Την ώρα που η πρώην ομάδα του βλέπει μία πελώρια τρύπα στην θέση του σέντερ-φορ, η Μπαρτσελόνα δείχνει να λύνει μαζί του όλα της τα προβλήματα μπροστά.

Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι μετρά ήδη 8 γκολ μετά από 6 αγωνιστικές στην La Liga και είναι ο άνθρωπος που κάνει την διαφορά.

Ο Πολωνός έκανε τα πάντα στο εύκολο 3-0 απέναντι στην Έλτσε. Με ωραία κίνηση στον κενό χώρο κέρδισε την αποβολή του Βερδού στο 14ο λεπτό, σε μία φάση που άλλαξε όλη την ισορροπία της αναμέτρησης.

Οι φιλοξενούμενοι άντεξαν 34 λεπτά, όταν ο Λέβα κινήθηκε έξυπνα στο πίσω δοκάρι και τελείωσε μία όμορφη σέντρα του Μπαλντέ για το 1-0 (34’).

Μέχρι να βγει το ημίχρονο, η Έλτσε έζησε τον απόλυτο εφιάλτη, με τον Ντεπάι να κάνει το 2-0 (41’) και τον Πέδρι να σκοράρει ξανά στην επόμενη φάση, αλλά το γκολ του να ακυρώνεται μετά από έλεγχο του VAR.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Λεβαντόφσκι έκανε το 3-0 (48’), με την Μπαρτσελόνα να σηκώνει το πόδι από το γκάζι, απέναντι σε έναν αντίπαλο που παρακαλούσε να τελειώσει το μαρτύριο.

Το 3-0 έμεινε ως το τέλος και η Μπαρτσελόνα με 16 βαθμούς έπειτα από 6 αγωνιστικές και τέρματα 18-1, δείχνει και πάλι να σκορπά τρόμο, στην προσπάθεια για ανάκτηση των σκήπτρων της.

Μπαρτσελόνα - Έλτσε 3-0 (vid)