αποκλεισμό της από την ΑΕΚ, η Ντινάμο Ζάγκρεμπ «υποβιβάζεται» στα πλέι-οφ του Europa League, όπου την περιμένει η Σπάρτα Πράγας.

Το 3-1 του «Μάξιμιρ» μοιάζει με υποθήκη πρόκρισης, ωστόσο οι Τσέχοι από το 24ο λεπτό προηγούνται με 2-0 στον επαναληπτικό της Πράγας. Ένα γκολ του Μπατούρινα στο 71ο λεπτό κάνει το 3-1 και φαίνεται να οδηγεί τον επαναληπτικό σε παράταση, όμως στο 87ο λεπτό ο Ολατούνζι δίνει την μεγάλη πρόκριση στην Σπάρτα Πράγας και στέλνει τους Κροάτες στους ομίλους του Conference League, με την γνωστή συνέχεια.

Η μία ανάγνωση λέει πως «έχουν γνώση οι φύλακες», τώρα θα έρθουν υποψιασμένοι στην Τούμπα. Η άλλη λέει ότι στην συλλογική μνήμη αυτού του γκρουπ υπάρχει ο αδιόρατος φόβος «μήπως την ξαναπατήσουμε με τον ίδιο τρόπο».

Αν ο ΠΑΟΚ εμφανιστεί το ίδιο ληθαργικός με το Ζάγκρεμπ δεν έχει καμία τύχη. Αν θέλει να γράψει ιστορία, θα χρειαστεί ένα σχεδόν τέλειο ματς, ουσίας, αποτελεσματικότητας, ουσίας...

* Αν το ψάξει κανείς ακόμα πιο βαθιά, ο ΠΑΟΚ έχει ηττηθεί στην ευρωπαϊκή του ιστορία 21 φορές σε πρώτο παιχνίδι εκτός έδρας σε νοκ-άουτ ζευγάρια. Από αυτές, μόλις στις 6 πανηγύρισε πρόκριση με ανατροπή στην Τούμπα (Ουντινέζε, Λεϊσόες, Ζίμπρου, Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ, Μποέμιανς, Μίντιλαντ) συμπτωματικά σε όλες είχε ηττηθεί με ένα γκολ διαφοράς στο πρώτο παιχνίδι εκτός έδρας, υπάρχουν και τέσσερις ακόμα αποκλεισμοί μετά από ήττες στο γκολ εκτός έδρας στο πρώτο παιχνίδι (Νάπολι, Σλόβαν Μπρατισλάβας, Κράσνονταρ, Μαρσέιγ).