Οι Βάσκοι έφτασαν πλέον το ρεκόρ τους στο 5-9, με τους Γάλλους να πέφτουν στο 7-7. Απίθανο δεύτερο μέρος από τους γηπεδούχους, που «έτρεξαν» ένα επιμέρους46-22 και «καθάρισαν» το παιχνίδι.

Οι Ισπανοί είχαν τους Σιμόνε Φοντέκιο (15 π.), Ρόκας Γκεντράιτις (15 π.), Στίβεν Ενόχ (154 π.), Μάθιου Κοστέλο (13 π.) και Ουέιντ Μπόλνγουϊν (13 π.) με διψήφιο αριθμό πόντων.

Από την πλευρά της Βιλερμπάν ξεχώρισε ο Κρις Τζόουνς, που ολοκλήρωσε το ματς με 17 πόντους, με τον Βίκτορ Γουενιάμα να έχει άλλους 10.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν... χέρι- χέρι στο πρώτο δεκάλεπτο, καθώς ούτε η Μπασκόνια, αλλά ούτε η Βιλερμπάν κατάφεραν να αποσπαστούν στο σκορ, με το ματς να τελειώνει στην απόλυτη ισορροπία (19-19) και να ξεκινάει ουσιαστικά από το σημείο μηδέν στη δεύτερη περίοδο.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο επόμενο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και το μεγαλύτερο μέρος της δεύτερης περιόδου να βρίσκει την Μπασκόνια και τη Βιλερμπάν να είναι ισόπαλες, με τους Ισπανούς να παίρνουν κεφάλι με... έναν πόντο (45-44) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος ήταν ουσιαστικά άλλο παιχνίδι, με του Βάσκους να πατάνε το γκάζι, να «τρέχουν» ένα επιμέρους 24-11 και με πρωταγωνιστές τους Μπόλντγουϊν, Φοντέκιο και Ενόχ να είναι σε διψήφιο αριθμό πόντων, να δίνουν προβάδισμα με +14 (69-55) στο τέλος του δεκαλέπτου. Μοναδικός που πάλεψε να σώσει την κατάσταση από πλευράς Βιελρμπάν ήταν ο Τζόουνς, που όμως ήταν απελπιστικά μόνος του.

Στην εκκίνηση της τελευταίας περιόδου η Μπασκόνια έφτασε στο 32' στο +16 (74-58), δείχνοντας πως έχει εμφανώς το πάνω χέρι για την υπόθεση νίκη. Μάλιστα  στο 35' έπεσαν και τυπικά τίτλοι τέλους, αφού οι Βάσκοι διαμόρφωσαν το 80-60, με το τελικό 91-66 να «σφραγίζει» την επικράτηση των Ισπανών.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 45-4, 69-55, 91-66