ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ
  • Συμεωνίδης
  • Τσιμπούρης
  • Θεοδώρου

Τα «φώτα» ήταν όλα στραμμένα πάνω στον Σίβα, που έκανε την πρώτη του εμφάνιση με τον Παναθηναϊκό, δείχνοντας πως θέλει ακόμα χρόνο, αλλά και στον Γιόβιτς, που μετά από 2,5 μήνες πάτησε και πάλι παρκέ. Τη «λάμψη» του ωστόσο δεν έχασε ο Μέικον, που με φόρα από την Πάτρα και το ματς με τον Προμηθέα ήταν και πάλι ο πρωταγωνιστής

Ο Αμερικανός είχε 18 πόντους με 4/4 τρίποντα και 4 ασίστ, με τον Οκάρο Ουάιτ να προσθέτει άλλους 16 και να έχει 8 ριμπάουντ. Στους 10 ο Λεωνίδας Κασελάκης, άποντος ο Σίβα, που είχε 0/4 τρίποντα.

Από την πλευρά του Απόλλωνα πρώτος σκόρερ ήταν ο Νίκος Τσιακμάς, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 16 πόντους, με τον Νίκο Δίπλαρο να έχει άλλους 14.

Με φόρα από την Πάτρα ο Μέικον

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με διάθεση και ενέργεια στο παρκέ, παίρνοντας γρήγορα στο 2' προβάδισμα με 5-1, με τον Απόλλωνα να απαντάει με σερί 4-0 και να ισοφαρίζει στο 3' σε 5-5, με τους Πατρινούς στο 4' να περνούν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 9-10 χάρη σε τρίποντο του Δίπλαρου. Οι φωνές του Βόβορα έπιασαν τόπο, με το «τριφύλλι» να «τρέχει» ένα επιμέρους 11-2 και στο 8' να φτάνει για πρώτη φορά στην αναμέτρηση σε διψήφια διαφορά (24-14). Στο 9' ο Μέικον με τρίποντο έφτασε τους 13 πόντους, με τους «πράσινους» να διαμορφώνουν το 27-16. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν και πάλι σε 27-22 στο 9', με σερί 6-0 από τους Πατρινούς, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο, με τον Παναθηναϊκό να έχει 5/7 τρίποντα (71%).

Κακό ξεκίνημα, αλλά ίσιωσε στην πορεία

Με την εκκίνηση της δεύτερης περιόδου ο Απόλλωνας συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και κατάφερε να φέρει το ματς σε απόσταση βολής (27-24 στο 12'), με τους Πατρινούς στο 14' να μειώνουν στον πόντο (27-26), έχοντας συνολικά ένα επιμέρους 10-0 από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Οι «πράσινοι» στη συνέχεια αφυπνίστηκαν και απάντησαν με σερί 9-0, φτάνοντας στο 15' στο 36-26, με τον Ουάιτ να έχει 11 πόντους. Ο Αμερικανός φόργουορντ στο 17' έστειλε τον Παναθηναϊκό και πάλι στο +11 (39-28), με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να βρίσκει το «τριφύλλι» μπροστά με 44-36, με τον Μέικον να έχει φτάσει τους 18 πόντους.

Πάτησε το γκάζι και εξαφανίστηκε με σερί 24-0!

Οι Πατρινοί στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου πλησίασαν ακόμα περισσότερο, μειώνοντας σε 44-39, με τον Δίπλαρο με τρίποντο στο 23' να φτάνει τους 14 πόντους και να διαμορφώνει το 46-42. Οι «πράσινοι» στη συνέχεια ανέβασαν ρυθμό, άφησαν πίσω του τη χαλαρή εικόνα και με σερί 18-0 πήγαν στο 26' στο +22 (64-42) για πρώτη φορά στην αναμέτρηση, πατώντας για τα καλά το πόδι στο γκάζι, με τον Ουάιτ να φτάνει τους 18 πόντους και τον Κασελάκη να προσφέρει πολύτιμες λύσεις σε άμυνα και επίθεση και να έχει άλλους 10. Ο Παναθηναϊκός είχε τα πατήματά του, ήταν απόλυτος κυρίαρχος στο παρκέ, φτάνοντας το σερί στο 24-0 (70-42) στο 29', με το τρίτο δεκάλεπτο να βρίσκει τους «πράσινους» στο +26 (70-44), έχοντας καθαρίσει την υπόθεση νίκη, σε μία περίοδο που είχε επιμέρους σκορ 26-8.

Ώρα για Σίβα - Γιόβιτς και δοκιμές

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία όσον αφορά την υπόθεση νικητής, με τον Βόβορα να δίνει χρόνο συμμετοχής σε Σίβα και Γιόβιτς, αλλά και στους Μαντζούκα και Χουγκάζ, δοκιμάζοντας σχήματα και προσπαθώντας να προσαρμόσει τον πρώτο όσο πιο γρήγορα γίνεται στο παιχνίδι του «τριφυλλιού». Ο Απόλλων εκμεταλλεύτηκε προς στιγμήν τους πειραματισμούς του Παναθηναϊκού, ρίχνοντας τη διαφορά στους 18 πόντους (72-54) στο 34'. Οι «πράσινοι» αγωνίζονταν με νέα πεντάδα ουσιαστικά, που ωστόσο έβρισκε με την ώρα τα πατήματά της, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στο 38' σε 77-62 και τον Βόβορα να ρίχνει το βάρος στην άμυνα. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 78-68, με τον Παναθηναϊκό να έχει χάσει όπως είναι φυσιολογικό τον ρυθμό του λόγω των πολλών αλλαγών.

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 44-36, 70-44, 78-68