Τη νίκη με ανατροπή πανηγύρισε η Σίτι, με σκορ 3-1, στο ντέρμπι του Μάντσεστερ κόντρα στην Γιουνάιτεντ και παρέμεινε σε απόσταση αναπνοής πίσω από την Λίβερπουλ, με την οποία θ΄αναμετρηθεί την επόμενη Κυριακή στη «μάχη» της πρωτιάς στην Premier League.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους «πολίτες» να έχουν την κατοχή και να ψάχνουν να βρουν το τρόπο για να παραβιάσουν την εστία του Ονάνα. Ωστόσο, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ, στο 8ο λεπτό, χάρης σε ένα εκπληκτικό τέρμα του Μάρκους Ράσφορντ, ο οποίος εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή χωρίς ν' αφήσει περιθώρια αντίδρασης στον Έντερσον.

Το γκολ αυτό ανάγκασε την Σίτι ν' ανεβάσει την πίεσή της προς τα καρέ των «κόκκινων διάβολων», γεγονός που πήγε να την... πληγώσει καθώς μετά από λάθος του Ρούμπεν Ντίας ο Ράσφορντ έφυγε μόνος του, αλλά ένα κακό κοντρόλ από τον Άγγλο έδωσε την ευκαιρία στον Γουόκερ να κόψει την επίθεση του νεαρού επιθετικού.

Η Σίτι πραγματοποίησε πολλές... επισκέψεις στην περιοχή της Γιουνάιτεντ με τους Φόντεν και Ρόντρι να βλέπουν τα σουτ του να αποκρούονται από τον Ονάνα. Αποκορύφωμα στις χαμένες ευκαιρίες της Σίτι είναι η ευκαιρία στο 45ο λεπτό, όταν ο Χάαλαντ προ κενής εστίας έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Η Γιουνάιτεντ ξεκίνησε με το προβάδισμα στο δεύτερο ημίχρονο, με την Σίτι να πιέζει κι άλλο ψάχνοντας την ισοφάριση. Τέσσερα λεπτά πριν την συμπλήρωση μίας ώρας στο ματς, ο Φιλ Φόντεν με πολύ ωραίο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του πολύ καλού Ονάνα, φέρνοντας στα ίσα το ντέρμπι (1-1).

Μετά την ισοφάριση οι ρόλοι δεν άλλαξαν με τους «πολίτες» να έχουν τον πρώτο λόγο στην αναμέτρηση. Η Γιουνάιτεντ αμυνόταν πολύ καλά απομακρύνοντας κάθε προσπάθεια της Σίτι για γκολ. Βέβαια, στο 80ο λεπτό οι παίκτες του Γκουαρντιόλα συνεργάστηκαν πολύ ωραία, με τον Φόντεν να είναι ο τελικός αποδέκτης της μπάλας και με πλασέ να ανατρέπει το σκορ για την Σίτι (2-1).

Μέχρι το τέλος της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι έκαναν διαχείριση του προβαδίσματός του. Ένα λάθος του Άμραμπατ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όμως, έδωσε τη δυνατότητα στην Σίτι και τον Χάαλαντ να πουν το «game over» στην αναμέτρηση για το τελικό 3-1.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ, Ντίας, Άκε, Ρόδρι, Στόουνς, Σίλβα, Ντε Μπρόινε, Φόντεν (90+2' Μπομπ), Ντόκου (59' Άλβαρες), Χάαλαντ

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ: Ονανά, Νταλότ, Βαράν, Έβανς (69' Καμπουαλά), Λίντελεφ, Μέινου (82' Αμραμπάτ), Καζεμίρο, Μακτόμινεϊ, Φερνάντες, Γκαρνάτσο (82' Φόρσον), Ράσφορντ (75' Άντονι)

Μάντσεστερ Σίτι - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-1