Aναλυτικά η κριτική της απόδοσης των «ασπρόμαυρων» από την πεντάρα κόντρα στους Θεσσαλούς:

Kοτάρσκι

Θεατής σχεδόν καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα, βοήθησε στο χτίσιμο επιθέσεων με τις πάσες και τις μπαλιές του. Δεν κατάφερε ν' αποσοβήσει την εκτέλεση του Ντέλετιτς.

Σάστρε

Κράτησε τη θέση του αμυντικά, παρά τις δυσκολίες που του έβαλε ο ποιοτικός Ντέλετιτς.

Κεντζιόρα

Έβγαλε τη μπαλιά από την οποία προήλθε το γκολ του Ντεσπόντοφ, είχε καλή αμυντική παρουσία πλην της φάσης που δεν σταμάτησε τον Γκλάβσιτς πριν γυρίσει στον Ντέλετιτς για το τέρμα του Βόλου.

Μιχαηλίδης

Έπαιξε βασικός ξανά μετά το παιχνίδι κυπέλλου με τον Πανσερραϊκό, βοήθησε επιθετικά στο χτίσιμο επιθέσεων με το καλό πόδι που διαθέτει. Αμυντικά έπαιξε πιο προσεκτικά μετά την κίτρινη κάρτα που δέχθηκε στο πρώτο ημίχρονο λίγο πριν το ημίωρο.

Μπάμπα

Αρκετά τρεξίματα από τ' αριστερά, βοήθησε αρκετά επιθετικά ενώ δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από τους επιτιθέμενους της ομάδας του Άνχελ Λόπεθ.

Μεϊτέ (90')

Είχε κάποια λάθη αλλά και χαμένες μονομαχίες στο πρώτο ημίχρονο, ανέβασε την απόδοσή του στο δεύτερο.

Οζντόεφ (76')

Καλή εμφάνιση από τον Ρώσο χαφ, είχε μία σημαντική ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο να βρει δίχτυα και αυτός με τον Κόστιτς να του βάζει «στοπ».

Ντεσπόντοφ (68')

Σκόραρε δις μετά από πέντε ματς, από τα πόδια του ξεκίνησε και το δεύτερο τέρμα των «ασπρόμαυρων» με τον ίδιο να είναι ο κορυφαίος του ματς.

Τάισον

Ορεξάτος και σήμερα ο Βραζιλιάνος μεσοεπιθετικός, έξυπνες κινήσεις δημιουργώντας τις προϋποθέσεις για τους συμπαίκτες του στα πρώτα «ασπρόμαυρα» γκολ. Επέμεινε και δικαιώθηκε βρίσκοντας και αυτός τον δρόμο προς τα δίχτυα (σ.σ για το 1-4) δίνοντας την ασίστ για το τελευταίο τέρμα δια ποδός Τζίμα.

Μουργκ (68')

Βρήκε δίχτυα μετά από πέντε παιχνίδια, είναι ο πρώτος σκόρερ των Θεσσαλονικέων με οκτώ γκολ δικαιώνοντας σε ένα ακόμη παιχνίδι τον Λουτσέσκου για τη στήριξή του.

Μπράντον (75')

Κινητικός ως συνήθως ο Ισπανός φορ, έβαλε δύσκολα στην άμυνα των γηπεδούχων έχοντας μάλιστα και δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο

*Ζίβκοβιτς, Μάρκος Αντόνιο, Tζίμας, Σβαμπ και Τσιγγάρας πήραν τις θέσεις των Ντεσπόντοφ, Μουργκ, Μπράντον, Οζντόεφ και Μεϊτέ. Οι αλλαγές βοήθησαν τον ΠΑΟΚ στο να παραμείνει επιθετικός ψάχνοντας και άλλα τέρματα στο παιχνίδι με τον Σέρβο μάλιστα να δίνει και την ασίστ στον Τάισον για το τέταρτο γκολ ενώ ο Τζίμας υπέγραψε το «ασπρόμαυρο» πενταρέ.

Η κριτική του ΠΑΟΚ: Τρένο και στον Βόλο με... μηχανοδηγό τον Ντεσπόντοφ