Πέμπτη σερί νίκη για την Άρσεναλ. Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα ξεπέρασε το κακό φεγγάρι των Χριστουγέννων και έφτασε τις πέντε σερί νίκες στην Premier League.

Με το... καλημέρα στην αναμέτρηση ο Έντεγκαρντ με σουτάρα έξω από την περιοχή (4') νίκησε τον Τράφορντ, για το 1-0, ενώ ο Σακά με πέναλτι λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου (41') διαμόρφωσε το 2-0, με τους κανονιέρηδες να έχουν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης.

Το δεύτερο μέρος άρχισε όπως και το πρώτο με τον Έντεγκαρντ να γίνεται δημιουργός και τον Σακά να πετυχαίνει το δεύτερο τέρμα του (47') και τρίτο της Άρσεναλ. Μάλιστα μέσα σε 12' οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 5-0, με τους Τροσάρ και Χάβερτζ να σκοράρουν στο 66ο και 78ο λεπτό αντίστοιχα για το τελικό 5-0.

Νίκη «ανάσα» για τη Νότιγχαμ. Η Νότιγχαμ Φόρεστ βρήκε σε κακό φεγγάρι την Γουέστ Χαμ και πήρε σπουδαία νίκη «ανάσα» για την παραμονή της στην Premier League.

Ο Αβονίγι έδωσε προβάδισμα στην Φόρεστ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με ωραίο πλασέ (45+5'), ενώ στα τελευταία λεπτά του ματς ο Χάντσον Οντόι διαμόρφωσε το τελικό 2-0, με την ομάδα του Λονδίνου να παίζει με 10 από το 71' και να καταγράφει τρίτη σερί ήττα.

'Ετσι με παιχνίδι περισσότερο από την Έβερτον η Νότιγχαμ είναι στο +5 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Στα άλλα παιχνίδια η Γουλβς πήρε σπουδαία νίκη μέσα στην έδρα της Τότεναμ με 2-1 με τον Γκόμεζ να... εκτελεί την ομάδα του Ποστέκογλου στο 42ο και 63ο λεπτό, ενώ νωρίτερα είχε ισοφαρίσει  ο Κουλουσέφσκι.

Ενώ στον αγγλικό Βορρά, η Νιουκάστλ έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στην Μπόρνμουθ που προηγήθηκε δύο φορές με τους Σολάνκε (51') και Σεμενίο (69'), όμως η ομάδα του Έντι Χάου στο 92ο λεπτό πήρε τον βαθμό με σκόρερ τον Ρίτσι.