• 50 Θυμιάνης (πέν.)
  • 59 Δεληγιαννίδης
  • 45+2 Ασεχνούν
  • 90+3 Γκαρσία (πέν.)

Ήταν ένα ματς για να χωριστούν οι ζωντανοί από τους πεθαμένους. Ή έστω μελλοθάνατους. Ή έστω που κινδυνεύουν με θάνατο. Από τα ματς που δίνουν έξι βαθμούς. Μόνο που, εντέλει, έδωσε από ένα. Ο Πανσερραϊκός δεν κατάφερε να κρατήσει το υπέρ του 2-1 μέχρι το φινάλε, ο Βόλος βρήκε πέναλτι-γκολ στις καθυστερήσεις και έμεινε αήττητος φέτος κόντρα στην ομάδα των Σερρών, ο Κωνσταντίνος Ανδριανός πέρασε πολύτιμο χρόνο στο on field review, έληξε το ματς νωρίτερα από τις έξτρα καθυστερήσεις και παρά τα αρκετά… ισπανικά που ακούστηκαν στο γήπεδο, όλα εντέλει έληξαν ήρεμα.

Κόντρα… άνεμος!

Ήταν ένα ημίχρονο γεμάτο πεντάλεπτα. Δύο άξιζαν και τα υπόλοιπα, απλά είχαν ρόλου κομπάρσου στο πρώτο 45λεπτο. Το ξεκίνημα του ματς, και κυρίως το διάστημα από το πέμπτο ως το δέκατο λεπτό του αγώνα, ήταν εκείνο στο οποίο ο Πανσερραϊκός έμοιαζε ένα κλικ μακριά από το γκολ. Ξεκίνησε καλύτερα στο ματς, ήταν πιο επιθετικός και έχασε δύο ευκαιρίες μέσα σε δέκα λεπτά. Στο 6’, ο Ασλανίδης με εκπληκτικό τάκλιν σταμάτησε τον Στάικο πριν στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και δύο λεπτά αργότερα κεφαλιά του Τομάς μπλόκαρε ο Κόβατς.

Μετά το δεκάλεπτο, το ματς έσβησε. Ο Πανσερραϊκός συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να ψάχνει τη φάση για να προηγηθεί και ο Βόλος έμοιαζε απλά να υπάρχει στο γήπεδο. Χωρίς διάθεση, χωρίς ενέργεια, χωρίς τελική στο ματς, κέρδισε πέναλτι! Κατά λάθος και χωρίς καν να είναι απειλητικός, στο 39’ η μπάλα βρήκε πρώτα στο στήθος του Θυμιάνη και ακολούθως στο χέρι του, ο Κωνσταντίνος Ανδριανός έδειξε την άσπρη βούλα, ο Ζαμπάλας στο var τον κάλεσε να το… ξανασκεφτεί και αφού το σκέφτηκε και το είδε, παραδέχτηκε στον αμυντικό του Πανσερραϊκού «είχες δίκιο, βρίσκει πρώτα σώμα». Έτσι, το πέναλτι δε δόθηκε, ωστόσο η ουσία έμεινε η ίδια.

Σχεδόν. Ποια είναι αυτή; Ότι ο Βόλος χωρίς φάση στο ματς θα πήγαινε με το σκορ 0-1 στα αποδυτήρια, λες και ήταν πεπρωμένο. Σε μια γρήγορη αντεπίθεση, τη μοναδική του στο πρώτο ημίχρονο, ο Γιασίν Αμίν Ασεχνούν εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Γκαρσία και με ωραίο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Κόντρα στη ροή του αγώνα, ακόμα και στη ροή του… αέρα, οι φιλοξενούμενοι πήγαν με προβάδισμα στα αποδυτήρια για τρεις βαθμούς που θα μπορούσαν να του αλλάξουν τη σεζόν.

Μόνο που δεν είναι όλα τα πράγματα τυχαία στη ζωή και συνήθως δεν είναι η βαθμολογική θέση μιας ομάδας. Ούτε οι πέντε συνεχόμενες ήττες. Ο Πανσερραϊκός μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, βασικά μπήκε ακριβώς όπως στο πρώτο και μέσα σε δεκαπέντε λεπτά είχε γυρίσει το ματς. Ένα μάλλον αυστηρό πέναλτι, έφερε το 1-1 στο 50’ οκτώ λεπτά αργότερα ολοκληρώθηκε η ανατροπή. Σε ένα σπάνιο γκολ, με μια ρετρό κεφαλιά ψαράκι, ο Παναγιώτης Δεληγιαννίδης εκμεταλλεύτηκε την εκπληκτική σέντρα του Στάικου και πέτυχε το τρίτο του φετινό γκολ!

2-1, τριάντα λεπτά συν τις καθυστερήσεις στο ρολόι και τι να περιμένουμε; Ο Πανσερραϊκός θα έψαχνε το γκολ που θα «κλείδωνε» το ματς και ο Βόλος ήθελε να βρει την ισοφάριση. Παραλίγο και θα το κατάφερνε στο 77’ με τον Μωραΐτη να βγαίνει απέναντι στον Χοβάν, αλλά τον γκολκίπερ των «λιονταριών» να αποκρούει με τα πόδια και ήταν ξεκάθαρο ότι θα μπαίναμε σε ένα τελευταίο δεκάλεπτο-θρίλερ. Αυτό ακριβώς έγινε, μόνο που το θρίλερ ήρθε μετά το 90’. Ένα μάλλον άτσαλο μαρκάρισμα του Οικονόμου πάνω στον Μύγα στις καθυστερήσεις διέφυγε (ω, τι σοκ) της προσοχής του Κωνσταντίνου Ανδριανού, ο οποίος φάνηκε λίγος για ματς τέτοιας έντασης και κρισιμότητας, το VAR τον κάλεσε να το δει, αποφάσισε – σωστά – πέναλτι και ο Βόλος είχε τη χρυσή ευκαιρία να πάρει ένα βαθμό που τόσο χρειαζόταν και που έμοιαζε χαμένος.

Ο Γκαρσία εκτέλεσε εύστοχα, στο γήπεδο είχαμε έναν μικρό ισπανικό εμφύλιο, τα ανοικτά μικρόφωνα πρόσφεραν ταχύρρυθμα μαθήματα ξένων γλωσσών, υποδείχθηκαν καθυστερήσεις επί των καθυστερήσεων, δεν κρατήθηκαν μη τυχόν και μας βρει άλλο κακό, και στο φινάλε το 2-2 έφερε ειρήνη και ηρεμία.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Πάμπλο Γκαρσία): Χόβαν, Θυμιάνης, Μπέργκστρεμ, Διαμαντής (90’ Γκοτζαμανίδης), Δεληγιαννίδης, Στάικος, Μορέιρα, Τομάς (86’ Μούργος), Ουάρντα (90’ Πεταυράκης), Ντανκερλούι (46’ Άλεκσιτς), Μπετανκόρ (77’ Οικονόμου).

ΒΟΛΟΣ (Άνχελ Λόπες): Κόβατς, Μύγας, Ασλανίδης (62’ Μωραΐτης), Καλογερόπουλος, Κίτσος (46’ Κόμπα), Τσοκάνης (Ντέλετιτς), Σιέλης (62’ Ράσιτς), Γκλάβτσιτς, Άλχο, Ασεχνούν, Γκαρσία.