BC ZALGIRIS
  • Λουίτζι Λαμόνικα (Ιταλία)
  • Ούρος Ομπρκνέζεβιτς (Σερβία)
  • Σέφι Σεμές (Ισραήλ)

Για περίπου 15 λεπτά η Ζαλγκίρις Κάουνας έμοιαζε ικανή να βάλει δύσκολο γρίφο στον Ολυμπιακό και να συνεχίσει το εντυπωσιακό σερί που «έτρεχε» εναντίον του (7/8 νικηφόρα για τους Λιθουανούς). Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, όμως, δεν έμοιαζαν διατεθειμένοι να «χαλάσουν» το εντυπωσιακό τους φετινό ξεκίνημα και πατώντας γκάζι στο δεύτερο μέρος επέστρεψαν στις νίκες μετά το δύσκολο παιχνίδι στην Βαρκελώνη. Εξάλλου, μετά από 45 λεπτά δύσκολης μάχης ήταν λογικό το νωθρό ξεκίνημα, αλλά στην συνέχεια ο Ολυμπιακός έδειξε την εικόνα που μας έχει συνηθίσει φέτος.

Σπουδαία εμφάνιση από Κώστα Σλούκα που ολοκλήρωσε το ματς με 17 πόντους (4/5 2π., 3/5 3π.), 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Διψήφιοι ήταν επίσης οι Λαρεντζάκης (13π. με πολλή ενέργεια), Βεζένκοφ (12π.) και Παπανικολάου (10π.). Για την Ζαλκγίρις που παραμένει χωρίς νίκη στην διοργάνωση (0-4) πρώτος σκόρερ με 19 πόντους ήταν ο Μουντιάι.

Την επόμενη 5η αγωνιστική της Euroleague ο Ολυμπιακός (3-1) ταξιδεύει στην Μόσχα για το πολύ δύσκολο έδρας παιχνίδι με την ΤΣΣΚΑ (22/10, 20:00), έχοντας ενδιάμεσα το ματς για το ελληνικό πρωτάθλημα στο ΣΕΦ με τον Προμηθέα Πάτρας (17/10, 17:00). Όσον αφορά την Ζαλγκίρις υποδέχεται στο Κάουνας την Μπάγερν Μονάχου (21/10, 20:00).

Μπήκε... πυροβολώντας η Ζαλγκίρις
Αρκετά νευρικά μπήκε στο ματς ο Ολυμπιακός. Τις αρχικές τέσσερις άστοχες προσπάθειες, δύο εκ των οποίων μετά από δεύτερες επιθέσεις, διαδέχτηκε το πρώτο εντός πεδιάς σουτ του Παπανικολάου, με τον Εμάνουελ Μουντιέι να ξεκινά από την πλευρά του αρκετά «ζεστός» (3-5 στο 3'). Η αστοχία των γηπεδούχων συνεχίστηκε (0/4 2π., 2/6 3π.) με την Ζαλγκίρις να το εκμεταλλεύεται (6-15 στο 7') με τρίποντο του Μιλάκνις. Ο καυτός Λιθουανός σουτέρ (3/4 3π.) και 3/3 βολές του Καλνιέτις έφεραν την Ζαλγκίρις στο +13 (8-21 στο 8'), με το διψήφιο προβάδισμα να παραμένει χάρη σε οριακό buzzer beater του Κάβανο (12-23 στο 10').

Λαρεντζάκης και ΜακΚίσικ σήμαναν αντεπίθεση
Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στην αρχή της β' περιόδου. Ο Ολυμπιακός παρέμενε νωχελικός επιθετικά, με τους φιλοξενούμενους από την πλευρά τους να βρίσκουν λύσεις ξανά με τον Μουντιάι για το +14 (17-31 στο 13'). Η ενέργεια από τους Λαρεντζάκη και ΜακΚίσικ έβαλε στην εξίσωση του αγώνα και τον κόσμο στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας (23-31 στο 15') σε ένα διάστημα που η άμυνα των γηπεδούχων άρχισε να «σφίγγει». Με τρίποντο από το... σπίτι του ο «Λάρι» μείωσε ακόμα περισσότερο (26-35 στο 15'), ενώ το γκολ-φάουλ του Σλούκα έκανε πιο καυτή την «ερυθρόλευκη» ανάσα (34-39 στα 50"). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό στο -3 (36-39) να αξιοποιεί τις πολλές δεύτερες επιθέσεις (8 επιθετικά ριμπάουντ), την καλή ευστοχία από την περιφέρεια (6/13 3π.) και τους θετικούς Σλούκα (9π.), Λαρεντζάκη (8π.) και ΜακΚίσικ (7π.). Στον αντίποδα, η Ζαλγκίρις είχε να αντιπαραβάλει την εξαιρετική εμφάνιση του Μιλάκνις (14π. με 4/5 3π.), την ευστοχία από τις βολές (9/10) και συνολικά την θετική εικόνα της στα περιφερειακά σουτ (6/13 και  46,1%).

Με Βεζένκοφ μπροστά μπήκε σε θέση οδηγού
Η επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια βρήκε τον Ολυμπιακό... καυτό. Ουόκαπ και Βεζένκοφ σκόραραν για πρώτη φορά πίσω από 6,75μ (3/3) με τους γηπεδούχους να παίρνουν κεφάλι στο σκορ (45-43 στο 23'). Η πλάστιγγα είχε γείρει για τα καλά στην «ερυθρόλευκη» πλευρά με τους Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ να συνδέονται με το αντίπαλο καλάθι, μαζί με τον χρήσιμο Κώστα Παπανικολάου (55-47 στο 27'). Ταυτόχρονα, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έβαλαν... τα καλά τους και στο πίσω μισό, υποχρέωσαν την Ζαλγκίρις σε λανθασμένες επιθέσεις και εξασφάλισαν σημαντικό προβάδισμα στην τελική ευθεία του ματς (63-49 με 5 τρίποντα στην γ' περίοδο).

Διαχείριση, +15 και επιστροφή στις νίκες
Το νερό είχε μπει για τα καλά στο αυλάκι για λογαριασμό του Ολυμπιακού που έχοντας «κλείσει» πλήρως τον Μιλάκνις είχε βραχυκυκλώσει την ομάδα του Γιούρε Ζντοβτς. Στον αντίποδα, ο ίδιος είχε τον απαραίτητο πλουραλισμό στο σκοράρισμα (73-56 στο 33'), με τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη να καταθέτει ξανά στο παρκέ τεράστια αποθέματα ενέργειας (11π., 3/3 εντός πεδιάς). Με τον αγώνα ουσιαστικά να έχει κριθεί, ο Ολυμπιακός προσέφερε και θέαμα και στις δύο άκρες του παρκέ με την διαφορά να εκτοξεύεται κοντά στους 20 πόντους. Η Ζαλγκίρις έμοιαζε ανήμπορη να αντιδράσει, ο Ολυμπιακός είχε την απαραίτητη ενέργεια στο κλείσιμο του ματς και το +15 (83-68) φάντασε λογική εξέλιξη για την εικόνα του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 12-23, 36-39, 63-49, 83-68

Λεφτά στην Τράπεζα (Μετακίνηση 3): Αν (λανθασμένα) έγινε στόχος για τα δύο άστοχα σουτ με την Μπαρτσελόνα, σίγουρα ο Κώστας Σλούκας έδωσε σήμερα την καλύτερη απάντηση. Με 17 πόντους και ηγετική συνολικά εμφάνιση (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο ο διεθνής γκαρντ ήταν αυτός που τράβηξε περισσότερο από όλους το... ερυθρόλευκο κάρο. Κι όλα τα παραπάνω μόλις σε 18:45'

Γίνε Πρόεδρος: Η ενέργεια που καταθέτει στο παρκέ, το πάθος και οι σπουδαίες άμυνες είναι σήμα κατατεθέν. Όταν βάζει κιόλας 13 πόντους με εξαιρετικά στατιστικά (2/2 2π., 3/4 3π.) είναι πραγματικά ο παίκτης που ψάχνει κάθε προπονητής.

Lockdown: Μας έχει συνηθίσει σε καλές εμφανίσεις κόντρα στον Ολυμπιακό. Απόψε ο Λούκας Λεκαβίτσιους ήταν ωσεί παρών, μένοντας στο απόλυτο 0 (0/5 εντός πεδιάς).

Τελετές «Το Κοράκι» (Μετακίνηση 5): Σωστές αποφάσεις από τους Λαμόνικα, Ομπρκνέζεβιτς και Σέμες που δεν επηρέασαν την εξέλιξη του ματς.

Πόση αλήθεια αντέχεις; Άπαξ και ο Ολυμπιακός ήταν μόλις στο -3 με το φινάλε του ημιχρόνου, πολύ δύσκολα δεν θα κατάφερνε να επικρατήσει στο φινάλε του ματς. Οι «ερυθρόλευκοι» την φετινή σεζόν έχουν την ποιότητα και το mentality να κερδίζουν ακόμα και στην μέτρια βραδιά τους, κάτι που κατάφεραν και απόψε. Παρά το -14 στο πρώτο ημίχρονο (17-31) αρκούσε ένα «γεμάτο» 20λεπτο στον Ολυμπιακό ούτως ώστε να επιβιώσει σε ένα επικίνδυνο ματς, από το οποίο μόνο χαμένος μπορούσε να βγει. Συν τοις άλλοις, η κυριαρχία στα ριμπάουντ (37-27) δεν αφήνει κανένα περιθώριο παρερμηνείας.