Αγωνιστική δεν διεξήχθη αυτό το Σαββατοκύριακο στην Αγγλία, καθώς τόσο η Πρέμιερ Λιγκ όσο και η Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία της χώρας αποφάσισαν αναβολή μετά τον θάνατο της βασίλισσας Ελισάβετ.

Ισπανία
Το 5 στα 5 στην Πριμέρα Ντιβιζιόν έκανε η Ρεάλ Μαδρίτης, αυτή την φορά επικρατώντας, χωρίς τον τραυματία Καρίμ Μπενζεμά στη σύνθεσή της, της Μαγιόρκα με 4-1 στο «Σαντιάγο Μπερναμπέου». Βαλβέρδε, Βινίσιους, Ροντρίγκο και Ρούντιγκερ ήταν οι σκόρερ της «βασίλισσας». Για 55 λεπτά η Κάντιθ έβαλε δύσκολα στη Μπαρτσελόνα, αλλά από τη στιγμή που οι Καταλανοί άνοιξαν το σκορ στο δεύτερο ημίχρονο δεν είχαν κανένα πρόβλημα να πάρουν την τέταρτη νίκη τους στο πρωτάθλημα με 4-0. Η αναμέτρηση διεκόπη για περίπου 45 λεπτά στο 81ο λεπτό, λόγω του αιφνίδιου προβλήματος υγείας οπαδού στις εξέδρες. Υπήρξε γενική κινητοποίηση και η φίλαθλος διακομίστηκε στο νοσοκομείο.

H Ατλέτικο Μαδρίτης συνέτριψε με 4-1 την Θέλτα στο «Μετροπολιτάνο» κι ανέβηκε ακόμη πιο ψηλά στη βαθμολογία. Οι «ροχιμπλάνκος» προηγήθηκαν πολύ νωρίς με τον Κορέα και «καθάρισαν» ουσιαστικά το παιχνίδι στο πρώτο 20λεπτο του δεύτερου ημιχρόνου όταν ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 3-0. Παρότι έκανε τα εύκολα δύσκολα (προηγήθηκε 3-0 στο 45΄) η Σεβίλλη έφυγε νικήτρια από την Βαρκελώνη με 3-2 επί της Εσπανιόλ, πανηγυρίζοντας το πρώτο της «τρίποντο» στη La Liga μετά από τρεις ήττες και μία ισοπαλία στα πρώτα τέσσερα παιχνίδια της σεζόν.

Ιταλία
Ο Ολιβιέ Ζιρού έβαλε ξανά την υπογραφή του και με το πέναλτι-γκολ που πέτυχε στο 67΄ και βοήθησε τη Μίλαν στο να περάσει νικηφόρα από το «Λουίτζι Φεράρις» με 2-1 επί της Σαμπντόρια, η οποία παρέμεινε χωρίς νίκη μετά από 6 αγωνιστικές. Τεράστιο «διπλό» για τους πρωταθλητές εάν αναλογιστεί κανείς ότι από το 47ο λεπτό έπαιζαν με παίκτη λιγότερο καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Ραφαέλ Λεάο. Τέλος στο μικρό σερί αρνητικών αποτελεσμάτων της Ίντερ έβαλε ο Μαρσέλο Μπρόζοβιτς, ο οποίος σκόραρε στο 89ο λεπτό από ασίστ του Νικολό Μπαρέλα και οι «νερατζούρι» επικράτησαν με 1-0 της Τορίνο στο «Σαν Σίρο».

Η Νάπολι, αν και δυσκολεύτηκε πάρα πολύ απέναντι στη Σπέτσια, τελικά επικράτησε με 1-0, χάρις στο γκολ του Τζάκομο Ρασπαντόρι στο 89ο λεπτό. Ακόμα μία απώλεια για τη Γιουβέντους στο φετινό πρωτάθλημα, καθώς έμεινε στο 2-2 κόντρα στη Σαλερνιτάνα και μάλιστα ο βαθμός της ισοπαλίας πρέπει να την αφήνει και ικανοποιημένη, αφού στο ημίχρονο ήταν πίσω στο σκορ με 0-2. Δύο βαθμούς έχασε στο Μπέργκαμο η Αταλάντα, καθώς δεν μπόρεσε να νικήσει τη «νεοφώτιστη» Κρεμονέζε, μένοντας στο 1-1. Η Μπολόνια πήρε την πρώτη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα και, μάλιστα, με ανατροπή επί της Φιορεντίνα (2-1) στον πρώτο αγώνα χωρίς τον Σίνισα Μιχαΐλοβιτς στον πάγκο της.

Γερμανία
Η Μπάγερν «σκόνταψε» στο Μόναχο απέναντι στην Στουτγκάρδη του Κωνσταντίνου Μαυροπάνου, ο οποίος αγωνίστηκε για 84 λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν δύο φορές πίσω στο σκορ κατάφεραν να «απαντήσουν» ισάριθμες και να «παγώσουν» την «Αλιάνζ Αρένα» στο 92΄ με το πέναλτι του Γκιρασί. Το ντεμπούτο του Μάρκο Ρόζε στον πάγκο της Λειψίας έφερε γούρι στους «Ταύρους», που μετά από δύο απανωτές «τεσσάρες» (4-0 από την Άιντραχτ στην Φρανκφούρτη και 4-1 από την Σαχτάρ Ντόνετσκ στους ομίλους του Champions League) επέστρεψαν στις επιτυχίες και, μάλιστα, στο ντέρμπι της 6ης ημέρας της Μπούντεσλιγκα με την Ντόρτμουντ, την οποία νίκησαν άνετα με 3-0.

Τη μοναξιά της κορυφής απολαμβάνει η εντυπωσιακή Ουνιόν Βερολίνου, που υποχρέωσε την Κολονία στην πρώτη φετινή της ήττα (0-1), με το αυτογκόλ του Χούμπερς μόλις στο 4ο λεπτό. Λίγο πριν την επίσκεψη της στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» για να παίξει με τον Ολυμπιακό, η Φράιμπουργκ έμεινε στο 0-0 απέναντι στην Γκλάντμπαχ, κάνοντας την πιο προβληματική της εμφάνιση. Κανένα πρόβλημα απέναντι στη Μάιντς των δέκα παικτών από το 41ο λεπτό δε συνάντησε η Χοφενχάιμ (4-1), ενώ στο Βερολίνο η Λεβερκούζεν πήρε το βαθμό με αντίπαλο την Χέρτα (2-2) και πήρε βαθμολογική… ανάσα.

Γαλλία
Ο Τζανλουίτζι Ντοναρούμα απέκρουσε το πέναλτι του Ισλάμ Σλιμανί στο 71ο λεπτό και η Παρί Σεν Ζερμέν με το γκολ του Νεϊμάρ από το 30΄ πανηγύρισε την έκτη φετινή νίκη στο πρωτάθλημα σε επτά παιχνίδια με 1-0 επί της Μπρεστ. Οι Παριζιάνοι είναι στην πρώτη θέση της βαθμολογίας μαζί με τη Μαρσέιγ που νίκησε με ανατροπή 2-1 τη Λιλ. Οι «λιλουά» «πάγωσαν» τους γηπεδούχους στο 12΄ με τον Ισμαΐλι, ωστόσο, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν γρήγορα με τον Αλέξις Σάντσες και στο 61΄ με τον Γκιζό έφεραν «τούμπα» τον αγώνα. Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το παιχνίδι στο Στρασβούργο μεταξύ της τοπικής ομάδας και της Κλερμόν (0-0).

Ασταμάτητη είναι η Λοριάν,  που πέτυχε την πέμπτη νίκη σε επτά αγώνες απέναντι στη Ναντ (3-2), εκ των αντιπάλων του Ολυμπιακού στον όμιλο του Γιουρόπα Λιγκ. Την τρίτη νίκη της και πιο ευρεία στο πρωτάθλημα πέτυχε η Ρεν, με το εμφατικό 5-0 επί της Οσέρ. Η Μονακό κατάφερε να βρει δύο φορές το δρόμο προς τα δίχτυα στο δεύτερο ημίχρονο και να φτάσει στην επικράτηση με 2-1 επί της Λιόν.