Οι Βάσκοι αφού απορρόφησαν την αρχική επιθετικότητα της Ατλέτικο, άρχισαν δειλά δειλά να βγαίνουν στην επίθεση και στο 25ο λεπτό, ο Ρεϊνίλντο ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Πράδος με τον διαιτητή να δείχνει το σημείο του πέναλτι.

Ο Μπερενγκέρ ανέλαβε την εκτέλεση, έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Γιαν Όμπλακ και έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε, με το 0-1 να μένει μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Ατλέτικο Μαδρίτης πίεσε ασφυκτικά του Βάσκους, όμως ο Αγκιρεθαμπάλα είχε κατεβάσει ρολά, κρατώντας το μηδέν στην εστία του με εκπληκτικές επεμβάσεις.

Το φινάλε του αγώνα εξελίχθηκε σε θρίλερ αφού στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μοράτα ανατράπηκε μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή να δείχνει το σημείο του πέναλτι, περιμένοντας και την επιβεβαίωση του VAR.

Μετά από εξέταση της φάσης, ωστόσο διαπιστώθηκε ότι ο Μοράτα ήταν σε θέση οφσάιντ, με τον διαιτητή να παίρνει πίσω την απόφαση για πέναλτι, δίνοντας έτσι το... φιλί της ζωής στην Μπιλμπάο.