Ο Φώτης Ιωαννίδης στο δεύτερο ημίχρονο πέτυχε με ωραία κεφαλιά την ισοφάριση και στις καθυστερήσεις έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 2-1 και ο Παναθηναϊκός να πάρει ένα σαφές προβάδισμα για πρόκριση στην επόμενη φάση.

Αυτό το 1-1 σίγουρα δεν είναι αυτό, που ήθελε ο Παναθηναϊκός, αλλά με την εικόνα, που είχε στο πρώτο ημίχρονο, έλεγες ότι δύσκολα θα κάνει την ανατροπή από το 0-1.

Ο Παναθηναϊκός του πρώτου ημιχρόνου ήταν πολύ κακός και έκανε μία από τις χειρότερες εμφανίσεις του τη φετινή σεζόν. Οι παίκτες του έμοιαζαν χαμένοι και ήταν ο ένας χειρότερος από τον άλλον. Ο Μπερνάρ ήταν σαν να μην έπαιζε, ο Αϊτόρ έκανε ημιτελείς προσπάθειες, ο Ιωαννίδης πάλευε, αλλά έμοιαζε μόνος του και ο Ρούμπεν έκανε ένα από τα χειρότερά του παιχνίδια στην ομάδα.

Με αυτή την εικόνα ο Παναθηναϊκός δεν έπαθε μεγάλη ζημιά στο πρώτο ημίχρονο, αφού ο Ολυμπιακός ήταν το ίδιο κακός και έπαιζε πολύ κλειστά μπροστά στην άμυνα, για να αποφύγει το γκολ και με αντεπιθέσεις. Τελικά σε ένα κόρνερ και από ένα λάθος του Τσέριν ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με τον Αλεξανδρόπουλο και μετά και με την εικόνα, που είχε η ομάδα φάνηκε, ότι είχε ένα βουνό να ανέβει.

Ο Τερίμ τότε έκανε παρεμβάσεις σημαντικές στο ημίχρονο και στην διάρκεια του δευτέρου. Εβγαλε τους κακούς Αϊτόρ, Μπερνάρ και έβαλε στο παιχνίδι τον Σπόραρ κοντά στον Ιωαννίδη και τον Βέρμπιτς, ενώ στο 37 είχε μπει και ο Μαντσίνι αντί του τραυματία Τζούρισιτς. Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και τα έπαιξε όλα για όλα.

Η μπάλα κυκλοφόρησε καλύτερα και αφού ο Βέρμπιτς είχε δύο καλές στιγμές το 1-1 ήρθε με κεφαλιά του Ιωαννίδη από κόρνερ του Μαντσίνι. Ο Τερίμ έκανε και άλλη μία αλλαγή, που σε όλους μας έκανε εντύπωση, αλλά του βγήκε . Εξω ο κακός Πέρεθ και μέσα ο Βαγιαννίδης, που έπαιξε δεξί μπακ, με τον Κώτσιρα να παίζει στο έξι δίπλα στον Τσέριν.

Ο Κώτσιρας σε αυτή την θέση ήταν εξαιρετικός και ανασταλτικά και δημιουργικά και ο Παναθηναϊκός στις καθυστερήσεις άγγιξε το 2-1. Η ευκαιρία του αγώνα ήταν του Ιωαννίδη, που μέσα από την περιοχή δεν έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα, ενώ αμέσως μετά ο Βέρμπιτς πλάσαρε και ο Πασχαλάκης απέκρουσε.

Με αυτό τον πολύ κακό Ολυμπιακό είναι αποτυχία, που ο Παναθηναϊκός δεν νίκησε. Αλλά η αλήθεια είναι ότι όταν είσαι τόσο κακός σε ένα ημίχρονο δύσκολα κερδίζεις ντέρμπι. Η πρόκριση είναι ανοιχτή και ο Παναθηναϊκός μπορεί να πάει να την πάρει μέσα στο Φάληρο, αρκεί να παίξει όπως στο δεύτερο ημίχρονο.

Εκεί, όμως, θα έχει ανάγκη να είναι σε καλή ημέρα οι μεσοεπιθετικοί του. Σπουδαίο παιχνίδι έκανε ο Αράο, αποκάλυψη ήταν ο Κώτσιρας σαν κεντρικό χαφ και ο Ιωαννίδης πάλι ήταν η μεγάλη απειλή στην επίθεση. Ανασταλτικά ο Παναθηναϊκός πήρε πολύ καλό βαθμό, αλλά επιθετικά δεν μπόρεσε να κάνει πολλά πράγματα αντιμετωπίζοντας μία ομάδα, που έπαιξε πολύ κλειστά.

Ο Τερίμ τώρα μαθαίνει την ομάδα και τους παίκτες, αλλά για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι του πιστώνεται η παρέμβαση από τον πάγκο και οι αλλαγές του.

*Σε κάθε σφύριγμα ο πάγκος του Ολυμπιακού πεταγόταν, ενώ ο διαιτητής έχει χαρίσει κάρτες στον Εσσε, στον Ντόι, στον Μασούρα και στον Ρέστο πριν πάρει την πρώτη κίτρινη. Είπαμε στο 50-50 δεν την παλεύουν και έχουν ξεσηκώσει τον κόσμο. Στη συνέντευξη Τύπου ο κ Κούγιας ξέχασε το μεσημέρι να πει ότι τα τηλέφωνα πρέπει να ανοίξουν από το 1996 και όχι από το 2014. Επίσης με αυτά, που ακούσαμε παραλίγο να πιστέψουμε ότι ο Παναθηναϊκός, η ΑΕΚ, ο ΠΑΟΚ ήταν οι ευνοημένες ομάδες του συστήματος για 25 χρόνια και ο Ολυμπιακός με τα τόσα πρωταθλήματα ο μόνος αδικημένος.

*Αυτή την πρόκριση πρέπει να την πάρετε για τον κόσμο του Παναθηναϊκού και για να τελειώσετε μία και καλή τον Ολυμπιακό.

*Τώρα το βάρος στο ντέρμπι της Κυριακής με την ΑΕΚ. Τα «αν παίξουμε έτσι δεν έχουμε καμία τύχη» δεν ισχύουν, διότι κάθε ντέρμπι είναι διαφορετικό.

Ο Ιωαννίδης και ο Τερίμ πήγαν να το γυρίσουν, ο Παναθηναϊκός του δευτέρου ημιχρόνου μπορεί την πρόκριση στο Φάληρο!