Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 0-1, ισοφαρίστηκε στο τέλος του ημιχρόνου και στην επανάληψη είδε τον ΟΦΗ να χάνει σωρηδόν ευκαιρίες χωρίς να αντιδράσει και το ποδόσφαιρο δικαίωσε τις Κρητικές που πήραν αυτό το οποίο δικαιούνταν στο 78 με ανατροπή χάρη σε έναν καταπληκτικό συνδυασμό της Μπριάνα με την πρώτη σκόρερ και τελικό αποδέκτη Ριμπάνσκα απέναντι σε τέσσερις παίκτριες του Παναθηναϊκού.

Ο ΟΦΗ ήταν κυρίαρχος σε όλη τη διάρκεια του ματς, ο Παναθηναϊκός στην πρώτη καλή φάση που δημιούργησε κατάφερε να πάρει το προβάδισμα κόντρα στη ροή του αγώνα, αλλά οι γηπεδούχες δεν τα παράτησαν, ισοφάρισε κι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-1.

Στο δεύτερο μέρος ο ΟΦΗ μπήκε και πάλι πολύ δυνατά, πίεσε, δημιούργησε ευκαιρίες και κατάφερε να πάρει τη νίκη χάρη στο γκολ της Σλοβάκας επιθετικού, η οποία είναι έφθασε τα 16 γκολ κι οδηγεί την κούρσα των κορυφαίων σκόρερ του πρωταθλήματος.

Μετά από αυτή την ήττα του Παναθηναϊκού το πρωτάθλημα πλέον δε γίνεται να χαθεί από τον ΠΑΟΚ, ο οποίος μπορεί να στείλει τη διαφορά στο +11 και να σηκώσει και τη φετινή κούπα.

Νίκη με ανατροπή του ανώτερου ΟΦΗ επί του Παναθηναϊκού και… οριστικά πρωταθλητής ο ΠΑΟΚ! (vid)