NOTTINGHAM FOREST F.C.
  • 19' Μάρκους Ράσφορντ
  • 22' Αντονί Μαρσιάλ
  • 87' Φρεντ

Ο Έρικ Τεν Χάαγκ παρέταξε την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με... αλχημεία στο κέντρο της άμυνας, αφού προτίμησε να τοποθετήσει τον Λουκ Σο ως στόπερ, αφήνοντας στον πάγκο τον Χάρι Μαγκουάιρ, με το... πείραμα να κρίνεται πετυχημένο για τον Ολλανδό τεχνικό, αφού οι «κόκκινοι διάβολοι» δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα.

H Γιουνάιτεντ είχε από το ξεκίνημα της αναμέτρηση, τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας, προσπαθώντας να δημιουργήσει προβλήματα στην άμυνα της Φόρεστ με γρήγορο και στρωτό ποδόσφαιρο, με την Μάντσεστερ να ανοίγει το σκορ στο 19ο λεπτό, με υπέροχη κομπίνα από κόρνερ.

Ο Έρικσεν έκανε συρτή πάσα και ο Μάρκους Ράσφορντ με διαγώνια κίνηση και υπέροχο πλασέ στην κίνηση, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Χένεσι για το 1-0 της Γιουνάιτεντ, που στο 22' διπλασίασε το προβάδισμά της, αφού ο σκόρερ από εκτελεστής έγινε δημιουργός στρώνοντας στον Μαρσιάλ που με πλασέ και τη βοήθεια του Χένεσι, ο οποίος έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του, «έγραψε» το 2-0.

Η Φόρεστ θα μπορούσε να πάει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο έχοντας «πληγώσει» την άμυνα της Γιουνάιτεντ, όμως το γκολ που σημείωσε ο Γέιτς με κεφαλιά, ακυρώθηκε ορθώς ως οφσάιντ, αφού ο Μπολί έβαλε το πόδι του πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα με τον Άντονι Τέιλορ να ακυρώνει το γκολ μετά από υπόδειξη του VAR.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «κόκκινοι διάβολοι» έριξαν αισθητά τον ρυθμό τους, ελέγχοντας όμως πλήρως την αναμέτρηση αφού απειλήθηκαν σε ελάχιστε περιπτώσεις από τους παίκτες της Νότιγχαμ Φόρεστ, με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να βάζει το κερασάκι στην τούρτα με τον Φρέντ στο 88ο λεπτό «γράφοντας» το τελικό 3-0.

Έτσι, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ συνέχισε από εκεί που σταμάτησε πριν την διακοπή για το Μουντιάλ, φτάνοντας τις εννιά νίκες σε 15 αγώνες, έχοντας 29 βαθμούς και απέχει έναν πόντο από την τετράδα και την Τότεναμ, έχοντας και ένα παιχνίδι λιγότερο από τους Λονδρέζους.

Αντίθετα, η Νότιγχαμ Φόρεστ γνώρισε την ένατη ήττα της, μετά από 16 αγωνιστικές στην Premier League και παραμένει στην προτελευταία θέση με 13 βαθμούς, έχοντας έναν περισσότερο από την ουραγό του βαθμολογικού πίνακα, Σαουθάμπτον.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Νότιγχαμ Φόρεστ 3-0