Την επιστολή που με περίσσιο θράσος έστειλε η ΠΑΕ Ολυμπιακός την διαβάσατε. Τώρα είναι η στιγμή για την επιστολή-απάντηση όλων των υγιώς σκεπτόμενων Ελλήνων φιλάθλων που συνοδεύεται από αποδεικτικά βίντεο.

Οι Έλληνες φίλοι του ποδοσφαίρου καλούν την UEFA να παρέμβει για όσα βίωσε και βιώνει το ελληνικό ποδόσφαιρο από αυτούς που υποστηρίζουν ότι «το κράτος είμαστε εμείς», τους θιασώτες του «we rule this land».

Ως θεματοφύλακες του ποδοσφαίρου, καλό είναι να ενημερωθείτε αναφορικά με το ποιοι σας ζητούν να παρέμβετε. Ζητήματα διαιτησίας επί σειρά δεκαετιών «θάβονταν» κάτω απ’ το χαλάκι. Κανείς δεν σας ενημέρωνε για τα πεπραγμένα, ωθώντας τους φιλάθλους να πάψουν για να ασχολούνται με το άθλημα που τόσο αγαπούν κι εσείς έχετε χρέος να προστατεύετε.

Το προϊόν απαξιώθηκε βάναυσα, η εμπορικότητα μειώθηκε κατακόρυφα, η αξιοπιστία έγινε άγνωστη λέξη. Η ίδια πλευρά που στη συνείδηση του κόσμου έχει συνδεθεί με την ποδοσφαιρική διαφθορά στη χώρα μας, τώρα έρχεται για να κουνήσει το δάχτυλο υποδεικνύοντάς σας να προχωρήσετε σε κινήσεις σωτηρίας του αθλήματος.

Θα μπορούσατε κάλλιστα να μη ζητήσετε κανένα στοιχείο και απλά να επικοινωνήσετε τυχαία με οποιοδήποτε φίλαθλο στη χώρα μας. Ακόμη και υποστηρικτή της ομάδας που σχεδόν μονοπωλιακά απολάμβανε τους τίτλους. Εξασφαλίζοντας τα εκατομμύρια που εσείς προσφέρετε μέσω των διοργανώσεών σας.

Συν τα παράπλευρα κέρδη, όπως η άνοδος της αξίας των ποδοσφαιριστών, η ικανότητα προσέλκυσης αθλητών σε χαμηλότερη τιμή με το δέλεαρ των συμμετοχών σε κορυφαίες διοργανώσεις όπως το Champions League.

Με πλήρη επίγνωση της κατάστασης που επί σειρά ετών επικράτησε και υπό το φόβο της επιστροφής του ποδοσφαιρικού εφιάλτη που περιέγραφαν κάποιοι εκ των πρωταγωνιστών σε σειρά από μαγνητοφωνημένες συνομιλίες, σας ζητάμε να παρέμβετε στο ελληνικό ποδόσφαιρο.

Αμέτρητες στιγμές που αποτέλεσαν αφορμή για κοινωνική οργή. Αντιδράσεις στα γήπεδα και όχι μόνο. Μετατρέποντας την αδικία σε βίωμα. Εκατομμύρια άνθρωποι στην Ελλάδα, περίμεναν να αποδοθεί δικαιοσύνη. Δε συνέβη από πουθενά. Οι πρωταγωνιστές συνεχίζουν να δείχνουν με το δάχτυλο, κάνοντας υποδείξεις για το καλό του αθλήματος.

Αποτελεί μαζική λαϊκή απαίτηση: Η UEFA ως βασική υπεύθυνη για τη διαφύλαξη της αξιοπιστίας του αθλήματος, να μη μένει αμέτοχη. Όχι για να διαπιστώσει τα αυτονόητα, απλά για να κάνει αυτό που κανείς δεν τόλμησε:

Επιστροφή τίτλων που κατακτήθηκαν μέσω της διαδικασίας αυτής επί σειρά ετών και βρίσκονται σε λάθος τροπαιοθήκες.

Ηθική και υλική αποζημίωση συλλόγων που έφτασαν στο τέλμα επειδή δεν τους επιτρεπόταν να δουν την επένδυσή τους να αποδίδει και να αποφέρει καρπούς μέσω προβολής, εσόδων από τις διοργανώσεις της UEFA, καθώς τις προνομιούχες θέσεις τις κατακτούσαν αυτοί που έπρεπε κι όχι εκείνοι που τις άξιζαν σε πολλές περιπτώσεις.

Αποζημίωση συλλόγων μικρότερου βεληνεκούς που προσπάθησαν να μείνουν μακριά απ’ το σύστημα ποδοσφαιρικής διαπλοκής. Εξαφανίστηκαν επειδή δεν υπάκουγαν. Χάνοντας κατηγορίες. Τη στιγμή που όσοι συναινούσαν, είχαν πρόσκαιρα κέρδη μέχρι να βρεθεί άλλος πιο βολικός για να κάνει το πιόνι.

Σας παραθέτουμε χαρακτηριστικά στιγμιότυπα, απ’ τα οποία δε θα αντιληφθείτε απλά την δικαιολογημένη οργή των φιλάθλων. Θα εξοργιστείτε κι εσείς αντιλαμβανόμενοι το μέγεθος της απαξίωσης που βίωσε το άθλημα στην Ελλάδα, χώρα-Ομοσπονδία μέλος σας. Τυχαίες οι αναφορές στις φάσεις, καθώς θα σας έβρισκε η αλλαγή του χρόνου μπροστά από μια οθόνη αν επιλέγαμε τη λεπτομερή ανάλυση αγώνων του ευνοημένου και του συνόλου των αδικημένων της διαφθοράς:

13-11-22 Ολυμπιακός-ΑΕΚ 0-0 Διαιτητής: Νάιμπεργκ(Σουηδός) VAR: Γιουγκ (Σουηδός)

Στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων η φιλοξενούμενη ομάδα αρχίζει αντεπίθεση. Ο ποδοσφαιριστής Φαν Βέερτέχει την μπάλα στο κεφάλι του, δίνοντας με αυτό πάσα. Ο ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού, Εμβιλά, βλέποντας το που βρίσκεται η μπάλα, σηκώνεται από το έδαφος, υψώνει το δεξί του πόδι και με λάκτισμα πολεμικών τεχνών χτυπά τον αντίπαλό του στο πρόσωπο. Ο διαιτητής αφού αφήνει τη φάση να συνεχιστεί, τιμωρεί με κίτρινη κάρτα τον Εμβιλά, χωρίς ο VAR να τον ειδοποιήσει για το βίαιο μαρκάρισμα προκειμένου να αποβληθεί ο αθλητής για το τόσο επικίνδυνο και σκληρό μαρκάρισμα.

17-10-22 Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 1-2 Διαιτητής: Τρεϊμάνις(Λετονία) VAR: Πινέιρο (Πορτογαλία)

Ήταν το 61ο λεπτό του αγώνα, όταν ο Ολιβέιρα του ΠΑΟΚ κυνήγησε την μπάλα που βρισκόταν μέσα στην περιοχή του Ολυμπιακού. Το ίδιο έκανε κι ο Μπα της γηπεδούχου ομάδας, όπως και ο τερματοφύλακας Τζολάκης των γηπεδούχων επίσης. Ο αμυνόμενος έπεσε πάνω στον Ολιβέιρα και τον έστειλε πάνω στην έξοδο του τερματοφύλακα. Με αποτέλεσμα και να τον «γκρεμίσουν», αλλά και να τον κάνουν «σάντουιτς». Ο διαιτητής σωστά υπέδειξε πέναλτι. Ο VAR, Πινέιρο, τον ειδοποίησε να ελέγξει την φάση, κάτι που συνέβη. Ακατανόητα η απόφαση άλλαξε για μια φάση ξεκάθαρη.

29-8-22 Αστέρας Τρίπολης-Ολυμπιακός 0-0 Διαιτητής: Καραντώνης VAR: Ευαγγέλου

Οι γηπεδούχοι σκοράρουν στο 63ο λεπτό, γκολ το οποίο θα τους έδινε και τη νίκη όπως εξελίχθηκε το ματς. Ο διαιτητής Καραντώνης ακυρώνει το γκολ. Η υπόδειξή του είναι φάουλ του Μπενίτο πάνω στον Άβιλα, τη στιγμή που γίνεται η κεφαλιά για να φτάσει η μπάλα στον σκόρερ. Δεν υπάρχει ούτε απώθηση, ούτε τράβηγμα, ούτε πτώση του ποδοσφαιριστή του Ολυμπιακού. Όπως συμβαίνει σε όλες τις διεκδικήσεις στην περιοχή, αμφότεροι έχουν ο ένας τα χέρια πάνω στον άλλο και ακόμη κι απ’ τη στάση των σωμάτων αποδεικνύεται πως δεν υπάρχει η παραμικρή αλλοίωση θέσης ή ισορροπίας του αμυνόμενου. Ο οποίος και δεν διαμαρτυρήθηκε καν αρχικά, μέχρι να σηκώσει το χέρι δευτερόλεπτα μετά αντιλαμβανόμενος πως κάποιοι απ’ την ομάδα του διαμαρτύρονται. Ο VAR δεν μπορούσε να παρέμβει, καθώς ο διαιτητής είχε υποδείξει φάουλ πριν μπει το γκολ, άρα δεν ήταν στις αρμοδιότητές του.

23-2-16 ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός διακοπή Διαιτητής: Παππάς

Αγώνας κυπέλλου, ο ΠΑΟΚ υποδέχεται τον Ολυμπιακό. Το σκορ είναι στο 1-2, η γηπεδούχος ομάδα πιέζει για να φτάσει τουλάχιστον στην ισοφάριση. Ακριβώς με τη συμπλήρωση 85 λεπτών, ο ποδοσφαιριστής Μακ μπαίνει με ταχύτητα στην περιοχή, προσπερνώντας και τον αντίπαλο τερματοφύλακα που έχει κάνει έξοδο. Ο Καπίνο αφού βλέπει πως ο αντίπαλος τον έχει περάσει, απλώνει το αριστερό του πόδι και τον γκρεμίζει. Το καταφανέστατο πέναλτι δεν καταλογίζεται «τινάζοντας» το παιχνίδι στον αέρα. Απλά και μόνο για να μην γίνει 2-2 το ματς με 5 λεπτά συν τις όποιες καθυστερήσεις.

10-5-13 Ολυμπιακός-Αστέρας Τρίπολης 3-1 Διαιτητής: Γιάχος Βοηθός γραμμής: Τριτσώνης

Επειδή οι φωνές για ένα πλάγιο άουτ ή για το αν δόθηκε μία κίτρινη κάρτα στις καθυστερήσεις, δεν έχουν κανένα νόημα, ώρα να περάσουμε στα σοβαρά. Φάσεις που δεν αποτελούν ενδείξεις, αλλά ξεκάθαρες αποδείξεις του τι συνέβαινε και τι αναπολεί ο Ολυμπιακός. Τελικός Κυπέλλου 2013. Αγώνας απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης. Στο 68ο λεπτό, μετά από κόρνερ της ομάδας του Αστέρα, ο ποδοσφαιριστής Σανκαρέ πιάνει κεφαλιά. Ο Μανιάτης του Ολυμπιακού, βάζει το αριστερό του χέρι και διώχνει την μπάλα πριν περάσει τη γραμμή. Πέναλτι κι αποβολή. Όχι για τον διαιτητή.

Κανείς βοηθός του δεν τον ενημερώνει για το τι έχει συμβεί, ειδικά ο Τριτσώνης που ήταν στην τελική γραμμή. Ένα ματς που έπρεπε να είναι 2-1 υπέρ του Αστέρα Τρίπολης αν ευστοχούσε στο πέναλτι και να συνεχίσει και με παίκτη παραπάνω για το τελευταίο 20λεπτο, κατέληξε να έχει νικητή τον Ολυμπιακό με δύο γκολ στην παράταση. Το δεύτερο με πέναλτι, στη συνέχεια της φάσης όπου αρχίζει από παράβαση-πέναλτι πάνω στον Ράγιο του Αστέρα Τρίπολης. Έτσι κρίθηκε ένας τίτλος. Έτσι κρίθηκαν πολλοί περισσότεροι στην χώρα μέλος σας.

19-2-11 Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 2-1 Διαιτητής: Καλόπουλος Βοηθός: Τρύφωνας

Η στιγμή-σημείο αναφοράς του ελληνικού ποδοσφαίρου που δημιούργησε και ονειρεύεται να επαναφέρει ο Ολυμπιακός. Φάση που μνημονεύεται, την οποία γνωρίζουν ακόμη και οι νεότερες γενιές που ίσως να μην την πρόλαβαν. Ντέρμπι που αν νικούσε ο Παναθηναϊκός δεν τελείωνε το πρωτάθλημα, ενώ οι γηπεδούχοι ήθελαν να κάνουν φιέστα με δική τους επικράτηση. Πέναλτι που δε δόθηκε σε χέρι του Τοροσίδη στο πρώτο ημίχρονο, γκολ νίκης στο τέλος του ματς που ήταν οφσάιντ. Δεν έχουν σημασία αυτές οι… λεπτομέρειες, μπροστά στη φάση ορόσημο του ελληνικού ποδοσφαίρου. Ο ποδοσφαιριστής Κατσουράνης σκοράρει στο 82ο λεπτό (σκορ 1-1 εκείνη τη στιγμή), καλυπτόμενος από τουλάχιστον τέσσερις αντιπάλους. Ο βοηθός Τρύφωνας, σηκώνει τη σημαία και υποδεικνύει οφσάιντ. Προφανώς και η απουσία VAR τότε, δεν αποτελεί δικαιολογία για μια τόσο ξεκάθαρη φάση. Για ένα ματς που ακολουθήθηκε από επίθεση οπαδών σε ποδοσφαιριστές στον αγωνιστικό χώρο, δηλώσεις περί διδαχής ήθους.

Ολυμπιακός Best Of

Κλείνοντας με την ελπίδα να μη σας σπαταλήσαμε τον πολύτιμο χρόνο, για να μην σας κουράζουμε φάση προς φάση, σας παραθέτουμε δύο ενδεικτικά videos που δημιούργησαν απλοί χρήστες του youtube. Από τις σεζόν 2010-11 και 2017-18. Με την ελπίδα να κινητοποιηθείτε, προκειμένου να μην κινδυνεύσει άμεσα το ελληνικό ποδόσφαιρο στα χρόνια που κανείς δεν αναπολεί, πέρα απ’ τους μόνιμα ευνοημένους και ξεκούραστα ετσιθελικά νικητές.

Η απάντηση των Ελλήνων φιλάθλων στην UEFA: «Δείτε ποιοι ζητάνε και τα ρέστα»!