• 66' Τριαντάφυλλος Τσάπρας
  • 27' Αμπντουλαγέ Νταμπό
  • 45+2' Πάουλο Βινίσιους
  • 87' Σταύρος Παναγιώτου

One man show από τον Τιάγκο Ντάντας στο γήπεδο της Τούμπας. Ο Πορτογάλος χαφ έβαλε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στο ματς απέναντι στον Λεβαδειακό, στην επιστροφή των ασπρόμαυρων στο σπίτι τους μετά τη σειρά των αγώνων με τον Παναθηναϊκό. Οι Βοιωτοί όμως έβαλαν δύσκολα στους Θεσσαλονικείς και πάλεψαν μέχρι τέλους για το... κάτι παραπάνω!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον ΠΑΟΚ που φρόντισαν από νωρίς να αναλάβουν τα ηνία του ματς. Ο Πορτογάλος χαφ έδειξε με το... καλημέρα ιδιαίτερα «ζεστός», προειδοποιώντας τους Βοιωτούς μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης μετά από σέντρα του Ράφα Σοάρες. Μετά το πρώτο «χτύπημα», ο Ντάντας «εκτέλεσε» με πλασέ στο 10' για το 1-0, μετουσιώνοντας σε γκολ μία ωραία προσπάθεια του Δικεφάλου από τα δεξιά που ξεκίνησε με κάθετη πάσα του Κάργα, την οποία υποδέχθηκε ο Νάρεϊ, γυρνώντας υπέροχα για τον 22χρονο χαφ.

Παρά την ψυχρολουσία, ο Λεβαδειακός βρήκε άμεσα απάντηση από το σημείο του πέναλτι. Στο 12' ο Λούα Λούα έφυγε στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ και βρέθηκε απέναντι από τον Κοτάρσκι, κερδίζοντας ένα ανύπαρκτο πέναλτι, γεγονός που προκάλεσε την «έκρηξη» του Δικεφάλου. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μουτίνιο, στήνοντας την μπάλα στα έντεκα βήματα, ωστόσο, προηγουμένως ο Φωτιάς έστειλε τον Διαμαντόπουλο στο VAR για να εξετάσει την επίμαχη φάση. Ο Έλληνας ρέφερι διατήρησε την αρχική του απόφαση και ο Μουτίνιο έγραψε το 1-1, παρά το γεγονός ότι ο πορτιέρε του Δικεφάλου έπεσε σωστά.

Στο μεσοδιάστημα φάνηκε πως το γρήγορο γκολ της ισοφάρισης των Βοιωτών και τα όσα προηγήθηκαν της επίμαχης φάσης «χάλασαν» εν μέρει το μυαλό του ΠΑΟΚ που προσπάθησε να ανασυνταχθεί άμεσα αλλά βρήκε απέναντί του μια ομάδα αρκετά σφιχτή στην άμυνά της, καλύπτοντας εξαιρετικά τους χώρους, έχοντας ψηλά την πρώτη γραμμή πίεσης γεγονός που δημιουργούσε πολλές δυσκολίες στη δημιουργία του Δικεφάλου.

Εν τέλει, ο ΠΑΟΚ έκλεισε το ημίχρονο όπως ακριβώς επιθυμούσε, βρίσκοντας ένα γκολ στις καθυστερήσεις του α΄μέρους με τον Τιάγκο Ντάντας να σκοράρει για πρώτη φορά στην καριέρα του δύο γκολ σε ένα παιχνίδι. Ο Ράφα Σοάρες σέντραρε από τα αριστερά, ο Βήχος δεν απομάκρυνε καλά και ο Πορτογάλος χαφ «κάρφωσε» τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Στογιάνοβιτς για το 2-1. Σκορ που οδήγησε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Πέντε λεπτά μετά την έναρξη του β΄μέρους, ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε να «τελειώσει» το ματς αλλά στο 50' πέταξε μία τρομερή ευκαιρία στα σκουπίδια, με τον Κωνσταντέλια να αστοχεί από θέση βολής! Ο ΠΑΟΚ μπήκε με διάθεση να... στριμώξει τον Λεβαδειακό, τον έκλεισε στο μισό γήπεδο, πιέζοντας ασφυκτικά τους φιλοξενούμενους. Τα σερί κόρνερ του Δικεφάλου έφεραν και αποτέλεσμα, στην τρίτη και φαρμακερή από τα δεξιά.

Στο 61' ο Νάρεϊ ανέλαβε την εκτέλεση, ο Κάργας έπιασε την πρώτη κεφαλιά και ο Κουλιεράκης, ερχόμενος ως τρέιλερ, «κάρφωσε» τη μπάλα στα δίχτυα του Στογιάνοβιτς για το 3-1, δίνοντας το σύνθημα στην Τούμπα. Και πάλι όμως, ο Λεβαδειακός, ορμώμενος από το ένστικτο της επιβίωσης, αρνιόταν να... παρατήσει το παιχνίδι και μπήκε εκ νέου στο κόλπο στο 66' με τον Τσάπρα.

Σε μία φάση κακής αντίδρασης του Δικεφάλου, με τον αμυντικό των Βοιωτών να σουτάρει και τη μπάλα να κοντράρει, ο Λεβαδειακός μείωσε σε 3-2, πετυχαίνοντας για δεύτερη φορά δύο τέρματα σε ένα ματς τη φετινή σεζόν, κάνοντας σαφές στους Θεσσαλονικείς πως το παιχνίδι είχε αρκετό δρόμο μπροστά του. Και μήνυμα εστάλη στο 78΄, ενεργοποιώντας και τον Γιάσμινκο Βέλιτς από τον πάγκο, ο οποίος φρόντισε να τονώσει επιθετικά την ομάδα του, στη λογική να τα παίξει όλα γι΄όλα.

Η μπίλια πέρασε στον πάγκο του ΠΑΟΚ, με τον Λουτσέσκου να απαντά με πινελιές σε κάθε γραμμή του, την ώρα που οι Θεσσαλονικείς έβγαζαν μία ανεξήγητη νευρικότητα στο φινάλε του ματς. Αίμα και άμμος στα τελευταία λεπτά, ΠΑΟΚ και Λεβαδειακός έμοιαζαν ικανοί για... ζημιά, στο 85' ο Γιερεμέγιεφ πλάσαρε κάτω από τα πόδια του Κάργα, αλλά ο Κοτάρσκι φώναξε παρών! Από το βολέ του Κροάτη, ο Ολιβέιρα «ξέφυγε» από τον Τζημόπουλο αλλά το πλασέ του πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Στογιάνοβιτς!

Τελικό αποτέλεσμα 3-2 στο γήπεδο της Τούμπας, με τον Λεβαδειακό να κρατά την αξιόμαχη -μέχρι το τέλος- προσπάθεια και τον ΠΑΟΚ να μετρά ένα ακόμη τρίποντο σε μία ημέρα που δεν έθελξε επιθετικά, δυσκολεύτηκε να βρει στόχο αλλά είδε και τον Διαμαντόπουλο να κρατά τους φιλοξενούμενους σε παλμό αγώνα, έχοντας αρκετά παράπονα.

Τρίποντο κομβικό για τον ΠΑΟΚ πριν από το ντέρμπι - φωτιά με τον Ολυμπιακό σε έξι ημέρες από σήμερα, στο γήπεδο της Τούμπας.