PAOK Sports Arena
6η αγωνιστική
73 77
  • Ξενικάκης-Ντούρας-Παπαγερίδης

Ο ΠΑΟΚ πάλεψε μέχρι τέλους, προσπέρασε στο τελευταίο δίλεπτο φτάνοντας μια ανάσα από τη νίκη, όμως στο φινάλε οι διαιτητές γύρισαν το παιχνίδι, καθώς με κατοχές που δόθηκαν στον Ολυμπιακό αλλά και μια κρίσιμη απόφαση που δε σφυρίχθηκε φάουλ στο τρίποντο της Κινόνες, έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενούμενων. Δείτε στη φωτογραφία την καθοριστική  φάση στο 73-71, όπου η μπάλα βρίσκει σε πόδι παίκτριας του Ολυμπιακού (Πλουφ), αλλά η κατοχή δίνεται στον... Ολυμπιακό.

δηδη

Με αυτή τη νίκη ο Ολυμπιακός παραμένει αήττητος (5-0), ενώ ο ΠΑΟΚ πήγε στο 3-3. Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τις δύο ομάδες: Ολυμπιακός-Χανιά (11/12), Δάφνη-ΠΑΟΚ (12/12).

«ΜΑΕΣΤΡΟΣ» Η ΠΑΥΛΟΠΟΥΛΟΥ

Με την Παυλοπούλου να παίρνει πρωτοβουλίες ο ΠΑΟΚ προσπέρασε για πρώτη φορά με 7-6 και έκτοτε συνέχισε κατ’ αυτόν τον τρόπο. Η 25χρονη γκαρντ σκόραρε (9π.) και μοίραζε το παιχνίδι (2π.) για το 17-13 και το 20-17 της πρώτης περιόδου.

Με τέσσερις σερί πόντους της Δίελα ο Ολυμπιακός ισοφάρισε (22-22) και η Τόλφρι με δύο διαδοχικά τρίποντα μείωσε σε 30-28, με τη «βροχή» έξω από τα 6,75μ. να συνεχίζεται μέχρι το 39-35. Στο τελευταίο δίλεπτο οι φιλοξενούμενες με στοχευμένες επιθέσεις ισοφάρισαν στο 41-41 του ημιχρόνου.

ΕΜΕΙΝΕ ΚΟΝΤΑ Ο ΠΑΟΚ ΚΑΙ ΤΟ ΓΥΡΙΣΕ, ΑΛΛΑ...

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυναμικά την τρίτη περίοδο, όμως Χόλιβεϊ και Στάνλεϊ έτρεξαν ένα σερί 6-0 (49-47) για τον ΠΑΟΚ, στο οποίο απάντησαν οι «ερυθρόλευκες» με πρωταγωνίστρια την Σταμολάμπρου (49-55). Ωστόσο ο ΠΑΟΚ δεν πτοήθηκε και με σουτ της Στάνλεϊ ισοφάρισε (58-58), αλλά η Δίελα έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό ξανά στο φινάλε του δεκαλέπτου (58-61).

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ (67-67 στο 35’) με το ντέρμπι να … ανάβει και τις παίκτριες να δίνουν φοβερές μάχες στο παρκέ. Με  τρίποντο της Στάνλεϊ και σουτ της Παυλοπούλου έγινε το 73-69 στο 39’, όμως σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός έτρεξε σερί 0-6 για το 73-75 στα 32’’ πριν το τέλος, κερδίζοντας τα σφυρίγματα των «γκρι» και μένοντας ζωντανός. Η Χόλιβεϊ έχασε ένα… άχαστο λέι απ για να ισοφαρίσει και η Βίτολα έγραψε το τελικό 73-77.

Δεκάλεπτα: 20-17, 41-41, 58-61, 73-77