Ήταν 18 Δεκεμβρίου του 2022 όταν η Αργεντινή «λύγιζε» στα πέναλτι την Γαλλία, πανηγυρίζοντας την κατάκτηση του Mundial στα γήπεδα του Κατάρ, με την «Αλμπισελέστε» έκτοτε να τρέχει ένα εντυπωσιακό σερί οκτώ συνεχόμενων νικών!

Όλα τα σερί όμως κάποτε σπάνε, με την εκπληκτική Ουρουγουάη να δίνει ένα μάθημα στους Παγκόσμιους Πρωταθλητές, επικρατώντας με 0-2 στο κατάμεστο Μπομπονέρα, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των προκριματικών του Mundial 2026 για την ζώνη της Λατινικής Αμερικής.

Έχοντας τον Λιονέλ Μέσι στην βασική της σύνθεση η Αργεντινή είχε τον έλεγχο και την κυκλοφορία της μπάλας, όμως οι Ουρουγουανοί αμύνονταν σωστά τακτικά και λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου άνοιξαν το σκορ με τον Ρόλαντ Αραούχο στο 41' να στέλνει την μπάλα στο βάθος της εστίας του Μαρτίνες.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Αργεντινή πίεσε για το γκολ της ισοφάρισης, έχασε κάποιες καλές ευκαιρίες με Μέσι και Ντι Μαρία, όμως στο 87ο λεπτό ο Ντε Λα Κρουζ έβγαλε εκπληκτική κάθετη στον Ντάργουιν Νούνιες, με τον επιθετικό της Λίβερπουλ να σημαδεύει σωστά γράφοντας το 0-2 για την Ουρουγουάη!

Η τρομερή Ουρουγουάη έβαλε τέλος στο αήττητο σερί της Αργεντινής!