Ο ΠΑΟΚ Morris παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Νίχαους, Δοϊρανλή, Γκούνη, Αχμέντοβα, Γιαννακά, Χαλατσογιάννη, Στράντζαλη, Βαρδαλή, Καλέση, Ακίντα και Χέλμβαλλ.

Ο Δικέφαλος ήταν καταιγιστικός από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, κυκλοφορώντας εξαιρετικά την μπάλα και πρεσάροντας σε όλο το γήπεδο.

Το πρώτο γκολ δεν άργησε, με την Έμιλι Χέλμβαλλ να περνάει την Μπούρτιν σε τετ-α-τετ, γράφοντας σε κενή εστία στο 7ο λεπτό το 1-0. Συνεχίζοντας σε υψηλό τέμπο, ο ΠΑΟΚ Morris απείλησε στο 21ο λεπτό με την Ακίντα να εκτελεί ψηλά από την μεγάλη περιοχή. Ένα λεπτό αργότερα, η Χέλμβαλλ εκμεταλλεύτηκε την υψηλή ζώνη άμυνας της Ρασίνγκ, έφυγε σε τετ-α-τετ, πλασάροντας ιδανικά για το 2-0.

Το... σόου της Σουηδής επιθετικού δεν σταμάτησε όμως στα δύο τέρματα. Η Χέλμβαλλ συνέχισε με... σπασμένα τα φρένα, μετατρέποντας τον εαυτό της σε πραγματικό εφιάλτη για την άμυνα της Ρασίνγκ. Με γκολ στο 31ο και 41ο λεπτό, η Σουηδή επιθετικός πέτυχε «καρέ» τερμάτων, διαμορφώνοντας το 4-0, το οποίο ήταν και τελικό σκορ για το πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ Morris είχε την κατοχή στα πόδια του, κυκλοφορώντας την μπάλα με ασφάλεια, θέλοντας να διαχειριστεί το αποτέλεσμα που δημιούργησε στο πρώτο μέρος. Στο 52ο λεπτό, ο Θαλής Θεοδωρίδης προχώρησε σε διπλή αλλαγή, περνώντας στο παιχνίδι τις Μήτκου και Παπαδοπούλου, στις θέσεις των Στράντζαλη και Ακίντα, αντίστοιχα.

Στο 69ο λεπτό, η Ρασίνγκ μείωσε με απευθείας εκτέλεση φάουλ της Εστέβεζ σε 4-1, ωστόσο η χαρά των τυπικά φιλοξενούμενων δεν κράτησε πολύ.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, 70', η Βαρδαλή έκλεψε την μπάλα λίγο πιο μπροστά από το κέντρο, και με αριστουργηματική λόμπα διαμόρφωσε το 5-1.

Το... κερασάκι στην τούρτα έβαλε η Αντιγόνη Παπαδοπούλου με εξαιρετική κεφαλιά, διαμορφώνοντας το 6-1, το οποίο ήταν και τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Ο τελικός απέναντι στη Σεντ Πόλτεν από την Αυστρία, είναι προγραμματισμένος για το Σάββατο 9 Σεπτεμβρίου και ώρα 19:00.

ΠΑΟΚ Morris (Θαλής Θεοδωρίδης): Νίχαους, Δοϊρανλή, Γκούνη, Αχμέντοβα, Γιαννακά, Χαλατσογιάννη (83' Κατσάνου), Στράντζαλη (52' Μήτκου), Βαρδαλή (83' Γιοβάνη), Καλέση (72' Καλιεντζίδου), Ακίντα (52' Παπαδοπούλου), Χέλμβαλλ.

Women’s Champions League: Στα αστέρια… πάει ο ΠΑΟΚ με εκπληκτική Χέλμβαλλ!