CSKA MOSCOW
77 67
Zenit
ZENIT

Δεύτερη σερί νίκη για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας που χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα έκαμψε την αντίσταση της Ζενίτ Αγίας Πετρούπουλης. Σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε ο Τορνίκε Σενγκέλια που κατέγραψε νέο προσωπικό ρεκόρ καριέρας στην Euroleague με 33 πόντους (10/16 2π., 2/4 3π., 7/11 βολ.). Πολύ καλή εμφάνιση, ειδικά στην τελευταία περίοδο για τον Ουίλ Κλάιμπερν (16π.μ 7τριμπ.) Πρώτη ήττα για την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ, που πάλεψε σε όλη την διάρκεια του ματς αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά την αντίπαλό της. Μοναδικός διψήφιος με 19 πόντους ο Τζόρνταν Λόιντ. Στην συνέχεια της «διαβολοβδομάδας» η ΤΣΣΚΑ του Δημήτρη Ιτούδη (2-1) φιλοξενεί στην Μόσχα τον Ερυθρό Αστέρα (15/10, 20:00), την ώρα που η Ζενίτ (2-1) υποδέχεται στην Αγία Πετρούπολη την Μπάγερν Μονάχου (14/10, 20:00).

«Καυτός» Σενγκέλια, ούτε με... αίτηση από βολές η Ζενίτ
Εκρηκτικό ξεκίνημα πραγματοποίησε στα πρώτα λεπτά του ματς η ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Πιάνοντας την Ζενίτ από τον λαιμό και «χτυπώντας« κοντά στο καλάθι άρχισε με το εντυπωσιακό 8-0 (4/6 2π.). Το επιθετικό σόου των γηπεδούχων συνεχίστηκε χάρη στα πρώτα περιφερειακά σουτ (16-2 στο 5' από Χάκετ και Βόιγκτμαν), με την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ να ισορροπει, μειώνοντας στους 7 στο φινάλε της περιόδου με τον Ζούμπκοφ (21-14 στο 10').

Ο «ζεστός» Σενγκέλια συνέχισε από εκεί που είχε σταματήσει (11π. για το 25-17 στο 13') αλλά η Ζενίτ είχε μπει για τα καλά στο ματς. Με το πρώτο καλάθι του Πόιθρες έφτασε σε απόσταση αναπνοής (27-25 στο 15'), βάζοντας πολλούς παίκτες στην εξίσωση του σκορ. Για αυτό, άλλωστε, ήταν στο -5 στο ημίχρονο (36-31 στο 20'), με την ΤΣΣΚΑ αρκετά άστοχη (15/31 εντός πεδιάς) και την Ζενίτ να τα... σπάει από την γραμμή των βολών (3/10).

Ρεκόρ καριέρας για τον Σενγκέλια, «σφράγισε» την νίκη ο Κλάιμπερν
Πέντε αναπάντητοι πόντοι του Ντμίτρι Κουλάγκιν επέτρεψαν στην Ζενίτ να πλησιάσει και πάλι στο καλάθι στις αρχές του γ' δεκαλέπτου, ενώ ο διψήφιος Τζόρνταν Λόιντ (10π.) ισοφάρισε σε 38-38 στο 23'. Η απάντηση της ΤΣΣΚΑ ήρθε δια χειρός Σενγκέλια. Φτάνοντας του 25 πόντους ο Γεωργιανός ψηλός έστειλε την ομάδα του στο +8 μετά από επιμέρους 12-4 (50-42 στο 25'), την ώρα που Λόιντ και Μίκι έδιναν λύσεις στους φιλοξενούμενους (59-52 στο 30').

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με την ΤΣΣΚΑ να «χτίζει» μία σημαντική διαφορά (66-54 με τον Κλάιμπερν στο 33'). Ο Αμερικανός φοργουορντ πάτησε... γκάζι στο φινάλε του ματς, πήρε την μπαγκέτα από τον Σενγκέλια και βλέποντας την Ζενίτ να μένει από δυνάμεις οδήγησε την «ομάδα του στρατού» εκ του ασφαλούς στην νίκη (77-67).

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 36-31, 59-52, 77-67